
Справа № 216/1864/17
2-а/216/112/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2017 року м. Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Сидорака В.В.,
за участю секретаря судового засідання Ярмошенко О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив :
20 квітня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у врахуванні індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення у складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії при розрахунку їй пенсії; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з моменту призначення пенсії з урахування у складі заробітної плати виплачених індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення у складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
В подальшому позивач неодноразово уточнювала позовні вимоги та в останнє 08.08.2017 її представник у судовому засіданні надав уточнену позовну заяву, відповідно до якої позивач просила зобов’язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 84% від суми заробітної плати починаючи з моменту призначення пенсії з урахуванням у складі заробітної плати виплачених індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення у складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, обґрунтовуючи тим, що вона перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду та отримує пенсію за віком розраховану згідно ОСОБА_3 України «Про державну службу» з 01.10.2010 року у розмірі 84 відсотки від суми заробітної плати. Пенсія призначена без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати (грошових доходів), що призвело до зменшення її розміру. Дізнавшись про порушення свого права, позивач звернулася до ОСОБА_2 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, на що їй було роз’яснено, що ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачено таких складових оплати праці державного службовця як суми індексації, матеріальна допомога і фактично відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач та її представник в судове засідання не з'явились, але представник позивача надав суду письмову заяву, в якій просить розглянути справу за їх відсутності, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в судове засідання не з’явився. На адресу суду надійшло заперечення на адміністративний позов, за підписом начальника об’єднаного управління, в якому вона просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову з підстав вказаних у запереченні та розглядати справу без участі їхнього представника в порядку письмового провадження.
В запереченнях поданих до суду, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 оскільки позивач перебуває на обліку ОСОБА_2 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, розраховану відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Загальний стаж позивача на дату призначення пенсії складав 32 роки 8 місяців 11 днів, з них державна служба 14 років 8 місяців 7 днів, тобто при призначенні пенсії встановлено загальний відсоток розрахунку від заробітку – 84%. Позивач звернулася до управління ПФУ із заявою від 30.01.2017 року про перерахунок розміру пенсії згідно довідки № 1993/12/11 від 23.01.2017 року з урахуванням матеріальної допомоги та індексації. Статтею 33 ОСОБА_3 України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державного службовця включає: посадові оклади, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі на інші надбавки. Матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не враховується для обчислення пенсії. Враховуючи позовні вимоги, позивач хоче щоб складові заробітної плати було взято за період з 01.02.2007 по 31.01.2012 (60 календарних місяців), а матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію включити до складу заробітної плати за період з 01.03.2010 по 29.02.2012 (24 календарні дні), що є взагалі неприпустимим. Вважає, що позивачу правомірно відмовлено у здійсненні розрахунку, так як чинним законодавством зокрема ст.ст. 33, 37 ОСОБА_3 України «Про державну службу», індексація заробітної плати та інші доходи не включено в розрахунок пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному та об’єктивного дослідженні обставин справи, дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 01 жовтня 2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію згідно ОСОБА_3 України «Про державну службу».
30 січня 2017 року позивач звернулася до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з включенням суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.
ОСОБА_2 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 06.02.2017 року за вих.. №А-6/03/43 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно зі статтею 33 ОСОБА_3 України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Оскільки матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є основними складовими заробітної плати, підстав для врахування її у заробітну плату для визначення розміру пенсії немає.
Відповідно до ч. 2 ст.33 ОСОБА_3 України «Про державну службу»: заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст. 33 ОСОБА_3 України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ОСОБА_3 України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 ОСОБА_3 України «Про державну службу»: перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 ОСОБА_3 України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж ОСОБА_3 визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього ОСОБА_3: до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ОСОБА_3 України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 ОСОБА_3 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_3, з яких згідно з цим ОСОБА_3 були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим ОСОБА_3, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 ОСОБА_3 України від 9липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 ОСОБА_3 України «Про пенсійне забезпечення», оскільки положення ОСОБА_3 України «Про державну службу» та «Про оплату праці», є загальними нормами.
Довідка про складові заробітної плати, з якої вбачається наявність матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати була досліджена судом та наявна у матеріалах справи.
З приводу спірних правовідносин існує обов’язкова в силу ст. 244-2 КАС України постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, в якій міститься правовий висновок про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 ОСОБА_3 України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ОСОБА_3 України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». ОСОБА_3 України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» та ОСОБА_3 України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними.
Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач порушив вимоги діючого законодавства, тому необхідно його зобов’язати здійснити перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням у складі заробітної плати допомоги на оздоровлення та індексації.
Згідно із ч. 4 ст. 45 ОСОБА_3 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього ОСОБА_3, провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії 30 січня 2017 року, тому її позовні вимоги підлягають задоволенню з 01 лютого 2017 року.
Керуючись ст. ст. 33, 35, 37 ОСОБА_3 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, ст. ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 244-2 КАС України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії – задоволити.
Зобов'язати Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84 (вісімдесят чотири) відсотки від суми заробітної плати починаючи з моменту призначення пенсії з урахуванням у складі заробітної плати виплачених індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення у складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Постанову може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: В.В.Сидорак