
Справа № 604/476/17
Провадження № 2-а/604/72/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2017 року Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Сташківа Н.Б.
за участю
секретаря судового засідання Стадніцької З.О.,
Гамана В.Т.
представників позивача Боброва В.В.
Марина Б.С.
Сніжка В.П.
представника відповідача Вароди П.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Підволочиська Тернопільської області справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» до виконавчого комітету Скалатської міської ради, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» звернулось до суду із адміністративним позовом до відповідача виконавчого комітету Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області за № 57 від 25 травня 2017 року « Про обмеження руху вантажних автомобілів по вул. Л.Українка та вул. Б.Хмельницького у с. Новосілка.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається, що дане рішення є незаконне з огляду на те, що ТОВ «Кар'єр Новосілка» здійснює свою господарську діяльність (видобування вапняку) у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області. Відвантаження своєї продукції ТОВ «Кар'єр Новосілка» проводить автомобільним транспортом саме шляхами вулиць Б.Хмельницького та Л. Українки. Прийнявши рішення щодо заборони руху вантажних автомобілів по вказаним вулицям у с. Новосілка шляхом встановлення відповідного дорожнього знаку (п.3.3. ПДР «Рух вантажних автомобілів заборонено 10т.), відповідач фактично заблокував роботу цілого підприємства, та, як наслідок, наноситься шкода підприємству, в тому числі ускладнено виплату грошових коштів у вигляді заробітної плати і винагород працівникам підприємства та ускладнено належне виконання податкових зобов'язань перед Державою Україна. Посилаючись на ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування» вказують, що до повноважень органів сільських, селищних міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню. Вважають, що прийнятим рішенням відповідач не забезпечив належне утримання та ефективну експлуатацію доріг, що перебувають у комунальній власності, не врахував, що єдиним придатним для проїзду транспорту в напрямку с. Новосілка та напрямку м. Скалата на станцію Скалат регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» є шлях вулицями Б.Хмельницького та Л.Українки с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області, чим порушили ст. ст.1, 4 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики». Також вважають, що при прийнятті даного рішення не було врахованого того, що згідно генерального плану забудови с. Новосілка ширина дороги складає 10 метрів, однак в дійсності через неправомірне її привласнення окремими мешканцями будинків, що проживають вулицями, складає близько 6 метрів. Разом із тим вважають, що не є поважними причинами для прийняття вказаного рішення окремі заяви мешканців даних вулиць на руйнування дорожнього покриття, заподіяння шкоди їх будинкам саме через проїзд транспорту, оскільки такі твердження не відповідають дійсності та являються виключно їхніми припущеннями. Більше того, серед мешканців, які подавали відповідні заяви, зазначений громадян ОСОБА_9, який являється їх працівником і будь-яких скарг не подавав. Також посилаються на те, що орган місцевого самоврядування повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Проте відповідач, приймаючи вказане рішення всупереч ст.ст.5, 8 ЗУ « Про автомобільні дороги» та п.22.5 ПДР України, не врахував того, що дорога по вул.. Л. Українки є дорогою загального користування державного значення і по даній дорозі забороняється рух транспорту з фактичною масою понад 40 тон, а дорога по вул.. Б.Хмельницького у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області являється дорогою місцевого значення і рух по ній забороняється з фактичною масою понад 24 тони, а тому рішення суперечить вимогам ст. 20 ЗУ « Про автомобільні дороги», оскільки навантаження на вісь транспортного засобу, що перевозить камінь, не перевищує допустимі норми визначені державними стандартами. Також вважають, що у оскаржуваному рішенні відсутнє достатнє та належне обґрунтування необхідності обмеження руху вантажного транспорту по вулицях Б.Хмельницького та Л.Українки у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області, не зазначено, які реальні дії були прийняті для можливості здійснення ними господарської діяльності згідно норм перелічених законодавчих актів без заборони руху по даних вулицях за відсутності іншої альтернативної дороги загального користування для об'їзду вказаних вулиць, а тому просять заявлені позовні вимоги задоволити у повному обсязі.
