Справа № 2а-422/2009 р
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 червня 2009 року м.Броди
Бродівський районний суд Львівської області
в складі головуючої судді Тропак О.В.
при секретарі Мартинюк О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті про визнання протиправними дій відповідача щодо призначення та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,що передбачена п.3 ч.1 ст.3 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі меншому,ніж це передбачено законодавством;стягнення 6736 грн 40 коп –сум недоплати по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період включно з липня 2007 року по включно грудень 2008 року;зобов»язання відповідача провести перерахунок ви-плачуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку шляхом виплати вказаної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання протиправ-ними дій відповідача щодо призначення та виплати їй допомоги по догляду за ди-тиною до досягнення нею трирічного віку,що передбачена п.3 ч.1 ст.3 ЗУ»Про дер-жавну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі меншому,ніж це передбачено законодав-ством;стягнення 6736 грн 40 коп –сум недоплати по догляду за дитиною до досягне-ння нею трирічного віку за період включно з липня 2007 року по включно грудень 2008 року;зобов»язання відповідача провести перерахунок виплачуваної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку шляхом виплати вказаної до-помоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .
В обґрунтування позову зазначила,що 15.06.2006 року у неї народився син- Шпотюк ОСОБА_2,який з дня свого народження і по даний час перебуває на її утриманні.Із заявою про виплату їй допомоги по догляду за дитиною до до-сягнення нею трирічного віку вона звернулась за місцем праці,а починаючи з квіт-ня 2007 року дані виплати проводяться Управлінням праці та соціального захисту населення Бродівської РДА.
Право на отримання такої допомоги одним з батьків який фактично здійснює догляд за дитиною,передбачено ст.ст.З,5,13-15 Закону України «Про державну допо-могу сім'ям з дітьми».Відповідно до ч.І ст.5 цього Закону,призначення та виплата вказаної допомоги здійснюється органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(в редакції норми,яка діяла до зупинення її дії Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19.12.2006 № 489-У),було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» п.14 ст.71 зупинено дію ч.І ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на 2007 рік. Натомість абзацом 3 ч.2 ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було встановлено новий розмір цієї допомоги для виплати у 2007 році. Відповідно до цієї норми Закону у 2007 році Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: 50 відсот-ками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб,та середньомі-сячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсот-ків прожиткового мінімуму,встановленого для працездатних осіб,для застрахованих осіб,у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
-2-
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 визнано неконституційним вищенаведені положення п.14 ст.71 та абзацу З ч.2 ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».І згідно п.2 резолютивної частини вказаного рішення КСУ та ч.2 ст.73 Закону України «Про Конституційний Суд Ук-раїни» вищезазначені положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з моменту прийняття свого рішення Конституційним судом про їх неконституційність,тобто з 09.07.2007 року.
Зважаючи на втрату чинності вказаними положеннями Закону «Про державний бюд-жет на 2007 рік», починаючи з 09.07.2007, чинною була норма ч.І ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» до 01.01.2008, яка передбачала виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у роз-мірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-й років.
Згідно ч.І ст.62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», прожит-ковий мінімум для дитини віком до 6-й років складав: з 1 квітня — 463 гривні, з 1 жовтня — 470 гривень.
Зважаючи на вищевказане, в період з 09.07.2007 по 01.01.2008 відповідач, керуючись ч.І ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», повинен був виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею три-річного віку у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-й років , що в сумі за період включно з липня по грудень 2007 року складає 2799 гривень (3 * 463 + 3* 470).
Натомість, відповідач, всупереч вимогам ч.2 ст.19 Конституції України та ч.І ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виплачував їй, в період з липня по грудень 2007 року включно,вказану допомогу у розмірі передба-ченому нормами Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»,які з 09.07. 2007 втратили чинність на підставі рішення Конституційного суду України: липень - 129,03 грн.,серпень - 132,64 грн.,вересень - 134,45 грн.,жовтень- 136,13 грн., листопад-140,05 грн.,грудень-144,10 грн.,що разом з індексацією за липень-гру-день 2007 року складає 816,40 грн /129,03+132,64+134,45+136,13+140,05+144,10).
Зважаючи на вказані підстави, розмір недоплати допомоги за липень -грудень 2007 року складає 1982,60 гривень (2799 - 816,40).
З 01.01.2008 набрав чинності розділ II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Згідно пункту 23 цього Закону, передбачено нову редакцію ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Крім того, тим же п. 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,передбачено нову редакцію п.З розділу VIII "Прикінцеві положення"Зако-ну України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,надається у розмірі,що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, вста-новленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Таким чином, згідно змін внесених п. 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.01.2008 р повинна виплачуватися в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожит-кового мінімуму,встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї,в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,але не менше 130 гривень.Тоді як,попередня норма ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачала виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-й років.
Фактично, починаючи з 01.01.2008 виплата допомоги відповідачем здійснювалася їй у розмірі, що визначений відповідно до нової редакції ст. 15 та п.З розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто по 130 грн на місяць(що з врахуванням індексації виплачувалось в сумі 144,10 гривень),оскільки різниця між 50 відсотками, прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних
осіб, та середньомісячним сукупним доходом її сім'ї в розрахунку на одну особу
-3-
була меншою за 130 гривень.
Вважає такі дії відповідача незаконними, такими, що суперечать нормам Кон-ституції України та чинного законодавства, а також: грубо обмежують та порушують мої законні права та інтереси.
Відповідач, при виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не мав права керуватися змінами, внесеними п.23 розділу II За-кону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст.15 та п.З розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,а повинен був виплачувати їй вказану допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-й років,зважаючи на на-ступні підстави.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України, Україну проголошено демократичною, соціальною, право-вою державою (стаття 1),визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина,її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяль-ності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Преамбулою Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбаче-но, що цей Закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований дер-жавою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми, шляхом надання державної грошової допомоги, з урахуванням складу сім'ї,її доходів та віку дітей і спря-мований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загаль-ній системі соціального захисту населення.Таким чином, допомоги, які передбачені цим законом (в тому числі і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку),є однією з державних гарантій матеріального забезпечення осіб, які виховують дітей.
Конституційний Суд України в а.2 п.3.1 та а. 1 п.З.2 мотивувальної частини свого рішення № 6-рп/2007 від 09.07.2007 вказує на те, що утверджуючи і забез-печуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист та права на достатній рівень життя кожного (статті 46, 48 Конституції України). А тому ці закони відповідно до ч.2 ст.б, ч.2 ст. 19, ч.І ст.68 Конституції України є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. А відповідно до ч. З ст. 22, ст. 64 Конституції України право громадян на соціаль-ний захист,інші соціально-економічні права можуть бути обмежені,у тому числі зу-пиненням дії законів (їх окремих положень),лише в умовах воєнного або надзвичай-ного стану на певний строк (а.6 пункту 3.1 рішення КСУ № 6-рп/2007 від 09.07. 2007).
Конституційний Суд України в п.4 свого рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 вказує на те, що згідно зі ст. 22 Конституції України (254к/96-ВР) закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються Ь не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів,не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Зміст прав і свобод людини — це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини — це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру (а.5 п.4 рішення КСУ № 8-рп/2005 від 11.10. 2005).
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак,змістовних характерис-тик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод — це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики (а.6 п.4 рішення КСУ № 8-рп/2005 від 11.10.2005).
-4-
Внесення пунктом 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до ст. 15 та п.З розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» змін, при-звело до обмеження права сімей з дітьми на вказану допомогу, зважаючи на те, що цими змінами фактично зменшено суми допомоги та мінімальний розмір цієї допомо-ги,які підлягають виплаті.Так, згідно норм Закону чинних до внесення змін пунк-том 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» допомога ви-плачувалась у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6-й років і її мінімальний розмір допомоги не міг бути меншим цієї суми, тоді як після внесення змін значно зменшився мінімальний розмір допомоги, а сама методика визначення розміру допомоги, закріплена ст. 15 та п.З розділу VIII Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,фактично не дозволяє виплачувати допомогу у розмірі вище мінімального.
