
Гребінківський районний суд Полтавської області
_______________
Справа № 528/1184/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
14.12.2017 м. Гребінка
14 грудня 2017 року суддя Гребінківського районного суду Полтавської області Шевченко В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
у с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області із позовом, в якому просить визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 47 040,00 грн.; зобов’язати Міністерство внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області здійснити нарахування (рахунок) та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв’язку із травмою, триманою під час виконання службових обов’язків, що призвело до встановлення 2 групи інвалідності у відповідності до вимог часини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію», виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб, з урахуванням проведених виплат, в загальній сумі 196 560,00 грн. та стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу у зв’язку із травмою, отриманою під час виконання службових обов’язків, що призвело до встановлення 2 групи інвалідності, в розмірі 196 560,00 грн.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з жовтня 2014 року, з 30.06.2001 року по 30.09.2014 року працював в органах внутрішніх справ України та на даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області. Пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 23.09.2014 року військово-лікарська комісія УМВС України в Полтавській області здійснила медичний огляд позивача та встановила, що отримані ним травми пов’язані з виконанням службових обов’язків, видавши при цьому свідоцтво про хворобу № 609-С. Згідно виписки з акта огляду МСЕК № 1 до довідки серії АВ № 0481436 за підписом Голови МСЕК № 1 ОСОБА_2 позивачу встановлена 2 група інвалідності з 05.12.2014 року – травма, пов’язана з виконанням службових обов’язків. Інвалідність встановлена на строк до 01.01.2016 року. Крім того, згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія ВМ-1 № 001841 за підписом голови МСЕК ОСОБА_2, виданою Полтавською МСЕК № 1 за результатами огляду 22.12.2014 року, позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках сімдесят (70%), травма пов’язана з виконанням службових обов’язків. Таким чином, на підставі п. 5 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707 у позивача з моменту встановлення інвалідності виникло право на звернення до відповідного органу із заявою про виплату одноразової грошової допомоги. Позивачем було подано до УМВС України в Полтавській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги, у зв’язку із встановленням 2 групи інвалідності, із повним пакетом документів, передбачених п. 5 Порядку. 14.04.2015 року МВС України прийнято та затверджено заступником директора ДФЗБО МВС України ОСОБА_3 висновок про призначення позивачу грошової допомоги в разі встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію», відповідно до якого позивачу призначена одноразова грошова допомога у розмірі 47 040,00 грн., яку згідно платіжного доручення від 23.04.2015 року № 180 було перераховано на особистий рахунок позивача. Однак позивач вважає протиправним призначення йому грошової допомоги у розмірі, передбаченому Законом України від 20.12.1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію», оскільки у нього виникло право на отримання грошової допомоги саме з моменту прийняття Висновку МВС України про призначення грошової допомоги, тобто з 14.04.2015 року, що є часом дії Закону України «Про міліцію» в редакції від 13.02.2015 року, яким встановлено одноразову грошову допомогу розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності 2 групи. Тобто на час затвердження та прийняття рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги та на час її виплати, сума коштів мала бути нарахована та сплачена в розмірі 243 600,00 грн. (1218,00 грн.*200), тому у зверненні від 27.10.2017 року до Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області позивач просив донарахувати і виплатити йому кошти в сумі 196 560,00 грн. Однак, відповідачами відмовлено позивачу у донарахуванні заявлених грошових коштів, вказуючи на те, що Закон України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» № 208-VІІІ від 13.02.2015 року вступив в дію з 12.03.2015 року та відповідно до цих положень була підписана постанова КМУ за № 850 від21.10.2015 року, де визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці МСЕК. Таким чином, ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області вважає, що оскільки відсоток втрати працездатності позивачу було встановлено 22.12.2014 року, то провести йому виплату відповідно до постанови КМУ № 850 від 21.10.2015 року немає можливості. Разом з тим, позивач вважає такі дії відповідачів протиправними, що є підставою його звернення з даним позовом до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, приймаючи до уваги письмове заперечення відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, яке долучено до матеріалів справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини третьої ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, судом встановлено, що в період з 30.06.2001 року по 30.09.2014 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України, що підтверджено відомостями трудової книжки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 16)
