Постанова № 70973175, 28.11.2017, Горохівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
155/1473/17
Номер документу
70973175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Пр. № 2-а/155/107/17

Справа № 155/1473/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року Горохівський районний суд

Волинської області

в складі: головуючого судді Шмідта С.А.

при секретарі Воронюк Н.М.,

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

11 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, а саме провести перерахунок розміру призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 02 вересня 2011 року перебуває на обліку у вищезазначеному управлінні як отримувач пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” № 3723-XII. Пенсію позивачу було призначено в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати відповідно до ст.37 вищевказаного закону. Однак при обчисленні розміру пенсії позивачу не було включено матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації. В травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак позивачу було відмовлено у зв’язку з тим, що чинним законодавством не передбачено врахування вищезазначених виплат при обчисленні пенсії. У зв’язку з наведеним позивач просить визнати дії Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо неврахування вищевказаних виплат при обчисленні пенсії неправомірними, а також зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” № 3723-XII в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Представник відповідача - Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області ОСОБА_2 у судовому засіданні позову не визнала, про що подала суду відповідне письмове заперечення, та пояснила, що чинним законодавством не передбачено врахування вищезазначених виплат при обчисленні пенсії. У довідках, які подавались позивачем на призначення та перерахунок пенсії, відсутня інформація про одержання матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, позивач пропустила строк звернення до суду з адміністративним позовом, а тому просила у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Судом встановлено та сторонами не оспорюється, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Локачинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області з 02 вересня 2011 року та отримує пенсію відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати.

Довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області № 40 від 02 вересня 2011 року (а.с.13-14)стверджується, що до розрахунку пенсії позивача не було враховано виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.

Вищевказана обставина підтверджується також і довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області № 352 від 16 листопада 2017 року, форма якої передбачена постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року (а.с.28-29). З довідки вбачається, що позивачу за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року нараховано: індексації - 7038,45 грн., допомоги на оздоровлення – 4748,57 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань – 4014,70 грн., премії з нагоди професійного свята – 342,00 грн. Крім того, у довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

22 травня 2017 року позивач звернулася до Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії та виплату недоплаченої пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року (а.с.21).

З листа заступника начальника Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 168/ с-01 від 25 травня 2017 року (а.с.7-8) вбачається, що позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що для включення до заробітної плати при обчисленні пенсії як державному службовцю матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації немає законних підстав.

Відповідно до п.5 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року, який набрав чинності 01 квітня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, на думку суду, при перерахунку пенсії вищевказаним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02 березня 2015 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" зміни до Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вищевказаного Закону визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов’язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України № 1078 від 17 липня 2003 року).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України № 5 від 13 січня 2004 року.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України “Про державну службу” № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.7 ст.33 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 вищезазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених норм чинного законодавства, на думку суду, дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинна враховуватися отримана нею під час перебування на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, в силу ст.46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суд також зобов’язує відповідача здійснити виплату позивачу недоотриманої суми пенсії.

Поряд з цим суд зазначає, що при зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.

Відповідно до ст.100 КАС України - адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

З огляду на вищенаведене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині позовних вимог за період з 25 листопада 2016 року по 10 березня 2017 року, оскільки в матеріалах справи відсутні та судом не встановлені докази поважності пропуску строку звернення до суду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги про зобов’язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії за період з 25 листопада 2016 року по 10 березня 2017 року необхідно залишити без розгляду.

Крім цього, суд вважає, що за правилами ч.ч.1, 3 ст.94 КАС України підлягають присудженню за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 99, 100 КАС України, Законом України “Про державну службу” № 3723-XII, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов’язання провести перерахунок пенсії за період з 25 листопада 2016 року по 10 березня 2017 року включно залишити без розгляду.

Визнати дії Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо неврахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов’язати Локачинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України “Про державну службу” № 3723-XII в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2003 року № 212, починаючи з 11 березня 2017 року, та здійснити ОСОБА_1 виплату недоотриманих коштів у зв’язку з проведеним перерахунком.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Локачинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: /підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області ОСОБА_3