Постанова № 70965862, 06.12.2017, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
629/3602/17
Номер документу
70965862
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 629/3602/17

Провадження№2-а/629/80/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2017 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого - Харабадзе К.Ш., за участю секретаря Соколенко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лозова Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», викладену в Протоколі №311 від 12 вересня 2017 року; зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області винести рішення яким задовольнити його заяви про призначення з 17 липня 2017 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаж роботи в Близнюківській районній державній адміністрації Харківської області на посадах юрисконсульта завідуючого юридичним відділом, у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області на посаді начальника юридичного відділу, у Близнюківському районному управлінні юстиції Харківської області на посаді начальника управління, Близнюківському районному суді Харківської області на посаді судді та голови суду, та час проходження військової служби; стягнути понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 гривень, посилаючись на те, що Лозівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області 12 вересня 2017 року в формі Протоколу №311, прийняте рішення про відмову йому в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». Зазначене рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки при першому його зверненні до відповідача у заяві від 27.06.2017 року, останній у листі вих. №59/м-6 від 10.07.2017 року повідомив його, що він має право на пенсію за віком, як державний службовець, оскільки на 01.05.2016 року його страховий стаж складає 43 роки 1 місяць 20 днів. З них стаж роботи, відпрацьований на посадах державного службовця - 10 років 6 місяців 28 днів та на посаді судді, який зараховується до стажу державної служби, - 12 років 2 місяці 21 день. 08 серпня 2017 року на його ім'я було видане пенсійне посвідчення Серії ААЇ №697480 (номер посвідчення №2017201390), з видом пенсії - за віком, терміном - довічно.

Разом з тим, з метою дізнатися, з якої дати йому призначена пенсія та у якому розмірі, позивач 14.09.2017 року звернувся до Близнюківського відділу Лозівського управління ПФ, на що йому в цей же день був вручений Протокол №311 від 12.09.2017 року про відмову в призначенні пенсії, де зазначено, що він має загальний страховий стаж роботи - 44 роки 8 місяців 24 дні, стаж державного службовця - 9 років 7 місяців 26 днів, в органах місцевого самоврядування - 1 рік 4 місяці 2 дні, на посаді судді - 13 років 5 місяців 9 днів. Єдиною підставою відмови у призначенні пенсії за цим протоколом є відсутність у нього 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців», оскільки посада судді районного суду не відноситься до посади державного службовця. Також не була зарахована військова служба та робота у виконавчому комітеті Близнюківської районної ради на посаді начальника юридичного відділу.

Позивач в судове засідання не зявився, надав суду письмову заяву, в якій просив справу розглядати за його відсутності на підставі наявних доказів

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала в повному обсязі, посилаючись на те, що протоколом № 311 від 12.09.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно ЗУ «Про державну службу», виходячи з того що 01.05.2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року. Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 утратив чинність Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених п. 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст.. 37 Закону № 3723, а саме: п. 12 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихстаттею 25Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно достатті 37Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Ст.. 25 Закону № 3723 визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких встановлювалися ранги державних службовців. З наданих позивачем документів загальний страховий стаж роботи складає 44 роки 8 місяців 24 дні. Стаж державної служби на посадах, визначених ст.. 25 Закону № 3723 9 років 7 місяців 26 днів; в органах місцевого самоврядування 1 рік 4 місяці 2 дні; на посаді судді 13 років 5 місяців 9 днів. При цьому, ст.. 46 Закону № 889 і Порядок не застосовується для визначення стажу, що дає право на пенсію відповідно до ст.. 37 Закону № 3723. Враховуючи вищевикладене, для призначення пенсії відповідно до п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, у ОСОБА_1 відсутній двадцятирічний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених ст.. 25 Закону № 3723.

Перевіривши матеріали справи та доводи адміністративного позову, суд приходить до наступного висновку.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року. Преамбула Закону вказує, що дія Закону поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97- ВР ), Закону "Про службу в органах місцевого самоврядування" та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування згідно із Законом N 2493-III (2493-14) від 07.06.2001 року.

У п. 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889- VІІІ встановлено, що Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, в п. 12 вказано, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993 р., № 52, ст.. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної ОСОБА_2 України, 1993 р., № 52, ст.. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.

