Рішення № 7094445, 10.12.2009, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
8/118-09
Номер документу
7094445
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.12.09           Справа № 8/118-09. за позовом Прокурора Ковпаківського району м. Суми в інтересах держави в особі Управління ДАІ ГУМВС України в Сумській області, м. Суми

до відповідача Сумської міської ради, м. Суми

про визнання права власності

          СУДДЯ КІЯШКО В.І.

За участю представників сторін:

Від позивача – Москаленко Д.О.

Від відповідача - не з‘явився

Прокурор – не з‘явився

При секретарі судового засідання – Мелащенко І.М.

Розгляд справи розпочато 03.12.2009р., за згодою сторін у судовому розгляді справи оголошувались перерви до 09.12.2009р. на 10 год. 00 хв. та до 10.12.2009р. на 11 год. 00 хв.

Суть спору: Прокурор просить суд визнати право власності за державою в особі Управління ДАІ ГУМВС України в Сумській області на самочинно збудовані об‘єкти нерухомості, а саме: адміністративну будівлю площею 3057,2 кв. м. та гаражі площею 528,0 кв. м., які розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1.

Відповідач подав відзив на позовну заяву № 2993-1/М-14юр від 02.12.2009р., де просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у зв‘язку з їх безпідставністю, необґрунтованістю, а також відсутністю предмету спору, посилаючись на те, що позивачем не наведено жодного доказу порушення, оспорювання чи невизнання права власності відповідачем.

Прокурор подав заперечення на відзив на позовну заяву № 23/03-14 від 09.12.2009р., в якому зазначає, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень міської ради належить облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, а у ч. 1 ст. 11 вказаного закону визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, і суд приймає вказане заперечення до розгляду, відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Позивач в судовому засіданні, яке відбулося 03.12.2009р. подав для приєднання до матеріалів справи рішення Виконавчого комітету Ковпаківської районної ради народних депутатів УССР «Про прийняття у експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкту цивільного призначення» № 178 від 19.06.1990р., акт державної приймальної комісії про прийняття у експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкту, затверджений рішенням Виконавчого комітету Ковпаківської районної ради народних депутатів УССР «Про прийняття у експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкту цивільного призначення» № 178 від 19.06.1990р.; у судове засідання 09.12.2009р. позивач надав рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради «Про виділення земельних ділянок державним підприємствам, організаціям і установам для житлового, виробничого та іншого капітального будівництва» № 290 від 17.12.1987р. та додаток № 3 до вказаного рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради, а 10.12.2009р. лист № 10/366 від 10.02.2002р., рішення Сумської міської ради «Про надання в постійне користування земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям» № 1588-МР від 04.06.2008р. та рішення Сумської міської ради «Про затвердження меж і розмірів земельних ділянок за підприємствами, установами і організаціями м. Суми» від 20.02.2002р., вказані документи прийняті судом до розгляду та приєднані до матеріалів справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши надані докази по справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради «Про виділення земельних ділянок державним підприємствам, організаціям і установам для житлового, виробничого та іншого капітального будівництва» № 290 від 17.12.1987р. Управлінню внутрішніх справ була виділена земельна ділянка для проектування і будівництва споруди Державтоінспекції, за адресою: м. Суми, вул. Білопільське шосе, 18/1, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 278268 від 08.09.2008р., оригінал якого було надано суду на огляд, а копію приєднано до матеріалів справи.

На підставі вказаного рішення позивачем було побудовано адміністративну будівлю та господарські нежилі будівлі, в тому числі гаражі загальною площею 513,3 кв. м.

Згідно довідки про балансову вартість приміщення та авто гаража Управління Державтоінспекції ГУМВС України в Сумській області, на балансі позивача знаходяться наступні приміщення: лабораторний комплекс УДАІ, введений в експлуатацію і поставлений на баланс в травні місяці 1990 року, балансовою вартістю станом на 01.11.2009р. 1197,8 тис. грн., загальною площею 3057,2 кв. м.; автогараж, введений в експлуатацію і поставлений на баланс в січні місяці 1990 року, балансовою вартістю станом на 01.11.2009р. 164,4 тис. грн., загальною площею 528,0 кв. м.; вказані вище приміщення розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1.

Відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності на нерухоме майно № 7/5 від 07.12.2002р., Комунальне підприємство «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» здійснює державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, виготовляє технічний паспорт на об'єкти нерухомого майна та надає витяг з реєстру прав власності нерухомого майна для його відчуження.

За заявою позивача Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт адміністративної будівлі та гаражів з котельнею станом на 26.10.2009р.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що з метою визначення відповідності самочинно збудованих гаражів, що знаходяться за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях 18/1, державним будівельним нормам, Управління ДАІ ГУМВС України в Сумській області звернулося до Дочірнього проектно-технологічного підприємства «Сумбудпроект» ВАТ «Сумбуд». І, відповідно до експертних висновків № 1154 від 28.10.2009р. та № 1231 від 19.11.2009р. будівельно-технічних досліджень, побудовані позивачем адміністративна будівля та гаражі за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях 18/1, відповідають державним будівельним нормам, санітарним та протипожежним нормам та рекомендуються для прийняття у експлуатацію.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об‘єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1243 від 22.09.2004р., робоча комісія по прийняттю в експлуатацію закінчених будівництвом об‘єктів повинна перевірити відповідність архітектурних і конструктивних рішень закінченого будівництвом об‘єкту затвердженому проекту, санітарним, протипожежним, радіаційним та екологічним вимогам і нормам, а також вимогам з охорони праці, промислової безпеки та енергозбереження.

