
Справа № 540/372/17
Провадження № 2/550/221/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2017 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді - Михайлюк О.І.,
при секретарі судового засідання - Самойленко Н.В.,
представника позивача - Орос Л.М. за довіреністю №20 від 07.12.2017 р.,
представника відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю від 03.03.2016 р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про повернення надміру виплачених державних соціальних допомог, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації Полтавської області звернулося до суду з позовом до відповідача про повернення надміру виплачених державних соціальних допомог в якому просить стягнути з ОСОБА_3 надміру виплачених державних соціальних допомог, на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації адреса: 39400, Полтавська область, Машівський район, смт. Машівка, вул. Незалежності, 112-б, в сумі 20028 грн. 45 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач - Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації Полтавської області посилалося на те, що 30.12.2016 року Машівським районним судом Полтавської області до управління" соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації направлено копію окремої ухвали по справі №540/428/16-ц від 14.12.2016 року за позовом ОСОБА_3 про визнання батьківства. За заявою гр. ОСОБА_3 від 10.04.2014 року управлінням соціального захисту населення Машівської райдержадміністрації призначено та виплачено допомогу на дітей як одинокій матері на загальну суму 15 229 грн.67 коп. за період з 01.04.2014 р. по 31.01.2017 р. Також за заявою ОСОБА_3 від 26.05.2014 року призначено та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 197 грн. 74 коп. за період з 27.05.2014 р. по 30.06.2014 р. Крім того, за заявою ОСОБА_3 від 15.01.2015 року призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2015 р. по 31.12.2015 р. в сумі 4 601 грн. 04 коп.
Відповідач - ОСОБА_3 надала до суду заперечення, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про повернення надміру виплачених державних соціальних допомог.
В обґрунтування заперечення відповідач ОСОБА_3 посилалась на те, що окрема ухвала Машівського районного суду Полтавської області від 15.12.2016 року по справі № 540/428/16-ц невірно була трактована представником Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації ОСОБА_4
Відповідач зазначає, що 14.12.2016 року Машівським районним судом Полтавської області по справі № 540/428/16-ц встановлений факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, є батьком ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано внести зміни до актового запису № 08 від 03.04.2014 року складеного виконкомом Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, про народження ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_2, зазначивши його батьком - ОСОБА_5. Дане рішення набрало законної сили тільки 03.01.2017 року. Вищевказаним рішенням суду встановлено, що ОСОБА_5 мав два місця проживання, мешкав як з позивачкою (ОСОБА_3.), так і зі своє матір'ю (ОСОБА_7.), оскільки його постійно бачили за обома адресами.
15.12.2016 року Машівський районний суд Полтавської області по справі № 540/428/16-ц (провадження № 2/540/134/16) виніс окрему ухвалу, якою доведено до відома начальника управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації дія вжиття заходів щодо перевірки правомірності отримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, жителькою АДРЕСА_1, всіх видів соціальної допомоги в т. ч. як одинокій матері, протягом 2012-2015 років. Дана ухвала набрала законної сили тільки 28.12.2016 року.
Отже, відповідач вважає, що Управлінню праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації необхідно було провести перевірку правомірності отримання ОСОБА_3 всіх видів соціальної допомоги, в т. ч. як одинокій матері, протягом 2012-2015 років, тобто до 30.01.2015 року, коли був мобілізований до АТО ОСОБА_5
Натомість, на думку відповідача, належних доказів виконання окремої ухвали Машівського районного суду Полтавської області від 15.12.2016 року по справі № 540/428/16-ц Управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації про проведення перевірки правомірності отримання ОСОБА_3 всіх видів соціальної допомоги, в т. ч. як одинокій матері, протягом 2012-2015 років - не надало.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив залишити його без задоволення.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Машівського районного суду Полтавської області від 15.12.2016р. по справі 540/428/16-ц, яке набрало законної сили 03.01.2017р., встановлено факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, є батьком ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, та внесено зміни до актового запису № 08 від 03.04.2014 року складеного виконкомом Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, про народження ОСОБА_6,ІНФОРМАЦІЯ_2, зазначивши його батьком - ОСОБА_5. Дане рішення набрало законної сили тільки 03.01.2017 р. (а.с. 50-51).
15.12.2016р. Машівським районним судом Полтавської області по справі №540/428/16-ц винесено окрему ухвалу, яка набрала законної сили 28.12.2016р., з якої вбачається, що Машівським районним судом при розгляді вказаної справи було встановлено, що ОСОБА_3 в період з 2012 року по 2015 рік проживала спільно з ОСОБА_5 в АДРЕСА_1 і з метою отримання соціальної допомоги протягом 2012-2015 років надала до управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації завідомо неправдиві відомості про те, що не підтримує відносин та не проживає з батьком своєї дитини - ОСОБА_5, внаслідок чого отримувала у вказаний період часу допомогу як одинока мати та можливо інші види соціальної допомоги, такі як субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Також в окремій ухвалі зазначено, що ОСОБА_3 повідомила суду, що ОСОБА_5 щомісячно надавав їй матеріальну допомогу приблизно в сумі 1400 грн. для дитини, а коли 05.06.2014р. складався акт обстеження її матеріально-побутових умов вона не повідомила працівників УПСЗН про проживання ОСОБА_5, оскільки він був на роботі, вдома його на той час не було і в неї про нього не запитували.