Щодо внесення змін, які стосуються обмеження раніше встановлених пільг,ком-пенсацій та соціальних гарантій, до чинних законів України Законом України про державний бюджет на відповідний рік, то Конституційний Суд України вказує на те, що зупинення Законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж: передба-бачено законами України,не відповідає ст.ст. 1,3, ч. 2 ст. 6,ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст.19, ст.ст. 21, 22,п. 1 ч. 2 ст. 92, ч.ч. 1, 2, 3, ст, 95 Конституції України. А тому, Верховна Рада України не повноважна, при прийнятті закону про Державний бюджет України, включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин (п.5 рішення КСУ № 6-рп/2007 від 09.07.2007).
Пленум Верховного суду України в п.2 своєї постанови № 9 01.11.1996 роз'яс-нив, що, оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди, при розгляді конкретних справ,мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають грунтуватись на Конституції, а також: на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Якщо, при розгляді справи, буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який піддягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини (а.2 п.5 Постанови Пленуму ВСУ № 9 від 01.11.1996).
Зважаючи на те, що Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (ч.2 ст.8 Конституції України), а п.23 розділу II Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до ст. 15 та п.З розділу VIII Закону України «Про державну Допомогу сім'ям з дітьми», суперечить вищенаведеним нормам Консти-туції України, відповідач, при виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в силу ч.2 ст.8 та ч.2 ст. 19 та інших вищена-ведених положень Конституції України, не мав права, при визначені розміру суми допомоги, керуватися змінами, внесеними п.23 розділу II Закону України «Про дер-жавний бюджет на 2008 рік», а повинен був здійснювати виплату їй вказаної допо-моги не в розмірі 130 гривень,а в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.
Згідно ст.58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесе-ння змін до деяких законодавчих актів України» встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років на рівні: з 01 січня по 01 квітня 2008 року - 526 гривень на місяць, з 01 квітня по 01 липня 2008 року - 538 гривень на місяць, з 01 липня по 01 жовтня 2008 року - 540 гривень на місяць, з 01 жовтня 2008 року по 01 січня 2009 року -557 гривень на місяць.
Зважаючи на вказане, відповідач за період включно з січня по включно грудень 2008 року повинен був їй виплатити вказану допомогу у сумі 6483 гривень. Нато-мість їй було виплачено за вказаний період лише 1729,20 гривень (12 * 144,10). Таким чином, сума недоплати допомоги за місяці періоду січень-грудень 2008 року складає 4753,80 гривень (6483 -1729,20).
Загальний розмір недоплати відповідачем їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї трирічного віку за період включно з липня 2007 року по включно
-5-
грудень 2008 року склацає 1982,60 (сума недоплати за 2007 рік) + 4753,80 (сума недоплати за 2008 рік) і дорівнює 6736,40 гривні.
В грудні 2008 року вона звернулась в Управління праці та соціального захис-ту населення із заявою про проведення перерахунку та виплату їй недоплати допо-моги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по включно листопад 2008 року. На що управлінням праці та соціального захисту населення було дано відповідь про можливість проведення перерахунку лише за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів,згідно яких проводиться виплата даної допо-моги.
Відповідач подав суду письмове заперечення на позов,в якому позову не визнав,покликаючись на наступне:
При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку управління керується Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постано-вою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України,органи державної влади,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм,які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.
Єдиним законом України, який Конституція України виокремлює серед інших, це Закон про Державний бюджет України.Зокрема,суттєві його відмінності полягають у тому що згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії (частина перша статті 96),суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього Закону є тільки Кабінет Міністрів України (частина друга статті 96).Крім цього, відповідною конституційною нормою чітко окреслено коло питань,які можуть бути врегульовані тільки цим законом,а саме: виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюд-жетів.
Відповідно до п.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджет-ного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України,цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.Таким чином, норми, які вводяться Консти-туцією України,Бюджетним кодексом України,Законом України Про Державний бюджет на відповідний рік є пріоритетними відносно інших законів.
Бюджетним кодексом (п.7 ч.І ст.2) встановлено,що повноваження на здійс-нення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету надається розпо-ряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення.Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціа-льної політики.
Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення. А тому, розгляд справи вбачають неможливим без участі у даній справі органів державної влади, які є головним розпорядником коштів (Мінпраці України) та здійснюють виділення коштів з державного бюджету для по-дальшого їх перерахування головному розпоряднику коштів,а саме - Міністерства фінансів України та Державного казначейства України.
Відповідно до вищенаведеного, збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.
