
239/282/17
2-а/239/38/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року Новогродівський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Грідяєвої М.В.
при секретарі Коваленко О.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача - Сало О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування листа, зобов'язання вчинити певні дії, треті особи Міністерство охорони здоров'я України, Донецькій обласний центр медико-соціальної експертизи Красноармійської медико-соціальної експертної комісії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування листа, зобов'язання вчинити певні дії, треті особи Міністерство охорони здоров'я України, Донецькій обласний центр медико-соціальної експертизи Красноармійської медико-соціальної експертної комісії, вказуючи на те, що він звернувся до відділення ВД Фонду в м.Новогродівка за допомогою на отримання лікарських препаратів, що оголошено урядовою програмою «Доступні ліки» з 04.04.2017 року, для лікування та реабілітації бронхолегеневої недостатотності, посттравматичної та ревматологічної. Донецькою обласною МСЕК визнано ряд порушень стану здоров'я, визнано помилки у причині ревматологічного захворювання, надана можливість Донецькій обласній СМЕ розслідувати всі обставини та встановити медичні помилки. У акті розслідування від 2002 року шахта Росія, право винесення експертного рішення взяв на себе Фонд, що підтверджено рішенням Новогродівського міського суду від 24.07.2002 року по справі №2-545/02. Посилається на ст.275 ЦК України, Положення про медіко-соціальну комісію, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 року №1317, висновок МСЕК №2 від 10.01.2001 року. Просить лист відповідача №01/17-1542 від 04.07.2017 року визнати неправомірним та скасувати його, зобов'язати відповідача винести постанову.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просить його задовольнити, посилається на рішення Новогродівського міського суду, висновки МСЕК, з якими він не погоджується, пояснює, що він звертався до відповідача з заявою на електрону адресу відповідача про фінансування ліків, яких він потребує, в чому йому було відмовлено. Повідомляє про його звернення до Європейського суду з прав людини. .
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просить відмовити, надала письмові заперечення, вказуючи на те, що позивач перебуває на обліку у відділенні Фонду, отримує страхові виплати. 19.06.2017 року позивач звернувся з заявою на електрону адресу з питання медикаментозного лікування, за яким йому було надано роз'яснення в межах звернення громадян, з поясненням що позивачу для забезпечення лікарськими засобами необхідно звернутися з заявою, до якої додати копію висновку МСЕК про потребу забезпечення лікарськими засобами, копію індивідуальної програми реабілітації, перелік необхідних лікарських засобів, визначений ЛКК, виписку з медичної картки амбулаторного хворого.
Представники третіх осіб Міністерство охорони здоров'я України, Донецькій обласний центр медико-соціальної експертизи Красноармійської медико-соціальної експертної комісії, в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили. Суд вважає можливим розглянути справу без участі представників третіх осіб.
Вислухавши позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 не обґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, позивач з 01.04.2001 року знаходиться на обліку в відділені Фонду по двум виробничим травмам згідно акту Н-1 №166 від 02.10.1995 року, акту Н-1 №16 від 26.02.1996 року та довідки МСЕК №038272 від 16.06.2010 року, якою позивачу встановлено 25 % втрати професійної працездатності сукупно та призначено потребу у додаткових видах допомоги - медикаментозному лікуванні, отримує страхові виплати. Письмове звернення позивача на електрону адресу відповідача від 19.06.2017 року з питань медикаментозного лікування, Фондом розглянуто як звернення громадян та листом від 04.07.2017 року роз'яснено, що ОСОБА_1 потрібно звернутись до відділення Фонду з відповідною заявою та подати необхідні документи.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про охорону праці» відшкодовування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі смерті працівника, здійснюється фондом соціального страхування України відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до ст.ст.19, 36, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настання страхового випадку в період роботи. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Фонд оплачує вартість придбаних потерпілим інструментів, протезів та інших пристосувань, відшкодовує потерпілому інші необхідні витрати, пов'язані з його професійною підготовкою. Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда (у разі її складення).
Відповідно до розділу 2 Положення про організацію лікування, медичної реабілітації та забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання лікарськими засобами та виробами медичного призначення, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань від 09.06.2010 року №18, для взяття на облік потерпілий (законний представник потерпілого) повинен подати до робочих органів виконавчої дирекції Фонду такі документи: а) заяву; б) копію висновку медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) про потребу у забезпеченні лікарськими засобами, виробами медичного призначення; в) копію індивідуальної програми реабілітації, затверджену МСЕК (у разі наявності); г) перелік необхідних лікарських засобів, виробів медичного призначення, визначений лікарсько-консультативною комісією (далі - ЛКК) закладу охорони здоров'я (поновлюється під час кожного призначення ліків, але не рідше одного разу на рік); ґ) виписку з медичної карти амбулаторного хворого (поновлюється щороку). Підставою для фінансування витрат на лікарські засоби, вироби медичного призначення є висновок МСЕК про потребу потерпілого у такій допомозі. Фінансування витрат на лікарські засоби, вироби медичного призначення у разі амбулаторно-поліклінічного лікування здійснюється робочими органами Фонду шляхом відшкодування витрат аптечним закладам (постачальникам, виробникам) згідно з укладеними договорами.У разі самостійного придбання лікарських засобів, виробів медичного призначення їх вартість компенсується відділенням виконавчої дирекції Фонду безпосередньо потерпілим чи законним представником потерпілих за цінами у розмірі не більше вартості лікарських засобів, виробів медичного призначення в аптечних закладах (постачальників, виробників), з якими укладено договори, за умови перебування потерпілого на обліку та на підставі оригіналів розрахункових документів, що підтверджують їх вартість.
Суд вважає право позивача на забезпечення лікарськими засобами та права на медикаментозне лікування відповідачем порушено не було, так як позивач не звернувся до відповідача з відповідною заявою та не надав відповідні документи, відповідач рішення про відмову у фінансуванні витрат на медикаментозне лікування або про відмову в забезпеченні лікарськими засобами позивачу не приймав, лист роз'яснення носить рекомендаційний характер та не породжує правових наслідків ані для позивача ані для відповідача. Позивач має право та не позбавлений можливості звернутися до відповідача з відповідної заявою та додати всі передбачені законодавством документи, яка буде підставою для Фонду прийняти передбачене законодавством рішення.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, Законом України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 28 грудня 2014 року №77, Положенням про організацію лікування, медичної реабілітації та забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання лікарськими засобами та виробами медичного призначення, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань від 09.06.2010 року №18, 11, 86, 94, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
В позові ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування листа, зобов'язання вчинити певні дії, треті особи Міністерство охорони здоров'я України, Донецькій обласний центр медико-соціальної експертизи Красноармійської медико-соціальної експертної комісії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродовский міський суд шляхом подачі апеляційної скарги на нього протягом 10 з дня її проголошення.
Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.
Суддя: