Постанова № 70981040, 09.11.2017, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.11.2017
Номер справи
570/3017/17
Номер документу
70981040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №570/3017/17

номер провадження 2-а/570/81/2017

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2017 року

Рівненський районний суд Рівненської області (як місцевий адміністративний суд)

в особі судді Коробова С.О.,

при секретарі судового засідання Данчук Л.А.,

з участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "КОНСЮМЕРС-СКЛО-ЗОРЯ" до Виконавчого комітету Зорянської сільської ради Рівненського району про визнання неправомірним рішення і зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Приватне акціонерне товариство «Консюмерс-Скло-Зоря» звернулося до суду з позовом до Виконавчого комітету Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Зорянської сільської ради №91 від 24.04.2017 р. «Про розгляд заяв» про відмову Приватному акціонерному товариству «Консюмерс-Скло-Зоря» у присвоєнні окремої поштової адреси новозбудованому об’єкту нерухомого майна – Навіс для зберігання продукції; просить зобов’язати Виконавчий комітет Зорянської сільської ради присвоїти поштову адресу новозбудованому об’єкту нерухомого майна Приватного акціонерного товариства «Консюмерс-Скло-Зоря» - навіс для зберігання продукції; також просить покласти на відповідача судові витрати, зокрема судовий збір та оплату правової допомоги адвоката.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 06.10.2009 року Рівненська обласна державна адміністрація передала у користування Закритому акціонерному товариству «Консюмерс-Скло-Зоря» земельну ділянку за межами населених пунктів у Рівненському районі Рівненської області. 04.07.2014 року товариство отримало згоду від Рівненської обласної державної адміністрації на здійснення будівництва на вказаній земельній ділянці Навісу для зберігання продукції. Вказує, що приватне акціонерне товариство «Консюмерс-Скло-Зоря» виконало всі вимоги щодо дотримання порядку будівництва та введення в експлуатацію такого об’єкта, товариство не має обов’язку щодо сплати пайового внеску на розвиток інфраструктури населеного пункту ні до бюджету Зорянської сільської ради, ні до бюджету Рівненської районної державної адміністрації, оскільки ділянка на якій здійснювалося будівництво Навісу знаходиться поза межами населених пунктів. При нормативному обґрунтуванні позову посилається на п.п. 10 п. б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якого до делегованих повноважень виконавчого комітету сільської ради належить облік відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. А тому вважає, що відмова виконавчого комітету Зорянської сільської ради у присвоєнні поштової адреси Навісу для зберігання продукції не відповідає чинному законодавству України.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з підстав, наведених в позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, про що надав письмові заперечення проти кожної із заявлених позовних вимог. Вказав, що питання присвоєння поштової адреси об’єктам нерухомого майна не врегульовано на законодавчому рівні України, а тому не може врегульовуватися місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування самостійно, адже такі дії суперечать частині другій ст. 19 Конституції України, відповідно до якої такі органи, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім того, присвоєння поштової адреси за своїм змістом – адміністративна послуга, оскільки є результатом здійснення владних повноважень за заявою фізичної або юридичної особи, спрямованим на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків такої особи. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про адміністративні послуги» виключно законами встановлюються підстави для одержання адміністративної послуги , суб’єкт її надання, перелік та вимоги до документів, необхідних для її отримання, платність або безоплатність, граничний строк надання та перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.

