
номер провадження справи 11/76/16-33/99/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
11.12.2017 Справа № 909/439/16
за позовом: Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, буд. 21, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018; код ЄДРПОУ 3816342),
до відповідача-1: Відокремленого підрозділу Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (вул. Львівська, буд. 1“А”, м. Галич, Івано-Франківська область, 77100; код ЄДРПОУ 25683589),
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (вул. Брюлова, буд. 11, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068; код ЄДРПОУ 13626072),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Західний офіс Держаудитслужби (79007, м. Львів, вул. Костюшка, буд. 8),
про стягнення суми,
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (вул. Брюллова, буд. 11, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068)
до: Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, буд. 21, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018)
про визнання таким, що діє договір підряду № 70 від 11.12.2009 р. з додатковими угодами до нього; стягнення суми,
Господарський суд Запорізької області у складі колегії суддів:
головуючий суддя Мірошниченко М.В.,
суддя Боєва О.С., суддя Зінченко Н.Г.
Без виклику сторін
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 10.10.2017 р. призначено по справі № 909/439/16 судову будівельно-технічну експертизу. Проведення експертизи доручено експертам Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз. Зобов’язано відповідача-2 за первісним позовом – Товариство з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД – здійснити оплату за проведення судової експертизи. Провадження у справі № 909/439/16 зупинено до закінчення проведення судової експертизи та надходження її висновку до господарського суду Запорізької області.
В господарський суд Запорізької області від Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (відповідача-2 за первісним позовом) надійшло клопотання (вих. № 034 від 07.12.2017 р.), в якому ТОВ “Пріма-Сервіс” ЛТД просить:
1. Витребувати у Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз сертифікати, в тому числі судового експерта на право проведення судової будівельно-технічної експертизи проектування і будівництва очисних споруд для очистки каналізаційних стоків від інфекційних об'єктів;
2. Направити матеріали справи до Донецького НДІСЕ для попереднього вивчення, строк якого встановити у 10 робочих днів, доручивши експертній установі надати докладний розрахунок витрат на проведення дослідження з обґрунтуванням складності дослідження і кількості експертогодин;
3. На весь термін перебування справи на попередньому вивченні відстрочити ТОВ "Пріма-Сервіс" виконання оплати послуг Донецького науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за рахунком № 274 від 30 жовтня 2017 року за експертизу № 1812/1813.
Своє клопотання ТОВ “Пріма-Сервіс” ЛТД обґрунтовує тим, що виставлений державною експертною установою рахунок за проведення експертизи не відповідає нормам і вимогам Наказу № 229/5 від 31.01.2017 Міністерства юстиції України «Про встановлення нормативної вартості однієї експертогодини у 2017 році, зокрема пункту 1 та пункту 2, які набрали чинності з дня його офіційного опублікування. Так, не забезпечено складання калькуляції вартості проведення експертизи згідно з установленою, вищевказаним наказом, нормативною вартістю однієї екпертогодини у 2017 році. За експертизу № 1812/1813 застосовано найвищу, або інакше, гранично можливу вартість однієї екпертогодини, що встановлена для експертиз особливої складності.
ТОВ “Пріма-Сервіс” ЛТД наголошує, що поставлені на вирішення експертизи 4 питання відносяться до простої експертизи.
Відповідач-2 за первісним позовом стверджує, що в даному випадку, обставини проведення експертиз свідчать, що доручене Донецькому НДІСЕ дослідження не можна визначити як особливо складне, оскільки: у використанні криміналістичного обладнання і проведенні експериментальних досліджень очевидно немає потреби; експертиза не є багато об'єктною, на її вирішення поставлено лише 4 питання; експертиза не є комплексною, не потребує залучення фахівців з інших установ, підприємств, організацій.
Окрім того, строк, згідно з Інструкцією, установлюється за письмовою домовленістю з органом, який призначив експертизу, після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Попереднє вивчення матеріалів не повинно перевищувати відповідно 5 та 10 днів; при складних та особливо складних дослідженнях - відповідно 15 та 20 робочих днів. Але про таку письмову домовленість відповідачу-2 невідомо з матеріалів справи № 909/439/16.
Водночас, відповідно до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (пункт 1.6) у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1420/5 від 26.04.2017 згідно Додатку 1- Перелік регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, за Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз закріплено регіональну зону - Донецька і Луганська області. Відтак, це може бути суттєвим доказом на користь позивача, який весь час був проти призначення господарським судом експертизи по справі № 909/439/16.
Посилаючись на те, що оскільки визначення вартості проведення експертизи не є обґрунтованим, а також, що Івано-Франківська область не є регіональною зоною обслуговування судових експертиз Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз, на підставі п. 1.13 Інструкції, затвердженої наказом Мінюсту № 53/5 від 08.10.1998 р., ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД просить клопотання задовольнити.
Суд вважає за необхідне провадження у справі № 909/439/16 поновити для розгляду вказаного клопотання.
Розглянувши клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД, в частині вимоги витребувати у Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз сертифікати, в тому числі судового експерта на право проведення судової будівельно-технічної експертизи проектування і будівництва очисних споруд для очистки каналізаційних стоків від інфекційних об'єктів, суд відмовляє у його задоволенні, з огляду на наступне.
Відповідно до Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Згідно з Наказом Мін’юсту 1998 р. Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень Порядок призначення судових експертиз та експертних досліджень судовим експертам науково-дослідних інститутів судових експертиз Міністерства юстиції України та атестованим судовим експертам, що не працюють у державних спеціалізованих установах, їх обов'язки, права та відповідальність, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначаються Кримінально-процесуальним, Цивільним процесуальним, Господарським процесуальним кодексами України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Митним кодексом України, Законами України "Про судову експертизу", "Про виконавче провадження", іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи та цією Інструкцією.
Вибір експертної установи здійснюється з урахуванням виду експертизи, об’єктів дослідження та характеру питань, які підлягають вирішенню.
Призначення експертизи оформляється ухвалою суду, яка є юридичною підставою проведення експертизи.
Відповідно до п. 1.6 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затв. Наказом Міністерства Юстиції України від 08.10.98р. № 53/5, експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.
За наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи.
Як свідчать матеріали та обставини справи, ТОВ “Пріма-Сервіс” ЛТД (відповідачем-2 за первісним позовом) двічі заявлялись клопотання про призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, які судом були задоволені частково.
Зокрема, суд ухвалою від 07.03.2017р. призначив по справі № 909/439/16 судову будівельно-технічну експертизу, проведення експертизи доручив експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
При цьому, призначена судом експертиза проведена не була у зв’язку із відсутністю у штаті Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз фахівців з освітньою спеціальністю “Водогосподарське і природоохоронне будівництво”, якими повинно проводитись дослідження монтажу технологічного обладнання очисних споруд.
Далі, ухвалою суду від 25.04.2017 р. призначено по справі № 909/439/16 судову будівельно-технічну експертизу, проведення експертизи доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Проте, призначена судом експертиза проведена не була у зв’язку із відсутністю у штаті Київського науково-дослідного інституту судових експертиз фахівців зі спеціальними знаннями з проектування, монтажу, ремонту та експлуатації технологічного обладнання очисних споруд, а також відповідної проектно-лабораторної бази.
Для забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського спору, суд направив запит до Міністерства юстиції України щодо наявності фахівців з освітньою спеціальністю “Водогосподарське і природоохоронне будівництво”, якими повинно проводитись дослідження монтажу технологічного обладнання очисних споруд та фахівців зі спеціальними знаннями з проектування, монтажу, ремонту та експлуатації технологічного обладнання очисних споруд.