В судовому засіданні представники позивача заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просять їх задоволити, зіславшись на обставини, що у них викладені та доповнили, що орган місцевого самоврядування при прийнятті оспорюваного рішення порушив вимоги ст. 16 ЗУ «Про автомобільні дороги», оскільки вулиця Л. Українки мають статус дороги державного значення, а вул. Б.Хмельницького місцевого значення і належать до Єдиної транспортної системи України, а тому питання закриття або обмеження руху погоджуються виключно з органом державного управління автомобільними дорогами загального користування та відповідними державними органами з безпеки дорожнього руху, чого зроблено не було. Окрім того, під час прийняття оспорюваного рішення відповідач порушив саму процедуру, позаяк відповідно до ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», ч.11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» не оприлюднив проект рішення виконавчого комітету за 20 робочих днів до його прийняття. Надалі члени виконавчого комітету ради проводять засідання (не раніше за 20 робочих днів), на якому, з урахуванням пояснень, міркувань присутніх на засіданні пропонується прийняти це рішення. Недотримання відповідачем вказаного порядку свідчить про порушення ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Прийнятим відповідачем рішенням щодо заборони руху вантажних автомобілів з масою понад 10 тонн по вказаним вулицям, фактично заблоковано роботу не лише їхнього підприємства, а й будь-яких не загружених транспортних засобів марки «Даф», Рено», «Сканія» з причепами або пожежного автомобіля з резервуаром води, вага яких складає близько 12 тон, а тому власники таких транспортних засобів з любого регіону не в змозі проїхати вказаними вулицями дорогою державного значення, при цьому, що будь-який альтернативний проїзд відсутній. Крім того вважає за необхідне зазначити, що ТОВ «Кар'єр Новосілка» в 2015 році було ініціатором у розробленні детального плану для облаштування внутрішньогосподарської (об'їзної) дороги, на підставі чого 29 січня 2016 року розпорядженням голови Підволочиської районної державної адміністрації №24-од було доручено виконкому Скалатської міської ради виступити замовником розроблення детального плану території, по якій пролягає обумовлена дорога, і ТОВ «Кар'єр Новосілка» погодився виступити платником і виконав свої грошові зобов'язання в порядку та сумі, передбачених умовами договору. З зазначених підстав просять позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечив та пояснив, що відповідно до ст. 7 ЗУ «Про дорожній рух» та ч.7 ст. 20 ЗУ «Про автомобільний транспорт» до повноважень селищної ради та її виконавчого органу належать повноваження у сфері дорожнього руху, зокрема забезпечення вимог законодавства з питань дорожнього руху і його безпеки, сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, та мають право обмежувати або забороняти рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, визначені для них державними стандартами, у разі відсутності спеціального погодження, тобто організація дорожнього руху, його обмеження у межах територіальної громади віднесені до компетенції місцевого самоврядування. Вважає, що рішення колегіального органу місцевого самоврядування є цілком законним і таким, що не порушує права позивача ТОВ «Кар'єр Новосілка», оскільки останні мають можливість використовувати альтернативну промислову (технологічну) дорогу. Крім того пояснили, що дороги по вул.. Л.України та Б.Хмельницького у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області є комунальною власністю і перебувають на балансі Скалатської міської ради, тому саме до повноважень органів місцевого самоврядування належить і організація дорожнього руху, зокрема і встановлення дорожніх знаків на даних вулицях. Разом з тим зазначили, що частина дороги по вул. Л. Українки проходить по дорозі Т-20-19 державного значення загального користування, однак при розроблені схеми організації дорожнього руху Служба автомобільних доріг у Тернопільській області звернула на це увагу, а тому саме за їх рекомендаціями вирішено встановлювати дорожні знаки лише на вулицях, що є у комунальній власності Скалатської міської ради і не пролягають по автомобільній дорозі державного значення. Таким чином не потрібно погодження служби автомобільних доріг щодо встановлення даних дорожніх знаків. За вказаних обставин просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору служби автомобільних доріг у Тернопільській області, ознайомившись із схемою організації дорожнього руху, пояснив, що вона розроблена на замовлення Скалатської міської ради ліцензійною організацією. З даної схеми убачається, що вул.. Б. Хмельницького та вул. Л.Українки у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області є комунальною власністю Скалатської міської ради і перебувають на їх балансі, тому і не відносяться до доріг загального користування державного значення. Вулиця Б.Хмельницького, де встановлено дорожні знаки 3.3 «Рух вантажних автомобілів заборонено» - 10 т., згідно схеми організації дорожнього руху є бічною по відношення до дороги загального користування державного значення Т 20-19, а тому і не потребує погодження на їх встановлення із Службою автомобільних доріг у Тернопільській області. Вулиця Л.Українки хоча і накладається на дорогу державного значення загального користування, однак встановлення дорожніх знаків також не потребує погодження із службою автомобільних доріг, оскільки вони встановлені лише на частині дороги, що перебуває у комунальній власності Скалатської міської ради. Враховуючи те, що інтереси служби автомобільних доріг непорушені при прийнятті оскаржуваного рішення, тому при вирішенні справи по суті покладаються на думку суду.
Суд, заслухавши доводи представників позивача, пояснення представника відповідача та представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, дослідивши та проаналізувавши подані сторонами докази у їх повній сукупності, приходить до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, виходячи із наступних міркувань :
Ст.ст. 55, 124 Конституції України закріплено право кожного на судовий захист та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а ст. 18 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Згідно п.1 ст.6 Конвенції 1960 року кожен при вирішенні спору щодо його прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч.2 ст.5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
У відповідності до ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування передбачено, що повноваження і функції органів місцевого самоврядування в межах Закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручено іншому органу. Повноваження яким наділені органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключеними.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до ч.1 ст. ст. 16, 17 ЗУ « Про автомобільні дороги» передбачено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віддані органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється органами місцевого самоврядування, у віддані яких вони знаходяться.
Статтею 7 ЗУ «Про дорожній рух» передбачено, що до компетенції селищної ради та її виконавчого органу належать певні повноваження у сфері дорожнього руху, зокрема, забезпечення виконання вимог законодавства з питань дорожнього руху і його безпеки, сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожнього-транспортного травматизму та інші.
Таким чином із системного аналізу вищевказаних норм Закону передбачено, що саме обов'язком відповідача, тобто органу місцевого самоврядування, в даному випадку Скалатської міської ради є забезпечення належного утримання та ефективної експлуатації доріг, що перебувають у комунальній власності.
Рішенням виконавчого комітету Скалатської міської ради за № 57 від 25 травня 2017 року заборонено рух вантажних автомобілів по вул. Л.Українки та вул. Б.Хмельницького, що в с. Новосілка шляхом встановлення відповідних заборонних дорожніх знаків (3.3 Рух вантажних автомобільних заборонено 10т.)
П.2 вказаного рішення визначено його погодити у відділі забезпечення безпеки дорожнього руху Головного управління Національної поліції у Тернопільській області. Розробити і погодити схему встановлення дорожніх знаків з обмеженням руху вантажних автомобілів по вул.. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка (3.3 Рух вантажних автомобілів заборонено 10т) проектну документацію із відділом забезпечення безпеки дорожнього руху Головного управління Національної поліції у Тернопільській області, Служби автомобільних доріг, Підволочиською РДА.
Пунктом 3 рекомендовано керівництву «Кар'єр Новосілка» при здійсненні своєї господарської діяльності користуватись існуючою внутрігосподарською дорогою, що примикає до дороги загального користування Кам'янки - Скалат і з'єднує села Полупанівка і Новосілка з об'єктами господарювання за межами населених пунктів.
Пунктом 4 доручено МКП «Комунальник» встановити відповідні заборонні дорожні знаки (3.3 Рух вантажних автомобілів заборонено 10 т) після оформлення усіх погоджень.
Підставою для прийняття оспорюваного рішення послужила інформація заступника міського голови з питань ЖКГ Зіменка А.В. про виникнення соціальної напруги в результаті руху вулицями Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області великовагового автотранспорту і нанесення значної шкоди майну громадян, а також лист начальника Підволочиського ВП ГУНП України в Тернопільській області.
На підтвердження викладеного представником відповідача надано суду лист Підволочиського ВП ГУНП в Тернопільській області від 05 квітня 2017 року за № 1651/112/01-2017, згідно якого вбачається, що працівниками поліції проводилась перевірка матеріалів по колективному зверненні жителів с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області про заборону руху вантажних транспортних засобів, які обслуговують «Кар'єр - Новосілка» у зв'язку з небезпекою для руху пішоходів, руйнування житлових будівель та забруднення навколишнього середовища. За результатами перевірки Підволочиський відділ поліції просив Скалатську міську раду у невідкладному порядку вирішити питання на виконкомі міської ради щодо встановлення дорожнього знаку 3.3. ПДР України «Рух вантажних автомобілів заборонено».
Крім того листом від 29 травня 2017 року за № 2614/112/01-2017 Підволочиський ВП ГУНП у Тернопільській області повідомляють, що з рішенням виконавчого комітету Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області від 25 травня 2017 року за № 57 «Про обмеження руху вантажних транспортних засобів по вул.. Л.Українка та Б.Хмельницького у с. Новосілка ознайомлені, проти виготовлення документації на встановлення дорожніх знаків (3.3. Рух вантажних автомобілів 10 т) не заперечують.
На виконання рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради дорученням голови обласної державної адміністрації Тернопільської області № 44 від 26 травня 2017 року вирішено утворити робочу групу з розгляду питання щодо руху вантажного транспорту вулицями с. Новосілка Підволочиського району.
Постійна комісія з питань децентралізації та адміністративно-територіальної реформи, архітектури, будівництва, дорожнього та житлово-комунального господарства на виконання рішення постійної комісії листом від 02 червня 2017 року за № 02-2518/05-30 повідомила, що 29 травня 2017 року робочою групою у складі депутатів Тернопільської обласної ради, представників управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження облдержадміністрації, Служби автомобільних доріг в області, Головного управління Національної поліції в області, управління Укртрансбезпеки в області, Скалатської об'єднаної територіальної громади проведено обстеження вулиць Б.Хмельницького та Л.Українки с. Новосілка, технологічної дороги до кар'єру та встановлено, що орієнтовна ширина проїзної частини становить 3.5 - 4.0 м, тротуари та пішохідні доріжки відсутні, визначені пішохідні переходи та дорожні знаки відсутні. За візуальною ознакою вага транспортних засобів, що перевозять будівельні матеріали з кар'єру по вул.. с. Новосілка складає 26 - 30 тон. Вплив від руху транспортних засобів виражається наступними чинниками, а саме вібрація та руйнування будівель, що розміщені біля дороги, забрудненням повітря, руйнування дорожнього полотна, високий ризик виникнення дорожньо-транспортних пригод. Технологічна дорога придатна для руху великовагових транспортних засобів. За результатами роботи з урахуванням необхідності обмеження руху вантажних транспортних засобів прийнято рішення Скалатській об'єднаній територіальній громаді в найкоротші строки розробити схему організації дорожнього руху с. Новосілка відповідно до рішення сесії Скалатської міської ради від 25 травня 2017 року та звернутись до керівництва «Кар'єр Новосілка» щодо організації транспортування сировини з місцевого кар'єру в об'їзд населених пунктів технологічною дорогою
Відповідно до Акту обстеження вулично-дорожньої мережі с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області щодо впливу на дорожнє покриття великовагових транспортних засобів, що перевозять вантажі з місцевих кар'єрів від 29 травня 2017 року, проведеного за участі представників відповідних компетентних органів та місцевих депутатів, встановлено, що орієнтовна ширина проїзної частини дороги становить 3,5 - 4 м., тротуари, пішохідні доріжки та переходи відсутні. За візуальною оцінкою вага транспортних засобів, що перевозять будівельні матеріали з кар'єру по вулицях с. Новосілки, складала 26-30 тон. Від руху транспортних засобів відбувається вібрація та руйнування будівель, що розміщені біля дороги, забруднення повітря, руйнування дорожнього полотна, високий рівень загрози виникнення дорожньо-транспортних пригод. Технологічна дорога придатна для руху великовагових транспортних засобів. За наслідком проведення обстеження комісія прийшла до висновку про необхідність відповідно до рішення № 57 Скалатської міської ради розробити схему організації дорожнього руху, а також звернутись до керівництва ТОВ «Кар'єр Новосілка щодо організації транспортування сировини з місцевого кар'єру в об'їзд населеного пункту технологічною дорогою.
Крім того відповідно до Акту обстеження на предмет вивчення питання руху вантажного транспорту ТОВ «Кар'єр Новосілка» вул. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка Підволочиського району від 10 листопада 2017 року серед іншого встановлено, що під час проведення обстеження вулиць Л.Україник та Б.Хмельницького у с. Новосілка відбувався рух вантажних транспортних засобів марки МАЗ, КАМАЗ, ЗІЛ. Під час руху даних транспортних засобів відбувалась вібрація. Поряд з цим комісією після візуального огляду будівель по вул.. Б.Хмельницького виявлені тріщини, а також руйнування дорожнього полотна, відсутність тротуарів, внаслідок чого зростає рівень виникнення дорожньо-транспортних пригод. Оглядом прилеглих територій вул.. Б.Хмельницького та Л.Українки виражено нарахування дорожнього пилу на фруктових деревах та кущах.
На підтвердження викладено в судовому засіданні допитувались свідки ОСОБА_13, ОСОБА_14, зокрема свідок ОСОБА_13 суду показав, що входить у члени комісії по екології і був присутній під час проведення обстеження. Крім нього ще були представники восьми служб, в тому числі і Служби автомобільних доріг у Тернопільській області і усі, без винятку, погодились про необхідність встановлення на даних ділянках доріг обмежувальних знаків. Під час огляду вулиць рухались великовагові транспортні засоби, вага яких значно за візуальною оцінкою перевищувала допустимі норми (вказане він особисто міг визначити, оскільки протягом тривалого часу працював на великогабаритних транспортних засобах та здійснював подібні перевезення). Від руху автомобілів постійно відчувається вібрація, автомобілі рухаються без будь-якого накриття і пил, який піднімається, осідає на дерева, будинки, та садиби мешканців села. Також ним та усіма членами комісії було повністю проведено огляд технологічної дороги в об'їзд населеного пункту і встановлено, що вона придатна до її використання, лише у деяких місцях необхідно засипати ями, які утворились від руху автомобілів ТОВ «Кар'єр Новосілка».
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_14 показала, що проживає АДРЕСА_1 і являється свідком постійного руху великовагових транспортних засобів. З метою запобігти руйнування будинків від вібрації транспортних засобів, можливих травм чи трагічних випадків жителі даної вулиці неодноразово звертались до місцевих органів влади, а також голови Тернопільської ОДА з метою вжиття відповідних заходів, внаслідок чого і було прийнято рішення про обмеження руху транспорту ТОВ «Карєр Новосілка». Крім того доповнила, що раз на рік їм доводиться щорічно проводити ремонтні роботи по будинку від тріщин внаслідок вібрації від руху вантажних автомобілів, також постійно живуть у остраху за власних дітей, які ходять до школи по цих вулицях від ризиків можливого випаду каміння з переповнених великовагових транспортних засобів.
