
Справа № 373/1860/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2017 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого-судді Керекези Я.І.
за участі секретаря Олійник Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до суду та просить визнати відмову Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у призначені їй пенсії за віком неправомірною та зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити їй, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком, як потерпілій від наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, у відповідності з вимогами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 уточнили позовні вимоги, просили визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у переведення позивача на інший вид пенсії (за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку) та зобов»язати перевести на такий вид пенсії з моменту звернення із заявою, тобто з 19.05.2017. Просили позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпозов не визнала, просить відмовити в його задоволенні. Вважає позов безпідставним, зазначає, що позивач не надав документів, які підтверджують його право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку.
Судом встановлено наступне.
З 2014 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за вислугою років.
19 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про переведення її на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком на пільгових умовах.
З рішення начальника Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 24 травня 2017 року за №2793/05, вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у переході з пенсії по вислузі років на пенсію із зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю первинних документів про роботу в проживання в зоні відчуження підстав для перерахунку пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1, позивач з 17 липня 1983 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_4, який зареєстрований Рагівською сільською радою Поліського району Київської області, актовий запис №7. Після укладення шлюбу позивач змінила прізвище «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».
17 лютого 1993 року ОСОБА_1, Київською обласною державною адміністрацією, було видане посвідчення потерпілого від наслідків Чорнобильської катастрофи(категорія 3) серія НОМЕР_2.
З довідки Поліської Центральної Рай лікарні від 12 вересня 1991 року за № 1948 вбачається, що ОСОБА_1 була залучено безпосередньо до роботи передбаченої постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР в ВЦРПС від 29 грудня 1987року №1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності списку №1. затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 з 29 квітня 1986 року по 21 травня 1986 року. Період вказаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії у трикратному розмірі, а в 1988-1990 роках у півторачному розмірі.
З довідки Поліської центральної районної лікарні від 08 квітня 2010 року за №24 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала на ФАПі с. Яблонька Поліського району Київської області з 17 жовтня 1985 року по 21 травня 1990 року.
З довідки Поліської центральної районної лікарні від 08 квітня 2010 року за №25 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала завідуючою ФАПу с. Яблонька Поліського району Київської області з 17 жовтня 1985 року по 21 травня 1990 року та в її обов'язки входило обслуговування населення с. Ясен.
З довідки управління праці та соціального захисту населення Поліської районної державної адміністрації від 09 квітня 2010 року за № 01-24/340 вбачається, що с. Ясен Поліського району Київської області відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23 липня 1991 року. Відселення населеного пункту припадає на період з травня 1988 року по жовтень 1990 року, заселенню не підлягав.
Відповідно до архівної довідки Міністерства охорони здоров'я України від 09 квітня 2008 року за №02.03-17/36, у протоколі засідання комісії по видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» при МОЗ України від 22 листопада 1991 року №14 значиться ОСОБА_1, фельдшер Переяслав-Хмельницької ЦРЛ. Посвідчення видане на підставі наданої до комісії довідки Поліської ЦРЛ, яка підтверджує перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження ЧАЕС на посаді завідуючої фельдшерсько-акушерського пункту с. Яблонька з 29 квітня 1986 року по 29 травня 1986 року.
З копії трудової книжки серія НОМЕР_3 виданої на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що з 06.08.1983 по 29.01.1987 вона працювала в Поліській центральній районній лікарні. З 12.02.1987 року по 21.05.1990 року працювала на посаді завідуючої Фельдшерсько-акушерського пункту с. Яблонька. З 04.06.1990 працювала завідуючою Фельдшерсько-акушерського пункту с. Виповзки.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
У відповідності до ст. 2 Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року призначаються такі види державних пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно із ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на 8 років.
При цьому, як встановлено статтею 15 вищевказаного Закону, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом «ґ» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
За змістом частин 1 та 3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
З огляду на наведені правові норми єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи №21-1048во06, №690/23/15-а).
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що наявні в позивача документи, які знаходяться в матеріалах справи, містять достатньо даних, які підтверджують факт роботи позивача у зоні відчуження з моменту аварії у 1987 році не менше 14 календарних днів і яких є достатньо для переведення на пенсію (призначення) із зменшенням пенсійного віку, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19 травня 2017 року.
При цьому слід зазначити, що будь-який перехід з одного виду пенсії на інший після первинного призначення буде здійснюватися як переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись Конституції України, ст.ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 10, 11, 71, 99, 100, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати рішення начальника об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 24 травня 2017 року №2793/05 про відмову в переведенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на пенсію на пільгових умовах - неправомірним.
Зобов'язати об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області перевести та призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 8 років, як постраждалій від наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до положень ст.55. Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 19 травня 2017 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Складання постанови в повному обсязі вчинено 13.12.2017.
Суддя Я. І. Керекеза