Представник відповідача зазначає, що саме тому, що питання присвоєння поштової адреси об’єктам нерухомого майна не врегульовано на законодавчому рівні України, 01.07.2013 року у Верховній раді України був зареєстрований законопроект №2444а - Проект Закону про внесення змін до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації" та "Про поштовий зв'язок" (щодо порядку і умов присвоєння поштової адреси об'єктам нерухомого майна) (надалі – законопроект №2444а), яким передбачалося внести зміни до таких законодавчих актів України: 1) у Законі України «Про місцеві державні адміністрації» статтю 20 доповнити пунктом 7 такого змісту: затверджує порядок присвоєння поштових адрес об’єктам нерухомого майна за межами населених пунктів та присвоює поштові адреси об’єктам нерухомого майна за межами населених пунктів; 2) у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» пункт 1 частини першої статті 37 доповнити: до відання виконавчих органів сільських ради належать такі власні повноваження присвоєння поштових адрес об’єктам нерухомого майна; 3) у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» частину першу статті 26 доповнити пунктом 57 виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішується затвердження порядку присвоєння поштових адрес об’єктам нерухомого майна.

В законодавстві України діє єдина норма, якою визначено власні повноваження виконавчих органів сільських рад, - п. 1 ч.1 ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту. Системнийаналіз даної норми свідчить про те, що в ній відсутні повноваження виконавчого комітету щодо присвоєння поштової адреси, у нього є лише повноваження виносити на розгляд ради питання щодо найменування вулиць, провулків…, при цьому лише тих, які знаходяться на території населеного пункту. А зі змісту позовної заяви ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» саме неодноразово вказує, що об’єкт знаходиться за межами населеного пункту. Представник Відповідача наголошує, що якщо підприємство відмовляється сплачувати пайову участь на розвиток інфраструктури, мотивуючи тим, що об’єкт нерухомості знаходиться поза межами населеного пункту, тоді і Зорянська сільська рада не повноважна згідно законодавства України присвоювати поштову адресу даному об’єкту, коли він знаходиться за межами населеного пункту.

Представник відповідача підкреслив, що Законопроект №2444а підтверджує відсутність станом на сьогодні у виконавчого комітету Зорянської сільської ради законодавчих підстав для присвоєння поштової адреси об’єкту «Навіс для зберігання продукції», належного ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря», який знаходиться поза межами села Зоря. Виконавчий комітет Зорянської сільської ради не має обов’язку присвоювати поштову адресу даному об’єкту на підставі п.п. 10 п. б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки облік об’єктів нерухомого майна та присвоєння поштової адреси об’єкту нерухомого майна це різні дії та повноваження, адже облік нерухомого майна - це технічна інвентаризація, яку здійснюють бюро технічної інвентаризації при місцевих радах. У п.п.10 п. б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» йде мова про повноваження виконавчого комітету, а повноваження – це не обов’язок, а офіційно надане кому-небудь право певної діяльності, ведення справ. Тобто, станом на сьогодні Зорянська сільська рада не зобов’язана створювати БТІ, проте має право при фінансовій можливості.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та заперечення відповідача, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог ст. 2 КАС України в справі №570/3017/17 слід з’ясувати чи у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України прийняте оскаржуване позивачем рішення Зорянської сільської ради про відмову у присвоєнні поштової адреси об’єкту нерухомого майна ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря».

Як вбачається з матеріалів справи, 06.10.2009 року між власником землі - Рівненською обласною державною адміністрацією та Закритим акціонерним товариством «Консюмерс-Скло-Зоря» згідно з розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації №257 від 15.07.2009 року договір оренди земельної ділянки.

04.07.2014 року Рівненська обласна державна адміністрація згідно листа за вих. №424 надала згоду для ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» на будівництво навісу для зберігання продукції на орендованій земельній ділянці загальною площею 5.0923 га відповідно до договору оренди земельної ділянки від 06 жовтня 2009 року за умови дотримання вимог чинного законодавства, будівельних норм та договору оренди земельної ділянки.

27.04.2017 року на розгляд Виконавчого комітету Зорянської сільської ради винесено заяву фінансового директора ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» до виконавчого комітету Зорянської сільської ради від 28.03.2017 за № 100 про присвоєння окремої поштової адреси новозбудованому об’єкту нерухомого майна – навіс для зберігання продукції.

За наслідками розгляду зазначеної заяви Виконавчим комітетом Зорянської сільської ради було прийнято рішення №91 про відмову ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» у присвоєнні окремої поштової адреси новозбудованому об’єкту нерухомого майна – навіс для зберігання продукції.

Як встановлено матеріалами справи Приватне акціонерне товариство «Консюмерс-Скло-Зоря» не отримувало у Зорянської сільської ради жодних декларативних, погоджувальних чи дозвільних документів на здійснення будівництва об’єкту нерухомого майна - навіс для зберігання продукції, про що наголошує сам представник Позивача у письмових поясненнях від 17.08.2017 року, сторінка 3 абзац 5: товариство не отримувало у Відповідача ні землі у користування, ні погодження на будівництво, ні містобудівні умови і обмеження, що свідчить про відсутність у вказаного органу місцевого самоврядування будь-яких повноважень на території розміщення всіх об’єктів Товариства. Абзацом вище представник зауважує, що всі земельні ділянки, які перебувають у користуванні Товариства, відносяться до сфери розпорядження Рівненської обласної державної адміністрації чи Рівненської районної державної адміністрації, а не Відповідача. На сторінці 2 своїх письмових пояснень в абзаці 7 представник позивача констатує, що території, що знаходяться поза межами населених пунктів, перебувають у сфері управління районних та обласних державних адміністрацій.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядуванняв Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.

Підпункт 10 пункту б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на який посилається Позивач та згідно якого до делегованих повноважень виконавчого комітету сільської ради належить облік відповідно до закону об’єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, не встановлює для Виконавчого комітету Зорянської сільської ради обов’язку присвоїти поштову адресу належного Позивачу об’єкту нерухомого майна, який знаходиться за межами населеного пункту. Облік об'єктів нерухомого майна ведуть органи місцевого самоврядування в особі створених комунальних підприємств БТІ шляхом ведення інвентаризаційних книг та інвентаризаційних справ на території відповідного населеного пункту.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Враховуючи дану норму, а також гарантії місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України, ніхто не може зобов'язати колегіальний орган місцевого самоврядування, в даному випадку сільську раду, прийняти будь-яке, наперед визначене рішення.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Така ж норма вказана і в ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" про те, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Встановлено ст. 53 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради).

Згідно із ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.

Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Отже, підсумовуючи все вищенаведене, аналізуючи доводи сторонни Позивача, доводи сторони Відповідача на їх відповідність діючому законодавству України, суд приходить до висновку про відсутність у Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області повноважень та компетенції присвоювати поштову адресу об’єкту нерухомого майна, який знаходиться на земельній ділянці поза межами населеного пункту.

Відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України підстав для скасування рішення Виконавчого комітету Зорянської сільської ради №91 від 24.04.2017 р., а також для зобов’язання Виконавчого комітету Зорянської сільської ради присвоїти поштову адресу вищезазначеному об’єкту, як того в позовній заяві вимагає позивач, в судовому порядку немає.

Приймаючи рішення у даній справі, суд мотивує свої висновки основними принципами місцевого самоврядування, визначеними ст.4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"- народовладдя, законності, колегіальності, виборності, правової, організаційної та матеріально - фінансової самостійності в межах повноважень.

У зв’язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Консюмерс-Скло-Зоря» заявлені Позивачем вимоги про стягнення судового збору та витрат на правову допомогу у розмірі 12 800 грн. не підлягають до задоволення у відповідності до ст. 94 КАС України. Окрім того, в судовому засіданні було встановлено, що заявлені Позивачем витрати на правову допомогу не підтверджені належними документами.

Керуючись ст.ст.11, 17, 18, 71, 159,160,162,163, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "КОНСЮМЕРС-СКЛО-ЗОРЯ" до Виконавчого комітету Зорянської сільської ради Рівненського району про визнання неправомірним рішення і зобов'язання вчинити дії відмовити повністю .

Апеляційа скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський районний суд .

Суддя Коробов С.О.