23.09.2014 року військово-лікарська комісія УМВС України в Полтавській області за розпорядженням УКЗ УМВС України в Полтавській області здійснила медичний огляд капітана міліції Гребінківського РВ УМВС України в Полтавській області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та встановила травми, пов’язані з виконанням службових обов’язків, про що видано Свідоцтво про хворобу № 609-С. (а.с. 11)
26.09.2014 року на підставі рапорту ОСОБА_1 від 19.09.2014 року, подання Гребінківського РВ від 24.09.2014 року, свідоцтва про хворобу № 609-С від 23.09.2014 року, Наказом по особовому складу № 460 о/с заступника начальника УКЗ УМВС в Полтавській області згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 «б» (у запас через хворобу) капітана міліції ОСОБА_1 начальника сектору карного розшуку Гребінківського районного відділу 30 вересня 2014 року. (а.с. 10)
Згідно виписки з акта огляду МСЕК № 12 до довідки серії АВ № 0481436 за підписом Голови МСЕК № 1 ОСОБА_2 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності з 05.12.2014 року – травма, пов’язана з виконанням службових обов’язків. Інвалідність встановлена на строк до 01.01.2016 року. (а.с. 14)
За даними довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія ВМ-1 № 001841 за підписом голови МСЕК ОСОБА_2, виданою Полтавською МСЕК № 12 за результатами огляду 22.12.2014 року, ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках сімдесят (70%), травма пов’язана з виконанням службових обов’язків. (а.с. 8, 9, 13)
13.03.2015 року ОСОБА_1 подано заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з захворювання пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 12).
14.04.2017 року МВС України прийнято висновок про призначення грошової допомоги капітану міліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в разі встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707, відповідно до яких призначена одноразова грошова допомога складає 47 040,00 грн., яка відповідно до платіжного доручення № 180 від 23.04.2015 року перерахована на особистий рахунок ОСОБА_1 (а.с.15)
На звернення ОСОБА_1 від 27.10.2017 року про донарахування та виплату йому одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому статтею 23 Закону України «Про міліцію» в редакції від 13.02.2015 року, чинною на момент призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 200-кратного прожиткового мінімумі, встановленого законом для працездатних осіб, тобто в сумі 243 600,00 грн., Управлінням МВС України в Полтавській області та МВС України листами від 07.11.2017 року та від 08.11.2017 року відмовлено ОСОБА_1 у донарахуванні та виплаті заявленої суми одноразової грошової допомоги, мотивуючи відмову тим, що Закон України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» № 208-VІІІ від 13.02.2015 року вступив в дію з 12.03.2015 року та відповідно до цих положень була підписана постанова КМУ за № 850 від21.10.2015 року, де визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці МСЕК. Таким чином, оскільки відсоток втрати працездатності ОСОБА_1 було встановлено 22.12.2014 року, то провести йому виплату відповідно до постанови КМУ № 850 від 21.10.2015 року немає можливості. (а.с. 17, 18, 19, 20)
Відповідно до статті 4 Закону України «Про міліцію» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
При цьому, відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про міліцію», держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
Згідно із частиною шостою статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції від 13 лютого 2015 року, який набрав чинності 12 березня 2015 року) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 (далі - Порядок №707).
Пунктом 5 Порядку №707 (чинного на день призначення та виплати одноразової грошової допомоги) визначено, що для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення: копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово- експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника і: копію ідентифікаційного номера.
Тобто, для того щоб отримати грошову допомогу, працівник міліції повинен виконати ряд умов, а саме подати заяву (рапорт) до відповідного органу внутрішніх справ про виплату грошової допомоги та одночасно надати певний пакет документів, перелік яких встановлений п. 5 Порядку № 707, зокрема довідку медико-соціальної комісії щодо установлення групи інвалідності, яка є одним із необхідних документів, без яких неможливе звернення за виплатою грошової допомоги.
Таким чином, слід дійти висновку, що з моменту встановлення інвалідності у позивача виникло право на звернення до відповідного органу із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, а не право на її отримання.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
Тобто грошова допомога виплачується за наслідками прийнятого МВС рішення про призначення виплати, яка виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення.
