
дата документу :
Справа № 359/6641/17
Провадження № 2-а/359/402/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року о 08 годині 20 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, перерахунок та виплату пенсії -
В С Т А Н О В И В:
30.08.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з зазначеним адміністративним позовом, в якому просив:визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки ГУ МВС України в Київській області від 26.05.2017 року № П-2232, починаючи з 01.01.2016 року та виплатити недоотриману частину пенсії за вказаний період (а.с.1-5).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до вищевказаного Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року та п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відповідач мав у десятиденний строк з моменту надходження довідки від Головного управління міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року, однак відповідач свої зобов'язання не виконав.
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву, відповідно до якої просив справу розглянути без його присутності, позовні вимоги повністю підтримує.
Представник відповідача в призначене судове засідання також не з'явився, направив до суду письмові заперечення (а.с.20-22), відповідно до яких просив в адміністративному позові відмовити повністю. Свої заперечення представник відповідача обґрунтовує наступним. Він зазначає, що позивач звернувся до суду з позовом 22.08.2017, але просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, та що відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів. Також зазначає, що державним бюджетом України та бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 у структурі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсії, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені у зв'язку з відсутністю підстав. Також зазначено, що з метою фінансового забезпечення проведення вищезгаданих перерахунків за період з 01.01.2016 по 22.08.2017 Пенсійний фонд України звернувся до міністерства соціальної політики України, як до головного розпорядника бюджетних коштів, з повідомленням про необхідність виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080. Зазначено, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, а саме перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером МВС України, вид пенсії - за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2 (а.с.6).
Зі змісту листа від 15.08.2017 року №3469/21, направленого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області позивачу (а.с.8) вбачається, що відповідач визнав, що листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року вих.№9493/02-23 головні управління пенсійного фонду України в областях та по м.Києву повідомлені про те, що Міністерство внутрішніх справ проінформувало про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України(міліції), який має проводитись з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та по м.Києву. Також зазначив, що у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, Управлінням підготовлені та надані ліквідаційній комісії Головного управління МВС України у київській області списки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які одержують пенсію на умовах Закону України №»№ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби, та деяких інших осіб», та що 26.05.2017 року вих. 29/141 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Київській області на Управління направлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), серед яких знаходилась і довідка ОСОБА_1 від 16.05.2017 року вих. №П-1988. Крім того відповідач повідомив, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Як вбачається зі змісту вказаного повідомлення, а також за змістом письмових заперечень відповідача, відповідач не оспорює право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення, установленого для поліцейських та на підставі довідки, ГУ МВС України в Київській області.
Так, згідно з довідкою, виданою головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від 26.05.2017 року № П-2232 (а.с.9), вона видана на ім'я позивача ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою на день звільнення зі служби - міліціонер взводу роти з охорони об'єктів батальйону міліції Шевченківського ВДСО УДСО при ГУМВС України в м.Києві прирівняна до посади - поліцейський поліції особливого призначення - молодший склад поліції в м.Києві, становить: посадовий оклад - 2520,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (старшина міліції)- 1000,00грн.,надбавка за стаж служби (21 календарних років - 40%) - 1408,00грн., премія (від всього грошового забезпечення -50,04%) - 2465,97рн., усього - 7393,97грн.
В зв'язку з цим суд вважає необхідним зазначити наступне.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, зокрема, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Згідно абз. 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається із вищевказаного листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській від 15.08.2017 року №3469/21, позивачу ОСОБА_1 включено до списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, а довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача та його складових надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві 26.05.2017 року.
Таким чином, порядок проведення перерахунку пенсії, у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ в Києві щодо не проведення перерахунку пенсії позивача є протиправною.
Посилання пенсійного органу на те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Крім того, відповідно до вимог частин 2, 3 статті 51 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок позивачу з 01 січня 2016 року, оскільки відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій.
У даних правовідносинах, відповідач фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії, посилаючись на відсутність фінансування, тоді як питання такого перерахунку узгоджене відповідним Законом та Постановою КМ України.
Строк звернення з адміністративним позовом до суду позивачем не пропущений, оскільки про допущену відповідачем бездіяльність з приводу не проведення перерахунку пенсії, позивач дізнався з листа відповідача від 15.08.2017.
Відповідно до ст.94 Кас України, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,100, 102, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м.Київ, вул.Ярославська, 40) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) відповідно до довідки ГУ МВС України в Київській області від 26.05.2017 року № П-2232, починаючи з 01.01.2016 року та виплатити недоотриману частину пенсії за вказаний період.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя І.В. Муранова-Лесів