Ухвала суду № 70956027, 07.12.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
804/44/17
Номер документу
70956027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

07 грудня 2017 рокусправа № 804/44/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Іванова С.М.

суддів: Панченко О.М. Чередниченка В.Є.

за участю секретаря судового засідання:Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 року у справі № 804/44/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс" до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс" (далі позивач) звернулося суду з позовом до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області (далі відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 000426415 від 27.10.2016 р. про застосування фінансових санкцій у розмірі 98 874, 45 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс" до Західно-Донбаської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення рішення відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс" звернулося з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначену постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що порушення порядку роботи Єдиного реєстру податкових накладних призвело до порушення строків зарахуванням сум сплаченого податку 26.08.2016 року та 29.08.2016 року на рахунок позивача та призвело до порушення права платника податку на реєстрацію податкових накладних.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання, призначене на 07.12.2017 року, не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС та ч. 1 ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без участі останніх та без фіксування судового розгляду технічними засобами.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, Західно-Донбаською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведена камеральна перевірка ТОВ Торговий дім Деметра-Плюс щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт перевірки № 000096/04-15/39537503 від 27.10.2016.

Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, а також допущення помилок при зазначення обовязкових реквізитів податкової накладної на суму ПДВ 988 744, 5 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки, 27.10.2016 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 000426415, яким до позивача за затримку термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 988 744, 5 грн., застосовано штраф у розмірі 10 % на суму 98 874, 45 грн.

Визнання протиправним та скасування вказаного податкового повідомлення-рішення і було предметом судового розгляду.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що станом на 30.08.2016 року при здійсненні реєстрації податкових накладних позивачем були отримані квитанції та витяги з системи, які свідчили про недостатність суми коштів на його електронному рахунку для реєстрації податкових накладних, але ТОВ «ТД «Деметра-Плюс» не було вчинено дій, передбачених п. 12 Порядку № 569 щодо поповнення свого електронного рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, що й призвело до неприйняття системою електронного адміністрування ПДВ зазначених декларацій для реєстрації.

Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Статтею 9 ПК України податок на додану вартість визначено як загальнодержавний податок, а п.п. 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Відповідно п. 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податку накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно п. 11 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України з 01.02.2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування по податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно абзаців 10, 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Так, згідно п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

- суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 цього Кодексу.

Згідно п.п. 200-1.3 ПК України, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (ОСОБА_1 Накл), обчислену за такою формулою:

ОСОБА_1 Накл = ОСОБА_1 НаклОтр + ОСОБА_1 + ОСОБА_1 ПопРах -

ОСОБА_1 НаклВид - ОСОБА_1 Відшкод - ОСОБА_1 Перевищ,

де:

ОСОБА_1 НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

ОСОБА_1 - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

ОСОБА_1 ПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;

ОСОБА_1 НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

ОСОБА_1 Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

ОСОБА_1 Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобовязань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.

Під час обрахунку суми SНакл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.

Пунктом 200-1.4 статті 200-1 ПК України визначено, що на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, в тому числі, з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

Згідно абзацу 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

У відповідності до п. 12 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі Порядок № 569), якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок.

При цьому відповідно до пункту 2 Порядку № 569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку;

спеціальний рахунок - рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, передбаченого статтею 209 Податкового кодексу України (далі - суб'єкт спеціального режиму оподаткування), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених/наданих ними сільськогосподарських товарів/послуг.

ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі (пункт 13 Порядку № 569).

Казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про суми поповнення електронних рахунків (в тому числі додаткових електронних рахунків) та залишків на таких рахунках (пункт 14 Порядку № 569).