У відповідь на Запит, Міністерством юстиції України було повідомлено про наявність у штаті Донецького НДІСЕ судового експерта, який має кваліфікацію інженера-будівельника за спеціальністю “Водопостачання та каналізація”. В інших НДІСЕ такі фахівці відсутні.
З огляду на викладені обставини, суд, ухвалою від 10.10.2017 р., призначив судову будівельно-технічну експертизу та доручив її проведення саме Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ.
За змістом ст. 10 вказаного Закону судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності.
Як вже зазначалось вище, у відповідь на Запит суду, Міністерством юстиції України було повідомлено про наявність у штаті Донецького НДІСЕ судового експерта, який має кваліфікацію інженера-будівельника за спеціальністю “Водопостачання та каналізація”.
У зв’язку з цим у суду відсутні підстави для витребування у Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз сертифікатів, в тому числі судового експерта на право проведення судової будівельно-технічної експертизи проектування і будівництва очисних споруд для очистки каналізаційних стоків від інфекційних об'єктів.
Разом з тим, клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД, в частині вимоги направити матеріали справи до Донецького НДІСЕ для попереднього вивчення, строк якого встановити у 10 робочих днів, доручивши експертній установі надати докладний розрахунок витрат на проведення дослідження з обґрунтуванням складності дослідження і кількості експертогодин, задовольняється судом частково.
Відповідно до п. 1.9 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень у випадках, передбачених законодавством, експертною установою надсилається рахунок вартості робіт за проведення експертиз (експертних досліджень).
Згідно Наказу міністерства юстиції України від 31.01.2017 р. № 229/5 «Про встановлення нормативної вартості однієї експертогодини у 2017 році» зобов’язано директорів науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України забезпечити складання калькуляцій вартості проведення експертиз згідно з установленою нормативною вартістю однієї експертогодини у 2017 році.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне, зобов’язати Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз, впродовж 10 робочих днів з дати отримання даної ухвали, направити на адресу господарського суду Запорізької області та на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (вул. Брюлова, буд. 11, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068), докладний та обґрунтований розрахунок витрат на проведення дослідження з обґрунтуванням складності дослідження і кількості експертогодин.
Щодо направлення матеріалів даної справи до Донецького НДІСЕ для попереднього вивчення, суд відзначає, що матеріали справи № 909/439/16 були направлені судом на адресу експертної установи – 12.10.2017 р. та перебувають там і на даний час.
Відносно клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД, в частині вимоги на весь термін перебування справи на попередньому вивченні відстрочити ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД виконання оплати послуг Донецького НДІСЕ за рахунком № 274 від 30 жовтня 2017 року за експертизу № 1812/1813, суд відмовляє у його задоволенні, оскільки воно є процесуально безпідставним.
При цьому необхідно враховувати, що у випадку несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, може потягти за собою наслідки, передбачені п. 1.13 розділу 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.
У зв’язку з призначенням судової експертизи, суд вважає за необхідне провадження у справі № 909/439/16 зупинити до отримання результатів судової експертизи.
Керуючись ст. ст. 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1) Провадження по справі № 909/439/16 поновити для розгляду клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД.
2) Клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД задовольнити частково.
Зобов’язати Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз, впродовж 10 робочих днів з дати отримання даної ухвали, направити на адресу господарського суду Запорізької області та на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Пріма-Сервіс” ЛТД (вул. Брюлова, буд. 11, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69068), докладний та обґрунтований розрахунок витрат на проведення дослідження з обґрунтуванням складності дослідження і кількості експертогодин.
В іншій частині клопотання ТОВ "Пріма-Сервіс" ЛТД залишити без задоволення.
3) Провадження у справі № 909/439/16 зупинити до закінчення проведення судової експертизи та надходження її висновку до господарського суду Запорізької області.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі та на адресу Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз (84112, м. Слов’янськ Донецької області, вул. Поштова, 67).
Головуючий суддя М.В. Мірошниченко
Суддя О.С. Боєва
Суддя Н.Г. Зінченко