Про викладене в окремій ухвалі доведено до відома начальника управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації для вжиття заходів щодо перевірки правомірності отримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3., всіх видів соціальної допомоги в т.ч. як одинокій матері, протягом 2012 - 2015 років (а.с. 52).
18.01.2017р. управлінням праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації було проведено перевірку правомірності призначення та отримання ОСОБА_3 протягом 2012 - 2015 років соціальних допомог, про що складено відповідний акт (а.с.191-193).
З зазначеного акту від 18.01.2017р. вбачається, що за результатами перевірки було встановлено що у зв'язку з недостовірно поданими заявницею - ОСОБА_3 відомостями, останній були надміру виплачені державні соціальні допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постанови Кабінету Міністрів України в 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державні соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», управлінням соціального захист населення Машівської районної державної адміністрації визначено обсяг надміру виплачених коштів.
З наданого позивачем розрахунку надміру виплачених державних соціальних допомог, вбачається, що: за періоди з 27.05.2014р. по 30.06.2014р. в сумі 197,74 грн. - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років з урахуванням доходів; з 01.01.2015 р. по 31.12.2015р. в сумі 4601,04 грн. - допомоги малозабезпеченим сім'ям; з 01.04.2014 р. по 31.01.2017 р. в сумі 15 229,67грн. - допомоги на дітей одиноким матерям; всього на загальну суму 20 028 грн. 04 коп.
Управлінням соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації ОСОБА_3 направлено повідомлення від 23.01.2017 р. №375, що обсягу надміру виплачених коштів, які вона повинна повернути на рахунок управління соціально» захисту населення Машівської райдержадміністрації, однак відповідач - ОСОБА_3 в добровільному порядку зазначені кошти не сплатила, що і стало підставою для звернення управлінням праці до суду з даним позовом.
Відповідно, ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку ( рішення про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно вимогам ч. 2 ст. 18-1 вищевказаного закону, право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
У відповідності до вимог ч. 4 ст. 18-1 даного закону, жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу і особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
В п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплат державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», зазначено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлення строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про її стягнення у судовому порядку.
Згідно вимог ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у разі подання документів з завідомо неправдивими відомостями) стягуються згідно з законом.
Оскільки ОСОБА_3 було подано недостовірні дані, які вплинули на встановлення права на призначення державних соціальних допомоги та визначення їх розміру, що не заперечується по суті представником відповідача, внаслідок чого були надміру виплачені державні соціальні допомоги.
Перевіркою наявних в матеріалах справ ОСОБА_3 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, рішень управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації про призначення допомог та наданого позивачем розрахунку розмірів соціальних допомог, призначених та надміру виплачених ОСОБА_3 судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації правомірно визначений обсяг надміру виплачених державних соціальних допомог за періоди: з 27.05.2014р. по 30.06.2014р. в сумі 197,74 грн. - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років з урахуванням доходів та з 01.01.2015 р. по 31.12.2015р. в сумі 4601,04 грн. - допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Однак, при перевірці розрахунку призначеної та надміру виплаченої ОСОБА_3 допомоги на дітей одиноким матерям судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації здійснено розрахунок за періоди з 01.04.2014 р. по 31.01.2017 р., тоді як згідно матеріалів справи ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 та до 03.01.2017р. (набрання чинності рішення Машівського районного суду Полтавської області від 15.12.2016р. по праві 540/428/16-ц) не був визнаний батьком дитини - ОСОБА_6 Таким чином, у період з 01.01.2016р. по 31.01.2017р. ОСОБА_3 у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» мала право на отримання зазначеної соціальної допомоги, що не заперечувалось і представником позивача у судовому засіданні.
Враховуючи викладене, розмір призначеної та надміру виплаченої ОСОБА_3 допомоги на дітей одиноким матерям слід розраховувати за період 01.04.2014р. по 31.12.2015р. та становить 6663,60 грн., який і підлягає стягненню з відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме - в частині стягнення з відповідача 197,74 грн. - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років з урахуванням доходів, 4601,04 грн. - допомоги малозабезпеченим сім'ям та 6663,60 грн. - допомоги на дітей одиноким матерям. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст.ст. 3, 11, 15, 16, 60, 61, 209, 213, 214, 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_8 (проживає: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації (39400, Полтавська область, смт. Машівка, вул. Незалежності, 112-б, код ЄДРПОУ 03195145) надміру виплачених державних соціальних допомог у сумі 11462,38 грн., а саме: 6663 (шість тисяч шістсот шістдесят три) грн. 60 коп. допомоги на дітей одиноким матерям (Банк одержувача ГУ ДКСУ у Полтавській області МФО 831019 ЄДРПОУ 03195145, Одержувач: Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, рахунок №35419022006690), 4601 (чотири тисячі шістсот одна) грн. 04 коп. допомоги малозабезпеченим сім'ям (Банк одержувача ГУ ДКСУ у Полтавській області МФО 831019 ЄДРПОУ 03195145, Одержувач: Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, рахунок №35416025006690) та 197 (сто дев'яносто сім) грн.74 коп. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (Банк одержувача ГУ ДКСУ у Полтавській області МФО 831019 ЄДРПОУ 03195145, Одержувач: Управління соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації, рахунок №35411019006690).
В іншій частині - в позові відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Чутівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 12 грудня 2017 року.
Суддя О. І. Михайлюк