
Справа №568/1012/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 р. м.Радивилів Рівненської області
Радивилівський районний суд Рівненської області в складі:
суддя Мельник Д.В.,
секретар судового засідання Єрмійчук Я.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебуває на обліку в Дубенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсію державного службовця, яка обчислюється виходячи з 80 % заробітної плати працюючого державного службовця. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області.
08.12.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії та надала довідку встановленого зразка, в якій відображена заробітна плата за посадою заступника голови районної державної адміністрації станом на 01.05.2016 року. У письмовій відповіді від 13.12.2016 року №37-0/05-06 відповідачем їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з мотивів скасування п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Вважає дії відповідача протиправними. Просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 01.05.2016 року, виходячи із 80 % від заробітної плати в розмірі 9259,60 грн., що значиться в довідці Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області від 08.12.2016 року №02-22/3924/16 без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідач позов не визнав. 23.10.2017 року до суду надійшло заперечення на адміністративний позов. У запереченні представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 зважаючи на те, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України 02.03.2015 року №213-VІІІ «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто, пенсії визначені в порядку та на умовах даного Закону не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з письмовою заявою про розгляд адміністративного позову у її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю. (а.с.37).
Відповідач також звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просить справу розглядати у відсутність їх представника (а.с.21, 38).
Дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ в Дубенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області. Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків заробітної плати державного службовця.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області, де працювала позивач на момент виходу на пенсію.
08.12.2016 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії (а.с.4).
Згідно довідки №02-22/3924/16 від 08.12.2016 року про складові заробітної плати, за посадою заступника голови районної державної адміністрації заробітна плата станом на 01.05.2016 року становить 9259, 60 грн. (а.с.6) .
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 13.12.2016 року № 37-0/05-06, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (а.с.5).
Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.
Частина третя статті 22 Конституції України забороняє звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
За положеннями ч.1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно із пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Отже, позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Радивилівської районної державної адміністрації від 08.12.2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 включно п. 4 постанови Кобінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а пункт 5 викладено у новій редакції.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії Постановою Кабінету Міністрів України № 865 не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії і на час розгляду справи в суді.
Вважаю, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Крім того, не заслуговують на увагу покликання відповідача на те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок їй пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, оскільки вказані вище положення стосуються призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку вже призначеної йому пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян, не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Згідно із правилами ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 08.12. 2016 року, позовні вимоги необхідно задовільнити частково, а саме: визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.12.2016 року та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2016 року. В задоволенні позовних вимог за період з 01.05.2016 року по 01.12.2016 року слід відмовити, за безпідставністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2016 року задовільнити частково.
Визнати протиправними дії Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ починаючи із 01.12.2016 року, виходячи із 80 % від заробітної плати в розмірі 9259,60 грн., що значиться в довідці Радивилівського районної державної адміністрації Рівненської області від 08.12.2016 року №02-22/3924/16 без обмеження граничного розміру пенсії.
Зобов'язати Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ починаючи із 01.12.2016 року, виходячи із 80 % від заробітної плати в розмірі 9259,60 грн., що значиться в довідці Радивилівської районної державної адміністрації Рівненської області від 08.12.2016 року №02-22/3924/16 без обмеження граничного розміру пенсії.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та свободи, до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радивилівський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного провадження буде поновлено, то вважається що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Д.В.Мельник