
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ23 листопада 2017 р. Справа № 804/7382/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
08.11.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо погодження призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років;
- зобов’язати ОСОБА_4 міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років, виходячи з наявної вислуги років – 31 рік 05 місяців 23 дні, та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Дніпрі заяву ОСОБА_2 для призначення пенсії за вислугу років з усіма додатками.
Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом № 272 о/с від 28.07.2017 р. позивача звільнено зі служби відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) у зв’язку з наявністю вислуги років. Відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України було направлено до відповідача матеріали пенсійної справи позивача для перевірки, узгодження та направлення до Пенсійного фонду, проте такі матеріали були повернуті відповідачем через відсутність на момент звільнення вислуги років 23 календарні роки і більше. Позивач не погоджується з наданою відмовою та зазначає, що на час звільнення мав вислугу років у пільговому обчисленні 31 рік 05 місяців 23 дні і просить призначити йому пенсію за вислугу років.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
За викладених обставин, враховуючи, що в судове засідання прибули не всі особи, що беруть участь у розгляді справи, та за відсутності потреби у виклику свідків та проведенні судових експертиз, у відповідності до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_2 з 24.07.2002 року проходив службу в Державній кримінально-виконавчій службі України (відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом).
Наказом ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 28.07.2017 року № 272 о/с звільнений зі служби в Державній кримінально- виконавчій службі України (за власним бажанням), відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». На підставі вказаного наказу, в трудовій книжці ОСОБА_2 здійснено запис, згідно до якого, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 16 років 05 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 05 місяців 23 дні.
28.07.2017 року ОСОБА_2 склав письмову заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стосовно призначення йому пенсії за вислугу років.
На підставі вказаної заяви, та відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України підготовлено подання про призначення пенсії ОСОБА_2.
13.10.2017 року відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України направлено до ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України лист № 3/3-149 щодо вирішення питання у перевірці, узгодженні та направлення пенсійного справи ОСОБА_2 до пенсійного фонду для нарахування пенсії.
Листом від 17.10.2017 року № 3/3-151 відділом охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України повідомлено позивача про те, що матеріали пенсійної справи було повернуто на підставі п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за відсутності на момент звільнення вислуги 23 календарних роки і більше.
Розглядаючи спір по суті, суд виходить з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-12).
Згідно п. «а» ст. 12 Закону № 2262-12 пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-12 призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
В силу положень ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою КМУ № 393 від 17.07.1992 року (далі - Порядок № 393).
Згідно з п. 1 цього Порядку для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особам зараховується, зокрема, час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції та невоєнізованої професійно-пожежної охорони, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції.
Згідно з абзацом 7 пп. «б» п. 3 Порядку №393 час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в закладах охорони здоров'я, призначених для тримання і лікування інфекційних хворих засуджених та надання психіатричної допомоги, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах: один місяць служби за два місяці.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою КМУ від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
П.1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
У відповідності до вказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
В свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши надані сторонами докази, виходячи з вищевикладених вимог діючого законодавства, суд вважає, що ОСОБА_4 міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, відмовляючи позивачу в підготовці та направленні пакету документів до пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років через відсутність необхідного стажу, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені Законами України.
Так, з аналізу вищевикладених вимог діючого законодавства, вбачається, що ОСОБА_4 міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України не уповноважений приймати рішення про призначення або відмову в призначенні позивачу певного виду пенсії, а зобов'язаний лише підготувати та направити відповідний пакет документів до органів Пенсійного фонду України. Виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, до повноважень ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на стадії підготовки та подання документів не входить оцінка наявності підстав для призначення пенсії особі, яка звертається з відповідною заявою.
В даному випадку ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України зобов'язано було лише здійснити розрахунок вислуги років позивача як в календарному, так і в пільговому обчисленні, зазначивши відповідний стаж в наказі про звільнення та/або послужному списку.
Судом встановлено, що згідно розрахунку Відділу охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України, який міститься в послужному списку позивача та в наказі про його звільнення, його стаж роботи за вислугою років складає в календарному обчисленні - 16 років 05 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 31 рік 05 місяців 23 дні.
З аналізу змісту Порядку №393 вбачається, що для призначення пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховується вислуга років, що обчислюється саме з урахуванням пільг.
Отже, виходячи з того, що в пільговому обчисленні позивач має вислугу років 31 рік 05 місяців 23 дні, що є більшим за визначеного п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» стажу - понад 23 роки - він має право на пенсію за вислугу років і відповідач ОСОБА_4 міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України безпідставно послалось на причину своєї відмови в перевірці, узгодженні та направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як відсутність необхідного стажу за вислугою років.
На підставі вищевказаного, суд вважає відмову ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України перевірці, узгодженні та направленні пакету документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років через відсутність у останнього необхідного стажу за вислугою років протиправною, у зв'язку з чим підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов’язання ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документів на ОСОБА_2 для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 року за №3-1.
При цьому, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України призначити позивачу пенсію за вислугу років, з урахуванням вищевказаних обставин, не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
На підставі вищевикладеного, позов ОСОБА_2 слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 640,00 грн., що документально підтверджується квитанцією № 0.0.885780711.1 від 04.11.2017 року.
Отже, оскільки позов задоволено чатсково то сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 426,67 грн. підлягає стягненню з ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третя особа яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Відділ охорони Української психіатричної лікарні з суворим наглядом Міністерства юстиції України про визнання протиправної відмови та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо погодження призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років.
Зобов’язати ОСОБА_4 міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи для призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ІНН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 40867332) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 426,67 грн. (чотириста двадцять шість гривень шістдесят сім копійок).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1