З матеріалів справи вбачається, а саме, з рішення Виконавчого комітету Ковпаківської районної ради народних депутатів УССР «Про прийняття у експлуатацію закінченого будівництвом об‘єкту цивільного призначення» № 178 від 19.06.1990р., що вказаним рішенням Виконавчий комітет Ковпаківської районної ради народних депутатів УССР затвердив акт державної приймальної комісії про прийняття у експлуатацію закінченого будівництвом екзаменаційно-лабораторного корпусу ДАІ УВС.

Відповідно до листа Управлінням з питань наглядово-профілактичної діяльності головного управління МНС в Сумській області № 3948 від 20.11.2009р., Сумській міський відділ Головного управління МНС України в Сумській області не заперечує проти визнання права власності в судовому порядку на самочинне будівництво будівель за адресою: м. суми, вул. Білопільський шлях, 18/1 та самочинне перепланування приміщень адміністративної будівлі.

Позивач листом № 10/366 від 10.02.2002р. звертався до відповідача з проханням розглянути питання, щодо можливості оформлення права власності на побудовані об‘єкти нерухомості, а саме: адміністративну будівлю та гаражі, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1, тому заперечення відповідача, що позивачем не наведено жодного доказу порушення, оспорювання чи невизнання права власності відповідачем суд вважає безпідставним, і таким, що не відповідає фактичним обставинам справи.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень міської ради належить облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Згідно ст. 17 вказаного Закону, відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до рішення Сумської міської ради від 20.02.2002р. «Про затвердження меж і розмірів земельних ділянок за підприємствами, установами та організаціями м. Суми», позивачеві було надано в постійне користування земельну ділянку загальною площею 1,2795 га.

Так рішенням Сумської міської ради V скликання XXІ сесії «Про надання в постійне користування земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям» № 1588-МР від 04.06.2008р., на підставі звернення та наданих документів, Сумська міська рада затвердила проект та надала в постійне користування позивача земельну ділянку загальною площею 1,2795 га, яка розташована за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1, і на підставі вказаного рішення позивачеві було видано акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 278268 від 08.09.2008р.

Технічна характеристика побудованого нерухомого майна визначена відповідно до технічного паспорту, який видано комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» від 26.10.2009р., відповідно до якого самочинно збудовані позивачем об‘єкти нерухомості, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1, а саме: адміністративна будівля площею 3057,2 кв. м. та гаражі площею 528,0 кв. м.

Відповідно до ст. 316 Цивільного Кодексу України, правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно до ст. 319 Цивільного Кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону, а відповідно до ст. 320 цього ж Кодексу, власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 328 Цивільного Кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно до ст. 331 Цивільного Кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів, є власником цієї речі.

В свою чергу, при складенні вищевказаного технічного паспорту Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації», в ньому зазначено примітку, що спірні будівлі самочинно збудовані позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Разом з тим, в судовому засіданні було встановлено, що позивачем здійснено будівництво адміністративної будівлі та гаражів на земельній ділянці, яка була надала в постійне користування позивача рішенням Сумської міської ради V скликання XXІ сесії «Про надання в постійне користування земельних ділянок підприємствам, установам, організаціям» № 1588-МР від 04.06.2008р.

Відповідно до ст. 3, 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», речові права (право власності) на нерухоме майно підлягають обов'язковій державній реєстрації.

Відповідно до розділу 5 Прикінцевих положень вказаного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

При цьому, право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, що знаходиться на території України підлягає обов'язковій державній реєстрації, а підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення права власності на нерухоме майно, обмежень цих прав, є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили, що передбачено відповідно вимогами ст. 4 та ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року, передбачено, що комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації повідомляють органи місцевого самоврядування про наявність самовільних будівництв або перепланувань та реконструкцій та ведуть книги обліку таких випадків.

Правовідносини, пов‘язані з самочинним будівництвом, є комплексними. Самочинний забудовник вступає у цивільні правовідносини з особами, права яких порушуються або можуть бути порушені самочинним будівництвом, власником земельної ділянки (якщо будівництво здійснюється на чужій земельній ділянці). З іншого боку, забудовник вступає у адміністративні правовідносини з органами місцевого самоврядування та державної влади, дозволи яких вимагаються для здійснення будівництва, які проводять інвентаризацію нерухомого майна та реєстрацію права власності на нього тощо. З усіх комплексом цих відносин тісно пов‘язаний цивільно-правовий наслідок – виникнення або не виникнення права власності на самочинно збудоване майно.

Статтею 376 Цивільного кодексу України передбачено загальне правило про те, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього (ч. 2), і встановлено випадки, коли право власності на самочинне будівництво може бути визнане за рішенням суду за особою, що здійснила самочинне будівництво, або за власником земельної ділянки.

Частина 5 ст. 376 Цивільного кодексу України встановлює, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України, правомвласностіє право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, як це передбачено у статті 319 Цивільного кодексу України, імає право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

З огляду на вищевикладене, оскільки можливість визнання права на самочинно збудоване майно передбачена чинним законодавством тільки в судовому порядку, а підставою для судового захисту у спорах про визнання є не порушення права, а його невизнання носіями пасивного цивільного обов‘язку, права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання права власності.

При зазначених обставинах, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні, і як такі, що суперечать фактичним обставинам справи.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

                              

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати право власності за державою в особі Управління ДАІ ГУМВС України в Сумській області (м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1, код 08805677) на самочинно збудовані об‘єкти нерухомості, а саме: адміністративну будівлю площею 3057,2 кв. м. та гаражі площею 528,0 кв. м., які розташовані за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 18/1., технічна характеристика яких визначена у технічному паспорті, складеному станом на 26.10.2009р. Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» (м. Суми, вул. Садова, 33, ід. код 03352478).

Суддя