Так,ОСОБА_1,як особі,що здійснювала догляд за дитиною до досягнення
нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених
-6-
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», визнано такою, що не відповідає Конституції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення-6, тобто з 09.07.07. Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет Украї-ни на 2007 рік" у видаткову частину не внесені,тому кошти на виплату даної допо-моги в 2007 були відсутні.
Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року № 1-рп/2008/справа щодо предмета та змісту ЗУ»Про державний бюджет України/ не стосується положень ста-тей ЗУ»Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законо-давчих актів України» стосовно розміру допомоги по догляду за дитиною,яка ви-плачувалась відповідно до ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Таким чином,вважають,що вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.Крім цього надіслали суду письмове доповнення,в якому зазначили,що в розрахунку позивача ,допущено помилку чим і збільшено суму боргу на 2 грн 69 коп.
В судовому засіданні позивач підтримала позов з підстав,наведених у позов-ній заяві і пояснила,що оскільки відповідач не проводив у період з липня 2007 року по грудень 2008 року включно виплат допомоги по догляду за дитиною до до-сягнення нею трирічного віку,у відповідності до ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,то її вимоги є підставними і просить задоволити їх в повному обсязі.
Представник відповідача позову не визнала з підстав наведених у заперечен-ні на позов та доповнила,що позивач не має права на проведення перерахунку суми допомоги за період з01.07.2007 року по 09.07.2007 року та за 2008 рік ,оскільки положення ЗУ «Про державний бюджет»за ці періоди не визнавлися неконституційними
З»ясувавши обставини у справі і перевіривши їх доказами,суд дійшов виснов-ку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визна-чено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надає-ться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач народила дитину- Шпотюка ОСОБА_2,15.06.2006 року.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року - 434 грн.; з 1 квітня 2007 року - 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено,що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.
Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.
На підставі ст.5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі всі види державної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та поло-гами жінкам , зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону ,призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.
Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної
-7-
адміністрації Львівської області оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з 09 07.2007 р по грудень 2007 року включно виплачувалась не у повному розмірі,тому позов в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену допомогу за вказаний вище період підлягає до задово лення.В сумарному виразі це становить 1896 грн 42 коп(463 грн:31 дн=14,935 грн, 14,935 грн х 23 дні=343 грн 52 коп;129,03 грн: 31 дн=4,162 грн;4,162 грн х 23 дн =95,73 грн; 343,52 грн – 95,73 грн=247,79 грн;926 грн- 267,09 грн= 658,91 грн; 1410 грн-420,28 грн=989,72 грн;247,79 грн+658,91 грн+989,72 грн= 1896,42 грн/.
Позовні вимоги про стягнення суми недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік в сумі 4753 грн 80 коп -до задово-лення не підлягають,оскільки за вищезгаданий період позивачу виплачувалася допо-мога по догляду за дитиною у відповідності до розмірів,встановлених тими стаття-ми ЗУ»Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодав-чих актів України»,якими було врегульовано та встановлено розмір допомоги сім»ям з дітьми і які не були визнані неконституційними.
Позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо призначе-ння та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,що передбачена п.3 ч.1 ст.3 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі меншому,ніж це передбачено законодавством до задоволення не підлягають, оскільки при призначенні та виплаті позивачу в 2007 та 2008 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,відповідач діяв у відповід-ності до п.2 ст.4 Бюджетного кодексу України та у відповідності до ЗУ»Про держа-вний бюджет» за відповідні роки.
Так як покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здій-снюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів,а такі субвенції місцевому бюджету,тобто відповідачу, у 2007 році не поступили,то суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових під-став для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача тієї суми недо-плати допомоги,яку суд визнав обгрунтованою та яку зобов»язав відповідача випла-тити позивачу.
На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,керуючись ст.ст.11,160,161,163 КАС України,суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області/ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 03194298/провести перерахунок виплачуваної ОСОБА_1 допо-моги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07. 2007 року по 01.01.2008 року та виплатити їй недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 01.01. 2008 року в сумі 1896 грн 42 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України судовий збір на користь:
ОСОБА_1 в сумі 18 грн 96 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністратив-
ного суду через Бродівський районний суд Львівської області,шляхом подачі зая-ви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Тропак