
Справа № 177/1842/17
Провадження № 2-а/177/40/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 грудня 2017 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Строгової Г. Г.
за участі: секретаря Курашової О. В.,
прокурора Потьомкіної Н.О.
представника відповідача Соляник М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу за адміністративним позовом Керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області в інтересах держави до Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Криворізької місцевої прокуратури №2 звернувся до суду із вказаним позовом в інтересах держави та просив визнати протиправною бездіяльність Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області щодо не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків та не забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих майданчиків, розташованих за наступними адресами:
вул. Центральна, 1-а, с. Широке, Криворізький район Дніпропетровської області;
вул. Набережна, 24, с. Вільний Табір, Криворізький район Дніпропетровської області;
вул. Мічуріна, 3-а, с. Вільний Посад, Криворізький район Дніпропетровської області, та з зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків та провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків за вказаними адресами.
В обґрунтування вказаного позову вказує, що під час вивчення стану дотримання органами місцевого самоврядування законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлені ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території Широківської сільської ради Криворізького району, які негативно впливають на організацію належного утримання територій і споруд та можуть привести у разі їх не усунення до настання тяжких наслідків або шкоди дітям. На території сільської ради встановлено 3 дитячі майданчики за вказаними вище адресами, власником та балансоутримувачем яких є відповідач. Однак, в порушення чинного законодавства плани технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаних дитячих майданчиків сільська рада не затвердила, технічна інвентаризація та технічна паспортизація дитячих майданчиків не проводилася, паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою відсутні.
Прокурор стверджує, що бездіяльність Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області з питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, ведення необхідної документації щодо обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, про їх огляд, ремонт, демонтаж, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.
В судовому засіданні прокурор Криворізької місцевої прокуратури №2 Потьомкіна Н.О. підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Широківський сільський голова Соляник М.М. позовні вимоги визнав частково, вказуючи, що дійсно після встановлення дитячих майданчиків на території Широківської сільської ради не була проведена їх технічна інвентаризація та паспортизація. Однак, сільська рада частково усунула виявлені прокурором недоліки законодавства та затвердила план технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків.
Вислухавши учасників судового засідання, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджені наступні фактичні обставини.
На балансі Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області перебувають 3 дитячих майданчики, розташовані за адресами
1) с. Широке на території парку біля сільської ради по вул. Центральна, 1а;
2) с. Вільний Табір, вул. Набережна,24
3) с. Вільний Посад біля магазину по вул. Мічуріна, 3-а.
При цьому відповідно до інформації сільської ради за № 01.11\479 від 31.07.2017 плани технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаних дитячих майданчиків Широківська сільська рада не затверджувала, технічна інвентаризація та технічна паспортизація дитячих майданчиків сільською радою не проводилась, паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме 3 дитячих майданчиків, розташованих в с. Широке на території парку біля сільської ради по вул. Центральна, 1а, в с. Вільний Табір по вул. Набережна,24 та в с. Вільний Посад біля магазину по вул. Мічуріна, 3-а , відсутні (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»). Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону).
Пунктом 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до ч.1 статті Закону, до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози,
проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові
території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні,
спортивні, історико-культурні об'єкти, об'єкти промисловості,
комунально-складські та інших об'єкти у межах населеного пункту.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Згідно п.1.3 Інструкції, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції, технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Широківська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області після прийняття об'єктів благоустрою (їх частин) на баланс, повинна була провести позапланову технічну інвентаризацію прийнятих об'єктів.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Проте, Широківською сільською радою Криворізького району в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, оскільки на дані об'єкти благоустрою відсутні паспорти та технічна інвентаризація.
Частина 1 ст. 9 КАС України передбачає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч. 1ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Після відкриття провадження по даній адміністративній справі Широківська сільська рада Криворізького району частково виконали вимоги Інструкції в частині затвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів - дитячих ігрових майданчиків, тому позовні вимоги прокурора підлягають частковому задоволенню шляхом визнання незаконною бездіяльності Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області щодо забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення та зобов'язання провести технічну інвентаризацію і паспортизацію об'єктів благоустрою населення.
Оскільки позовні вимоги прокурора задоволені частково внаслідок задоволення відповідачем частини вимог адміністративного позову після його подання, суд вважає необхідним на підставі ст.. 94, 95 КАС України стягнути з Широківської сільської ради Криворізького району сплачений позивачем судовий збір в повному обсязі в сумі 3200 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст.7,8,11,70,71,158-163 КАС України,ст. ст. 13, 18, 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області в інтересах держави до Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області щодо забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення - дитячих майданчиків, розташованих за адресами: вул.. Центральна, 1-а, с. Широке Криворізького району Дніпропетровської області; вул.. Набережна, 24 с. Вільний Табір Криворізького району Дніпропетровської області; вул.. Мічуріна, 3-а, с. Вільний Посад Криворізького району Дніпропетровської області.
Зобов'язати Широківську сільську раду Криворізького району Дніпропетровської області провести технічну інвентаризацію і паспортизацію об'єктів благоустрою населення - дитячих майданчиків, розташованих за наступними адресами: вул.. Центральна, 1-а, с. Широке Криворізького району Дніпропетровської області; вул.. Набережна, 24 с. Вільний Табір Криворізького району Дніпропетровської області, вул.. Мічуріна, 3-а, с. Вільний посад Криворізького району Дніпропетровської області
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04339913) на користь прокуратури Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 02909938, МФО 820172 р/р 35217020000291 в ДКСУ в м. Київ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня оголошення постанови.
Повний текст постанови виготовлений 13.12.2017.
Суддя: