
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/999/17
Категорія: 9 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Бітова А.І.
суддів Лук'янчук О.В.
ОСОБА_1
в звязку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_2 адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, третя особа приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_4, про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (далі Херсонське ОУПФ України), третя особа приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_4, про зобов'язання Херсонське ОУПФ України Херсонської області (код ЄДРПОУ 41245848, адреса: 73027, м. Херсон, вул. Комкова, 76-а) подати до Управління державної казначейської служби (далі УДКС) України у місті Херсоні Херсонської області (код ЄДРПОУ 3795977) подання про повернення ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7 280,91 грн.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач вказувала, що 25 квітня 2017 року на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за №595, позивач купила у громадян ОСОБА_2Г, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. До укладення договору купівлі-продажу нею був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7 280,91 грн.
Оскільки вона придбавала житло вперше, то не повинна була сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу, так як не являється платником такого збору.
Відповідач у судовому засіданні суду першої інстанції по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року позов задоволено.
Зобов'язано Херсонське ОУПФ України Херсонської області (код ЄДРПОУ 41245848) подати до УДКС України у місті Херсоні Херсонської області (код ЄДРПОУ 37959779) подання про повернення ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_1) помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7 280 (сім тисяч двісті вісімдесят) грн. 91 коп.
В апеляційній скарзі Херсонського ОУПФ України ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Херсонського ОУПФ України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
25 квітня 2017 року було укладено договір купівлі-продажу квартири між ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 Загальна вартість квартири становить 728 091 грн. Договір посвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_4 та зареєстровано в реєстрі за №595.
Обов'язковою вимогою, необхідною для нотаріального оформлення вказаного договору, була сплата збору.
Відповідно до квитанції №26 від 25 квітня 2017 року ОСОБА_3 сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 відсоток вартості придбаного майна у сумі 7 280,91 грн.
Позивач звернулася до Херсонського ОУПФ України про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, як такого, що сплачено помилково.
Листом від 20 червня 2017 року №5679/08 Херсонське ОУПФ України відмовило ОСОБА_3 у задоволенні такої заяви, мотивуючи тим, що позивачем не надано документів на підтвердження факту придбання житла вперше.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ОСОБА_3 крім квартири, придбаної на підставі договору від 25 квітня 2017 року, також володіє 2/7 квартири за адресою: вул. 49 Гвардійської Херсонської дивізії, буд. 28, корпус 1, квартира, 112, місто Херсон. Підстава виникнення права власності: свідоцтво про право власності №11097 від 21 серпня 2002 року, видане згідно розпорядження від 21 серпня 2002 року №11097Ж; свідоцтво про право на спадщину, ВРЛ 925228, 06 липня 2011 року.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки ОСОБА_3 придбала житло вперше, то вона не являється платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, п.9 ст. 1, ст.ст. 2, 3 Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", п.15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740, пп.7 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №460/2011.
В апеляційній скарзі Херсонського ОУПФ України вказується, що станом на дату укладання договору купівлі-продажу на адресу апелянта не надходило жодного звернення щодо звільнення ОСОБА_3 від сплати внесків, таким чином, саме нотаріусом ОСОБА_4 не в повній мірі виконано свої обов'язки, що призвели до матеріальних втрат.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до п.9 ст. 1 Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п.15-1 Порядку сплати бору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Стаття 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначає об'єкти оподаткування. Об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених п.9 ст.1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Згідно з ст. З Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у ч.2 цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Платники збору, визначені п.п.5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пп.7 п.4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №460/2011, казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено Міністерством фінансів України 03 вересня 2013 року №787, визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі платежі).
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній у валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання складається органом, який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №280 від 23 липня 2014 року, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень відповідно до законодавства.
За таких обставин, сплачений ОСОБА_3 збір на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості обєкта купівлі-продажу підлягає поверненню, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, та є тотожними заперечень до адміністративного позову, факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.