
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
копія
Справа № 401/3180/17
Провадження № 1-кс/401/530/17
12 грудня 2017 року Слідчий суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Волошина Н.Л., за участю секретаря Фадєєвої О.О., прокурора Чічкаленко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області клопотання слідчого Світловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_1, погоджене прокурором про надання дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшло клопотання слідчого Світловодського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_1, погоджене прокурором Чічкаленко Н.М. про надання дозволу у кримінальному провадженні №12017120270002243 від 23 листопада 2017 року на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності державного підприємства «Світловодське лісове господарство» (ідентифікаційний код юридичної особи 00992237 поштовий індекс 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв Чорнобиля, 37), директором якого є ОСОБА_2.
Дозвіл на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства просить надати Державній екологічній інспекції у Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 84/37, ідентифікаційний код юридичної особи 38037110) та встановити терміни для проведення позапланової перевірки у період з 18 грудня 2017 року по 29 грудня 2017 року упродовж 10 (десяти) робочих днів.
В обґрунтування клопотання зазначив, що в провадженні Світловодського ВП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження № 12017120270002243 від 23 листопада 2017 року, за ознаками злочину передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України за фактом виявлення незаконної порубки лісу працівниками ДП «Світловодське лісове господарство» на території регіонального ландшафтного парку «Світловодський» у кварталі 30 виділ 7 (1) Залотарівського лісництва та кварталі 34 виділі 2 (2) Глинського лісництва Світловодського району.
У листопаді грудні 2016 року ДП «Світловодське лісове господарство» проведено суцільні санітарні рубки у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва на підставі лісорубних квитків від 02 листопада 2016 року № 459806 та № 459807. У лісорубних квитках зазначено, що категорія лісів, на яких проводилися суцільні санітарні рубки «1». Відповідно до п. 2 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 року № 733 до першої категорії відносяться ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення. Згідно з п. 5 вищевказаного Порядку до лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення відносяться лісові ділянки, зокрема, розташовані в межах територій та обєктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» спеціальне використання природних ресурсів у межах території та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду, затвердженого територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
Відповідно до рішення Кіровоградської обласної ради від 18 лютого 2011 року № 89 створено регіональний ландшафтний парк «Світловодський». Загальна площа ландшафтного парку 60320,00 га, з яких 60 відсотків припадає на акваторію водосховища, 8239,7 га - земельні ділянки лісового фонду ДП «Світловодське лісове господарство».
Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення (крім корисних копалин) здійснюється на підставі дозволів, що видаються місцевими радами за погодженням з територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища.
У даному випадку в ДП «Світловодське лісове господарство» у порушення перерахованих вище нормативних актів відсутні ліміти на використання природних ресурсів в ході проведення рубок, формування та оздоровлення лісів та дозволи місцевих рад.
Згідно з п. 2 Порядку встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення передбачено встановлення лімітів на використанні природних ресурсів на заготівлю деревини в порядку рубок, формування та оздоровлення лісів, які відповідно до п. 3 зазначеного Порядку визначають обсяги використання природних ресурсів, у межах яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення.
ДП «Світловодське лісове господарство» допущено порушення вимог ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» в частині одержання лімітів і дозволів на проведення рубок формування і оздоровлення лісів на територіях та обєктах природно-заповідного фонду місцевого значення.
Ліміти на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та обєктів природно-заповідного фонду місцевого значення для ДП «Світловодське лісове господарство» упродовж 2015 2016 років та січня квітня 2017 року департаментом екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної державної адміністрації не затверджувалися та дозволи не погоджувалися.
Під час проведенням слідчих (розшукових) дій встановлюється можлива причетність працівників ДП «Світловодське лісове господарство» до вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України.
У ході досудового розслідування кримінального провадження необхідно зясувати питання: дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ДП «Світловодське лісове господарство» при здійсненні порубки, зберігання, реалізації деревини у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва Світловодського району на підставі лісорубних квитків від 02 листопада 2016 року № 459806 та № 459807, розрахувати розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Тим самим, виникла необхідність у отриманні дозволу на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності ДП «Світловодське лісове господарство» з метою зясування фактів можливих порушень вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації вказаної деревини, зрубаної у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва Світловодського району.
В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та просила його задовольнити з наведених у клопотанні підстав.
Вислухавши думку прокурора, перевіривши представлені матеріали, вважаю клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні було встановлено, що органом досудового розслідування розпочате кримінальне провадження № 12017120270002243, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України.