Таким чином, право на отримання грошової допомоги виникло у позивача саме з моменту прийняття МВС рішення за наслідками розгляду поданої ним заяви про виплату одноразової грошової допомоги, тобто з 14.04.2015 року.
Як було зазначено вище, позивачем 13.03.2015 року було подано до УМВС України в Полтавській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку встановленням 2 групи інвалідності, ступінь втрати професійної працездатності - 70% у зв'язку з захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в ОВС, із повним пакетом документів, передбачених пунктом 5 Порядку.
Після чого, 14.04.2015 року МВС України прийнято та затверджено заступником директора ДФЗБО МВС України ОСОБА_3 висновок про призначення позивачу грошової допомоги в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року «Про міліцію», відповідно до якого призначена одноразова грошова допомога складає 47 040,00 грн.
Однак, суд дійшов висновку, що відповідачами не було ураховано той факт, що на момент виникнення спірних правовідносин Закон України від 20 грудня 1990 року «Про міліцію» втратив чинність, натомість діяв Закон України «Про міліцію» в редакції від 13 лютого 2015 року, яким встановлено одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності 2 групи.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Разом з цим, аналізом вимог Закону України «Про міліцію» та Порядку № 707 встановлено, що ані на час встановлення позивачу інвалідності, ані на час звернення до МВС із заявою про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, ані на час прийняття та затвердження заступником директора ДФЗБО МВС України ОСОБА_3 висновку про призначення позивачу грошової допомоги в разі поранення або встановлення інвалідності не було передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги виплачується у розмірі, визначеному на день встановлення втрати інвалідності, що зазначений в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Порядок № 707 не передбачав день виникнення права на отримання грошової допомоги, як це передбачено в новому Порядку затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 за № 850, який ще на той час не діяв.
Так, оскільки 12 березня 2015 року набрав чинності Закон України від 13 лютого 2015 року «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію», відповідачі повинні були застосувати чинний на момент прийняття рішення (27.03.2015 р.) Закон України «Про міліцію» та призначити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності 2 групи.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» установлено, що у 2015 році прожитковий мінімум для працездатних осіб складає з 1 січня 2015 року - 1218 гривень.
А тому на час затвердження та прийняття рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги та на час її виплати, сума коштів, які мали бути сплачені позивачу складають 243 600 грн. (1 218,00 грн.*200).
Таким чином, враховуючи те, що позивачу вже сплачено 47 040,00 грн. до виплати належить 196 560,00 грн. (243 600,00 грн. – 47 040,00 грн.).
З огляду на вищевикладене, відповідно до статті 71 КАС України, відповідачами не надано суду належних доказів правомірності нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 47 040,00 грн. відповідно до Закону України «Про міліцію» в редакції від 20 грудня 1990 року, оскільки останній втратив чинність на день призначення та виплати одноразової грошової допомоги, тому спірні правовідносини підлягали до урегулювання Законом України «Про міліцію» в редакції від 13 лютого 2015 року, яким визначено одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності 2 групи. При цьому судом ураховано, що Порядком № 707, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, не було передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги виплачується у розмірі, визначеному на день встановлення втрати інвалідності, що зазначений в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 46, 58 Конституції України, Законом України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» № 208-VІІІ від 13.02.2015 року, Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707, ст. ст. 2, 11, 17, 71, 158-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 47 040,00 грн.
Зобов’язати Міністерство внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області здійснити нарахування (рахунок) та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв’язку із травмою, триманою під час виконання службових обов’язків, що призвело до встановлення 2 групи інвалідності у відповідності до вимог часини 6 статті 23 Закону України «Про міліцію», виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб, з урахуванням проведених виплат, в загальній сумі 196 560,00 грн.
Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразову грошову допомогу у зв’язку із травмою, отриманою під час виконання службових обов’язків, що призвело до встановлення 2 групи інвалідності, в розмірі 196 560,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Гребінківський районний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя ОСОБА_4Судове рішення № 70977638, Гребінківський районний суд Полтавської області було прийнято 14.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 528/1184/17. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: