
264/4038/17
2/264/1821/2017
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
"12" грудня 2017 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Іванченко А. М., при секретарі Солонській Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Кальміуського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення зайво виплаченої державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам,
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду із позовом про стягнення з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, надмірно отриманих коштів державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
У обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1, є інвалідом з дитинства 3 групи по слуху довічно та отримував державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у Новоазовському управлінні соціального захисту населення за місцем проживання.
З 01.09.2014 року у зв’язку з переселенням до м.Маріуполя, ОСОБА_1 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя (далі - Управління) як внутрішньо переміщена особа та отримував щомісячну державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
Місцем мешкання після переселення ОСОБА_2 було зазначено: АДРЕСА_1.
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 від 04.07.2016 року №578 встановлено, що ОСОБА_2 ніколи за вищевказаною адресою не мешкав, що підтвердив власник наведеної квартири.
Рішенням начальника Управління від 15.07.2016 №01/11 довідку від 02.03.2015 року про взяття на облік ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи було скасовано на підставі п.п.5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за надання завідомо недостовірних відомостей щодо місця тимчасового фактичного проживання.
Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.07.2015 року №01/05-94, ОСОБА_2 було відмовлено та припинено виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
Тобто з 01.08.2016 року відповідач втратив право на отримання допомоги, але Управлінням проводилось нарахування і виплата допомоги, що стало наслідком отримання ним надмірно виплаченої суми допомоги за період з 01.08.2016 року по 31.08.2016 року у розмірі 1130,00 грн. (одна тисяча сто тридцять гривень).
Відповідач був повідомлений про наявність переплати та необхідність її погашення, але до теперішнього часу не погасив заборгованість. Тому, просять суд стягнути з відповідача суму зайво сплаченої державної допомоги в розмірі 1130,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, направив заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився з невідомих суду причин, про день розгляду справи була повідомлений належним чином, у зв’язку з чим, суд ухвалив розглядати справу заочно у порядку ст. 224 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом з дитинства 3 групи по слуху довічно та отримував державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у Новоазовському управлінні соціального захисту населення за місцем проживання, що підтверджується посвідченням Серія ААБ №232070від 06.05.2010 року, виданого Новоазовським УПСЗН.
Відповідач перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя (далі - Управління) як внутрішньо переміщена особа та отримував щомісячну державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, відповідно до довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 02.03.2015 року 31412012055 та рішення Управління про призначення допомоги інвалідам від 22.02.2016 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований за дресою: Донецька область, Новоазовський район, с.Митьково-Качкарі, вул.Шкільна, буд.44, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що закріплено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р.
Зі слів відповідача соціальним інспектором було складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї від 16.01.2016 року №14, в якому вказано, що фактичним місцем мешкання після переселення з окупованої території ОСОБА_2 є АДРЕСА_1, де він проживає разом із знайомими, не працює, не одружений, дітей не має.
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї ОСОБА_2 від 04.07.2016 року №578 соціальним інспектором було встановлено, що за адресою АДРЕСА_1. ОСОБА_2 ніколи не мешкав, акт складено зі слів власника квартири ОСОБА_3.
Рішенням начальника Управління від 15.07.2016 №01/11 довідку від 02.03.2015 року про взяття на облік ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи було скасовано на підставі п.п.5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за надання завідомо недостовірних відомостей щодо місця тимчасового фактичного проживання для внесення в Єдину інформаційну базу даних внутрішньо переміщених осіб.
Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.07.2015 року №01/05-94, ОСОБА_2 було відмовлено та припинено виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
Відповідно до рішення Управління від 14.09.2016 року №132 визначено, що на особовому рахунку №614316 ОСОБА_1 утворилась переплата державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам у розмірі 1130,00 грн. (одна тисяча сто тридцять гривень) за період з 01.08.2016 року по 31.08.2016 року у зв'язку зі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи. Вказана переплата допомоги за період з 01.08.2016 року по 31.08.2016 року у розмірі 1130,00 грн. підлягає відшкодуванню на реєстраційний рахунок управління.
Так, судом встановлено, що відповідачем при зверненні до Управління соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя із заявою про призначення щомісячної переплата державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам було надання завідомо недостовірних відомостей щодо місця тимчасового фактичного проживання., що є порушенням п.п.5 п.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до пункту 8 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 (далі - Порядок), за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках - їх законними представниками, а також представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Пункт 9 Порядку зазначає, що під час обстеження матеріально-побутових умов сім’ї представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення інформує внутрішньо переміщених осіб про їх обов’язок у десятиденний строк письмово повідомляти про зміну фактичного місця проживання/перебування структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим фактичним місцем проживання/перебування, а також про наслідки невиконання такого обов’язку.
Згідно до пункту 9-1 Порядку, у разі відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та надає внутрішньо переміщеній особі письмове повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з дати складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Відповідно до пункту 13 Порядку, комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
Відповідно до норм Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім’ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Представник робочої групи протягом одного робочого дня передає акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
У разі коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з’явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з’явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Держприкордонслужба протягом п’яти робочих днів безоплатно подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення на його запит інформацію про виїзд внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті подання відповідного запиту.
За наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення вносить на розгляд комісії протягом трьох робочих днів з дня надходження інформації, зазначеної у пункті 8 цього Порядку, та відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї подання про припинення соціальної виплати.
Комісія протягом п’яти календарних днів розглядає подання про припинення соціальних виплат та приймає відповідне рішення.
Соціальні виплати припиняються у разі: встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї; скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та далі за текстом Порядку.
На адресу АДРЕСА_2 позивачем було направлено лист від 13.09.2016 року №02/4708-1 на ім’я ОСОБА_1 з проханням терміново з’явитися до управління соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя з питання виплати державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.
За таких обставин суд приходить до переконання, що позовні вимоги Управління про стягнення переплати допомоги з ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Згідно з вимогами п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.
За таких обставин з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 1600 грн.
На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, ст.ст. 88, 174, 212-215, 224-228 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої щомісячної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Кальміуського району м.Маріуполя (р/р 35417031040293, отримувач Держказначейська служба України м.Київ, ЄДРПОУ 25968793, МФО 834016, КЕКВ 2730, КФК 1513049) надміру виплачену суму щомісячної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам за період з 01.08.2016 року по 31.08.2016 року в розмірі 1130,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в сумі 1600 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Іллічівським районним судом м. Маріуполя за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
На рішення може бути подана апеляція в Апеляційний суд Донецької області через Іллічівський районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: А. М. Іванченко