Органом досудового розслідування досліджується факт можливих порушень працівниками ДП «Світловодське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації вказаної деревини, зрубаної у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва Світловодського району.
Слідчий Світловодського ВП ГУНП в Кіровоградській області для проведення перевірки просить поставити перед Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області наступні питання:
1. дотримання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації у період з 01 січня 2016 року по 23 листопада 2017 року деревини у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва на території обєкту природно-заповідного фонду місцевого значення регіональний ландшафтний парк «Світловодський» Світловодського району Кіровоградської області,
2. відповідність вимогам природоохоронного законодавства документації - лісорубних квитків від 02 листопада 2016 року № 459806 та № 459807, інших дозвільних документів, на підставі яких державне підприємство «Світловодське лісове господарство» здійснило вказані рубки,
3. встановлення інших порушень вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації, перевезення вищезазначеної деревини у діяльності державного підприємства «Світловодське лісове господарство»;
4. розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, внаслідок порушення державним підприємством «Світловодське лісове господарство» природоохоронного законодавства у період з 01 січня 2016 року по 23 листопада 2017 року при здійсненні порубки, зберігання, реалізації, перевезення вищезазначеної деревини у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва на території обєкту природно-заповідного фонду місцевого значення регіональний ландшафтний парк «Світловодський» Світловодського району Кіровоградської області.
Статтею 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ізЗаконом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V, заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій, порядок та підстави проведення яких врегульовані даним законом.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року № 652 одним з основних завдань Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Кіровоградської області, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема щодо:законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення;повноти та законності здійснених заходів щодо відтворення лісів, зокрема цінними та рідкісними породами дерев, породами, притаманними відповідному регіону, та повноти заходів з догляду за лісовими культурами на землях, призначених під відновлення лісу;раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів;добування продуктів лісу та використання лісових ресурсів;здійснення комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві та лісах;використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень;заготівлі деревини в порядку рубок головного користування та здійснення лісогосподарських заходів тощо.
Відповідно до пунктів 6.4, 6.5, 6.7, 6.10, 6.11, 6.14, 6.15 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 № 429 та Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року № 652, Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області з метою організації своєї діяльності наділена повноваженнями:
- проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження;
- перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва);
- розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії;
- приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції;
- опломбовувати приміщення, устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності.
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408 зі змінами, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організації, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
У звязку з вищевикладеним, з метою забезпечення можливості збирання доказів стороною кримінального провадження, керуючись статтями 2,36, 40,91,93,94,99, 110, 309, 369, 372 Кримінального процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 № 429, Положенням про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року № 652, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити.
Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 84/37, ідентифікаційний код юридичної особи 38037110) на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності державного підприємства «Світловодське лісове господарство» (ідентифікаційний код юридичної особи 00992237, поштовий індекс 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв Чорнобиля, 37), директором якого є ОСОБА_2, визначити наступні питання, які підлягають перевірці:
1. дотримання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації у період з 01 січня 2016 року по 23 листопада 2017 року деревини у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва на території обєкту природно-заповідного фонду місцевого значення регіональний ландшафтний парк «Світловодський» Світловодського району Кіровоградської області;
2. відповідність вимогам природоохоронного законодавства документації - лісорубних квитків від 02 листопада 2016 року № 459806 та № 459807, інших дозвільних документів, на підставі яких державне підприємство «Світловодське лісове господарство» здійснило вказані рубки;
3. встановлення інших порушень вимог природоохоронного законодавства при здійсненні порубки, зберігання, реалізації, перевезення вищезазначеної деревини у діяльності державного підприємства «Світловодське лісове господарство»;
4. розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, внаслідок порушення державним підприємством «Світловодське лісове господарство» природоохоронного законодавства у період з 01 січня 2016 року по 23 листопада 2017 року при здійсненні порубки, зберігання, реалізації, перевезення вищезазначеної деревини у кварталі 30 виділ 7 (1) Золотарівського лісництва та кварталі 34 виділ 2 (2) Глинського лісництва на території обєкту природно-заповідного фонду місцевого значення регіональний ландшафтний парк «Світловодський» Світловодського району Кіровоградської області.
Встановити терміни для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства десять робочих днів з 18 грудня 2017 року по 29 грудня 2017 року.
Про результати перевірки після її завершення інформувати Світловодський відділ поліції ГУНП в Кіровоградській області з наданням акту перевірки, матеріалів перевірки, розрахунку розміру шкоди та інших матеріалів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя підпис
З оригіналом згідно
Суддя Світловодського
міськрайонного суду ОСОБА_3
12.12.2017