Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2017 р. Справа № 805/1837/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, суд -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до наказу від 10.04.2017р. № 655 та направлення на перевірку від 10.04.2017р. № 05.4/404 у період з 11.04.2017р. по 25.04.2017р. була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Так, під час перевірки виявлено 36 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 7 створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Вважає, що з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей є підстави для зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції (АЗС) та автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) встановленого на території АЗС.
Представник позивача через відділ діловодства та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження.
Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Державна служба України з питань праці, суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері державного нагляду за суб'єктами господарювання.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” (далі - Постанова № 442) утворено Державну службу з питань праці (далі – Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.
Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України “Питання державної служби праці” від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.
Наказом Держпраці України від 07 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі – Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.
Згідно вимог статті 38 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю “Енерджі Транс”, зареєстрований у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 40873440, знаходиться за адресою 87502, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Перемоги, будинок 16/22, кімната 16.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 24.03.2017 року у справі № 263/3918/17, надано дозвіл на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Транс”.
Вказана ухвала суду набрала законної сили у день її постановлення.
На підставі вказаної ухвали суду, Управлінням виданий наказ № 665 від 10.04.2017 року про проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог Закону України “Про охорону праці” та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на автозаправних станціях, які експлуатуються Товариством з обмеженою відповідальністю “Енерджі Транс”, та розташовані за адресами: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ємельянова,1; Донецька область, м. Краматорськ, б-р Краматорський, 41-б; Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 21-а; Донецька область, м. Селидове, вул. Гоголя, 86; Донецька область, Волноваський р-н, м. Волноваха, вул. Леніна, 1-а; Донецька область, Волноваський р-н, м. Волноваха, вул. Шевцової, 7-а; Донецька область, Волноваський р-н, м.Волноваха, вул. Леніна, 1-б; Донецька область, Волноваський р-н, смт. Володарське, вул. Пушкіна, 11-а; Донецька область, Першотравневий р-н, смт. Мангуш, вул. Одеська, 7; Донецька область, м. Маріуполь, Володарське шосе, 53; Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Металургів, 57; Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 147; Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Карпова, 190; Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Карпова, 185, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Перемоги, 19; Донецька область, м. Маріуполь, вул. Червонофлотська, 145.
Відповідно до вищевказаного наказу про проведення позапланової перевірки № 665 від 10.04.2017 року та направлення від 10.14.2017 року № 05.4/404 у період 11.04.2017 року по 25.04.2017 року посадовими особами Управління Держпраці була проведена позапланова перевірка на багатопаливних АЗС, які експлуатуються Товариством з обмеженою відповідальністю “Енерджі Транс” з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно – правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами проведеної позапланової перевірки посадовими особами Управління Держпраці були складені акти перевірок виробничих об’єктів позивача, а саме: акт перевірки від 25.04.2017 №05.3-10/39; акт перевірки від 25.04.2017 №05.3-10/40; акт перевірки від 25.04.2017 №05.3 -10/41; акт перевірки від 25.04.2017 №05.3-10/42; акт перевірки від 25.04.2017 №05.4-5/5; акт перевірки від 25.04.2017 №05.6-08/012; акт перевірки від 24.04.2017 №05.4-7/4; акт перевірки від 25.04.2017 №05.4-6/13; акт перевірки від 25.04.2017 №05.4-6/14; акт перевірки від 25.04.2017 №05.4-6/15; акт перевірки від 21.04.2017 №05.3-12/37; акт перевірки від 21.04.2017 №05.5-19/8; акт перевірки від 21.04.2017 №05.5-06/7; акт перевірки від 24.04.2017 №05.4-9/11; акт перевірки від 24.04.2017 №05.4-9/11; акт перевірки від 24.04.2017 №05.4-8/14; акт перевірки від 24.04.2017 №05.4-10/8; акт перевірки від 19.04.2017 №05.5-05/11.
На підставі вищезазначених актів перевірок Управлінням Держпраці були видані наступні приписи: припис від 25.04.2017 №05.3-10/16; припис від 25.04.2017 №05.3-10/17; припис від 25.04.2017 №05.3-10/18; припис від 25.04.2017 №05.3-10/19; припис від 25.04.2017 №5.4-5/5; припис від 25.04.2017 №05.6-08/003; припис від 25.04.2017 №05.4-7/4; припис від 25.04.2017 №05.4-6/13; припис від 25.04.2017 №05.4-6/14; припис від 25.04.2017 №05.4-6/15; припис від 21.04.2017 №05.3-12/14; припис від 21.04.2017 №05.5-19/7; припис від 21.04.2017 №05.5-06/7; припис від 24.04.2017 №05.4-9/11; припис від 24.04.2017 №05.4-8/14; припис від 24.04.2017 №05.4-10/1; припис від 19.04.2017 №05.5-05/11
На підставі наказу від 07 серпня 2017 №1346 та направлення на перевірку від 07 серпня 2017 року № 6.5/799 у період з 04 вересня 2017 року по 15 вересня 2017 року була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Не погодившись із зазначеними діями Головного управління Держпраці у Донецькій області відповідач оскаржив їх до суду.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року залишено без змін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року в задоволені позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Транс” до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання відсутності повноважень на проведення позапланової виїзної перевірки, визнання протиправними дії, зобов’язання утриматися від вчинення дій, скасування рішень відмовлено, а отже постанова набрала законної сили.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на те, що постанова Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року у справі № 805/1974/17-а року набрала законної сили, а дії позивача були визнані такими, що прийняті у відповідності до вимог діючого законодавства, а тому на підставі зазначеного суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 121, 122, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРДЖІ ТРАНС” (код ЄДРПОУ 40873440, знаходиться за адресою 87502, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Перемоги, будинок 16/22, кімната 16) шляхом зобов’язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільного заправної станції (АЗС) та автомобільного газозаправного пункту (АГЗП) встановленого на території АЗС, і розташованих за адресою: Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, 1-б, у зв’язку з загрозою життю людей.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Роз'яснити відповідачеві, що останній має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галатіна О.О.