У ст. 37 Закону № 3723-ХІІ «Пенсійне забезпечення державних службовців» визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місяця роботи на час досягнення зазначеного віку. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці 61 рік 6 місяців які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

Судом встановлено, що позивач народився 25.03.1955 р. ( а.с.15), право на пенсію державного службовця у нього виникло з 25 вересня 2016 року, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» по досягненню віку, який дає йому право на пенсійне забезпечення згідно Закону України «Про державну службу», надав визначені законом документи.

Протоколом № 311 від 12.09.2017 року про відмову в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» до стажу державного службовця відповідачем був зарахований стаж у розмірі 9 років 7 місяців 26 днів, який складається з періодів роботи позивача: з 08.02.1993 року по 29.08.1994 року на посаді юрисконсульта у Близнюківській РДА, з 01.01.1996 року по 23.02.1999 року на посаді завідувача юридичного відділу у Близнюківській РДА та з 26.02.1999 по 06.02.2004 на посаді начальника Близнюківського районного управління юстиції Харківської області.(а.с.13-14)

Спірними є час проходження позивачем військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року; та періоди роботи позивача з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області; з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області.

Стаття 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову . Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

В судовому засіданні встановлено та з матеріалів справи убачається, що ОСОБА_1 має загальний страховий стаж роботи 44 роки 8 місяців 24 дні.

Згідно записів, які містяться у військовому квитку, ОСОБА_1 перебував на військовій службі з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року, на посадах: курсанта Донецького В ВПУ інженерних військ та військ звязку, заступника командира роти по політичній частині 044 отд., секретаря партійної організації 54 отд. б-н звязку 90 ТД, секретаря партійної організації 2069 отд. б-н звязку 36 АР учбового корпусу, заступника командира 2069 отд б-н звязку по політичній частині, заступника командира 5995 зенітної ракетної бази, секретаря партійного бюро 995 зенітної АРТ полку, старшого інструктора по пропаганді та агітації 285 учбового центру військ ПВО, секретаря партійного комітету (а.с.42).

Записи трудової книжки свідчать про те, що ОСОБА_1 працював з 08.02.1993 року по 29.08.1994 року на посаді юрисконсульта Близнюківської районної державної адміністрації; з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу Виконавчого комітету Близнюківської районної ОСОБА_2; з 01.01.1996 року по 23.02.1999 року на посаді завідуючого юридичним відділом Близнюківської районної державної адміністрації, з 26.02.1999 року по 06.02.2004 року на посаді начальника Близнюківського районного управління юстиції Харківської області; з 10.02.2004 року по 12.09.2005 року на посаді судді Близнюківського районного суду Харківської області; з 12.09.2005 року по 12.01.2009 року на посаді голови Близнюківського районного суду Харківської області, з 12.01.2009 року по теперішній час на посаді судді Близнюківського районного суду Харківської області (а.с.16-21).

Згідно ч. 2 статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII Про державну службу до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах суддів.

В ч.3 ст. 46 Закону № 889- VIІІ зазначено, що порядок обчислення стажу державної служби затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229, стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII Про державну службу (далі - Закон). До стажу державної служби зараховуються: час перебування на посадах суддів. При цьому зазначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом (тобто до 01.05.2016 року) обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону.

За пунктом 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так у період з 03.05.1994 року по 01.05.2016 року діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 , яка втратила чинність лише 01.05.2016 року. Цим Порядком визначалися посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

За п 5. ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283, обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії. До стажу державної служби зараховувалася робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

У статті 25 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) зазначалася, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу. Встановлювалися такі категорії посад службовців: перша категорія - посади голів державних комітетів, що не є членами Уряду України, голів інших центральних органів державної виконавчої влади при Кабінеті Міністрів України, Постійного Представника Президента України в Республіці Крим, представників Президента України в областях, містах Києві та Севастополі, перших заступників міністрів, перших заступників голів державних комітетів, що входять до складу Уряду, керівників Адміністрації Президента України, Секретаріату Верховної ОСОБА_2 України та інші прирівняні до них посади;

друга категорія - посади заступників керівника Адміністрації Президента України, заступників керівника Секретаріату Верховної ОСОБА_2 України, заступників керівника апарату Кабінету Міністрів України, керівників структурних підрозділів Секретаріату Верховної ОСОБА_2 України, секретаріатів постійних комісій Верховної ОСОБА_2 України, Адміністрації Президента України, апарату Кабінету Міністрів України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної ОСОБА_2 України, Прем'єр-міністра України, заступників міністрів, заступників голів державних комітетів, які входять до складу Уряду, перших заступників, заступників голів комітетів та інших центральних органів державної виконавчої влади при Кабінеті Міністрів України, першого заступника Постійного Представника Президента України в Республіці Крим, перших заступників глав обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідуючих секторами, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Секретаріату Верховної ОСОБА_2 України і апарату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Республіці Крим, заступників глав обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, представників Президента України в районах, районах міст Києва та Севастополя, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади та інші прирівняні до них посади;

четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Секретаріату Верховної ОСОБА_2 України і апарату Кабінету Міністрів України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

п'ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, заступників представників Президента України в районах, районах міст Києва та Севастополя, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади;

сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів та інші прирівняні до них посади.

Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Отже, наявні правові підстави для зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області та періоду роботи з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області.

З 31.08.1972 року по 31.12.1992 року проходив військову службу(не зарахований УПФ) в цей період.

З 12.05.1992 діяв Закон Про загальний військовий обовязок і військову службу від 25 березня 1992 року N 2232-XII . Відповідно до статті 2 вказаного Закону Військова служба - є особливим видом державної служби, є державною службою особливого характеру далі в редакції, Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

З 10.01.1992 року до 11.05.1992 року діяв Закон Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 року.

ОСОБА_2 Верховної ОСОБА_2 України від 12 вересня 1991 року № 1545-ХХІІ „Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.

Зокрема, Законом СРСР від 12 липня 1967 року „Про загальний військовий обов'язок" і Положенням про пільги для військовослужбовців, військовозобов'язаних, осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їх сімей, затвердженим ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17 лютого 1981 року № 193, було передбачено зарахування часу перебування громадян на дійсній військовій службі у Збройних Силах СРСР до загального трудового стажу, безперервного трудового стажу та стажу роботи за спеціальністю, а отже, у даному випадку, і до стажу державної служби.

Згідно з ст.11 Закону СРСР «Про загальний військовий обов'язок», на громадян які були прийняті до військово-навчальних закладів, перебували на дійсній військовій службі, розповсюджувалися обов'язки, які встановлені для військовослужбовців строкової служби.

31.08.1972 року ОСОБА_1 прийняв військову присягу, що зазначено на сторінці 3 військового квитка. Згідно п: 12 військового квитка позивач був звільнений у з військової служби згідно наказу Головнокомандувача Сухопутними військами № 0111 від 31.12.1992 року.

Військова служба має зараховуватися до стажу роботи за спеціальністю, а також стажу державної служби, що , крім вимог вищевказаних законів, підтверджується роз'ясненням Головного науково-експертного управління апарату Верховної ОСОБА_2 України за вих. № 16/3-282 від 1.03.2007 року та Головного державно-правового управління Адміністрації Президента України від 28.01.2014 року за вих.-№ 8- 9/24, на які, як підставу включення військової служби до стажу роботи на посаді суді, зокрема, посилається ОСОБА_3 Юстиції в рішенні від 21.04.2014 №873/0/15-16.

Отже, наявні правові підстави для зарахування до стажу державної служби часу проходження позивачем військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року;

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що слід визнати протиправним та скасувати рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, викладене в Протоколі №311 від 12 вересня 2017 року, в частині незарахування ОСОБА_1 до стажу державного службовця часу проходження військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року, періодів роботи з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області, з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області і відмови в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням до стажу державного службовця, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу»: часу проходження військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року; періодів роботи з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області; з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області;

Судовий збір підлягає розподілу на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України

Керуючись ст. ст. 163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, викладене в Протоколі №311 від 12 вересня 2017 року, в частині незарахування ОСОБА_1 до стажу державного службовця часу проходження військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року, періодів роботи з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області, з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області і відмови в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням до стажу державного службовця, що дає право на пенсію згідно Закону України «Про державну службу»:

часу проходження військової служби з 31.08.1972 року по 31.12.1992 року;

періодів роботи з 30.08.1994 року по 01.01.1996 року на посаді начальника юридичного відділу у Виконавчому комітеті Близнюківської районної ради Харківської області; з 10.02.2004 року по 01.05.2016 року на посаді судді та голови суду у Близнюківському районному суді Харківської області ;

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лозівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (м. Лозова Харківської області, м-н 4, буд. 73, код. 40383072) на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового зборуу розмірі 640 (шістсот сорок) гривен).

ОСОБА_2 може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови з подачею копії скарги до апеляційної інстанції.

Суддя К.Ш.Харабадзе