З аналізу наведених приписів законодавства слідує, що реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою їх виписки, проте, якщо сума на такому рахунку є меншою, ніж сума податку в податковій накладній яку платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

При цьому система електронного адміністрування податку на додану вартість працює в автоматичному режимі.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що з метою реєстрації в реєстрі податкових накладних та у разі виявлення факту недостатності відповідних коштів на рахунку платник податків зобов'язаний перерахувати зі свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ суму коштів, обчислену у відповідності до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивачем 15.08.2016 року були виписані податкові накладні: № 44 від 15.08.2016 р. по взаємовідносинах з ПрАТ АПК-Інвест щодо реалізації товару нітроамофоска марки NPK 16-16-16 на суму ПДВ 440 680,5 грн., та № 46 від 15.08.2016 р. по взаємовідносинах з ПАТ Промислово-виробниче підприємство Кривбасвибухпром щодо реалізації товару селітра аміачна марки Б, на суму ПДВ 548 064 грн., всього на суму ПДВ 988 744,5 грн. (а.с. 15, 19).

У відповідності до вимог абзацу 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України, останнім днем реєстрації вищезазначених податкових накладних в ЄРПН було 30.08.2016 року.

Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України платник податку міг зареєструвати податкові накладні у ЄРПН за умови наявності достатньої суми коштів на електронному рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, яка б відповідала загальній сумі податку за податковими накладними від 15.08.2016 року № 44 та № 46.

З метою реєстрації податкових накладних від № 44 та № 46 від 15.08.2016 р. в ЄРПН, позивач надіслав їх 30.08.2016 року до Державної фіскальної служби засобами телекомунікаційного зв'язку, які були доставлені до центрального рівня Державної фіскальної служби 30.08.2016 р. в період часу з 19.14 по 19.30 год. Однак, цього ж дня позивач отримав від Державної фіскальної служби України квитанцію № 1 в електронній формі, згідно з якою, вищезазначені податкові накладні не прийнято у зв'язку з тим, що сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця (а.с. 16, 17, 20, 21).

Відмова в прийнятті податкових накладних мотивована тим, що з урахуванням залишку коштів на електронному рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, що підтверджується витягом щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ № 3070055, станом на 30.08.2016 року у позивача на електронному рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ була недостатня сума коштів: а саме 72 479,1 грн.

Відповідно пункту 9 Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п. 200-1.3 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року);

5) порушення вимог, встановлених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 статті 192 ПК України.

Фактично податкові накладні № 44 та № 46 від 15.08.2016 р. було зареєстровано 31.08.2016 року, про що свідчать відповідні квитанції фіскальної служби про прийняття документів (а.с. 18, 22).

За позицією позивача через неналежну роботу системи, в гр. 2 витягу з системи електронного адміністрування ПДВ № 3070055 щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, безпідставно не були зазначені податковим органом вантажно-митні декларації № 110040001/2016/001075, де сума ПДВ становила 814 467,14 грн., та № 110040001/2016/001073 на суму ПДВ 497 611, 26 грн., митне оформлення яких відбулось 26.08.2016 року та 29.08.2016 року, відповідно.

Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду зауважує, що згідно Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. При цьому, платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунку (в тому числі додаткових електронних рахунків).

При цьому станом на 30.08.2016 року у позивача на електронному рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ обліковувалась сума коштів у розмірі 72 479,1 грн., якої недостатньо для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкових накладних № 44 та № 46 від 15.08.2016 р. на загальну суму ПДВ 988 744,5 грн., що сторонами не заперечується.

Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що жодних доказів того, що позивач скористався своїм правом щодо отримання інформації про стан свого електронного рахунку з метою належної реєстрації податкових накладних, ні до суду першої, ні до суду апеляційної інстанції надано не було.

Слід зазначити, що фактично протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення обґрунтовується позивачем неправомірними діями відповідача щодо несвоєчасного внесення до Єдиного реєстру податкових накладних вантажно-митних декларацій № 110040001/2016/001075 та № 110040001/2016/001073, в той же час, жодних доказів оскарження таких дій в судовому порядку надано не було.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Деметра-плюс"- залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 року у справі № 804/44/17 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий суддя:С.М. Іванов

Суддя:О.М. Панченко

Суддя:В.Є. Чередниченко