В судовому засіданні представниками позивача доказів не надано належних та допустимих доказів, що тріщини в приміщенні житлових будинків мешканців вул.. Б.Хмельницького та Л.Українки відбувається не через вібрацію від руху великогабаритного транспортного засобу, а через порушення Державних будівельних норм при їх будівництві самими мешканцями будинків, тривалого часу експлуатації та інших названих ними чинників.
Разом із тим, згідно довідки Скалатської міської ради № 2089 від 29 вересня 2017 року вбачається, що дороги по вул.. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка є дорогою комунальної власності Скалатської міської ради об'єднаної територіальної громади. Крім того, згідно з генеральним планом с. Новосілка існує внутрігосподарська дорога, що примикає до дороги загального користування Кам'янки - Скалат і з'єднує села Полупанівка-Новосілка з об'єктами господарювання за межами населених пунктів для під'їзду до виробництва.
З даної довідки Скалатської міської ради, наданих суду актів обстеження на предмет вивчення питання руху вантажного транспорту ТОВ «Кар'єр Новосілка», показів свідків встановлено, що згідно з генеральним планом с. Новосілка фактично існує внутрігосподарська дорога, на яку на даний час виготовляється проектна документація, однак ТОВ «Кар'єр Новосілка» має можливість і використовує для своєї діяльності дану дорогу в об'їзд населеному пункту с. Новосілка.
З аналізу відповідей Служби автомобільних доріг у Тернопільській області вбачається, що дозволена маса проїзду автомобільними дорогами вагою до 24, та відповідно 44 тон без відповідного дозволу стосуються лише доріг державного та місцевого значення загального користування, а дороги на яких планується встановити дорожні знаки рух заборонено 10 тон не відносяться до даного виду доріг, є комунальною власністю і перебувають на балансі Скалатської міської ради.
З дослідженої і оглянутої у судовому засіданні з усіма учасниками процесу схеми організації дорожнього руху вбачається, що встановлення дорожніх знаків «3.3 Рух вантажних автомобілів понад 10 тон заборонено», заплановано після погодження із відповідними службами виключно на ділянках доріг вул.. Л.Українки та Б.Хмельницького, що примикають до доріг загального користування Т-20-19/М-12/ Кам'янки - Скалат і не обмежує рух транспортних засобів по даній ділянці дороги.
Досліджені у судовому засіданні обставини повністю спростовують пояснення представника позивача, що ділянки доріг вул.. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка є дорогами державного та місцевого значення з дозволеною максимальною масою для їх руху відповідно 24 тони для вул.. Б.Хмельницького та 44 т. для вул.. Л Українки, і погодження яких є обов'язковим з Службою автомобільних доріг у Тернопільській області.
Стаття 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті ради є виконавчий комітет ради. Виконавчий комітет є підзвітним та підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень на її пленарному засіданні голосуванням. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення. Виконавчий комітет в межах своїх повноважень приймає рішення на його засіданні більшістю голосів і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.
З листа Скалатської міської ради за № 2135 від 06 жовтня 2017 року вбачається, що на виконання вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації» рішення виконавчого комітету «Про обмеження руху вантажних автомобілів по вул.. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області оприлюднено на офіційному веб сайті Скалатської міської ради.
Вказане спростовує посилання представників позивачів на порушення при прийнятті рішення № 57 від 25 травня 2017 року «Про обмеження руху вантажного транспорту з вагою понад 10 тон ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування.
Аналізуючи надані в сукупності сторонами докази, суд приходить до переконання, що виконавчий комітет Скалатської міської ради в межах наданих йому Законом повноважень, з достатньо вагомих підстав, а саме виникнення суспільної напруги серед жителів вулиць Л.Українки та Б.Хмельницького у зв'язку з нанесення матеріальної шкоди через рух великовагових транспортних засобів, розглянув на сесії міської ради та прийняв рішення щодо заборони руху ватажних автомобілів з вагою понад 10 тон.
За вказаних обставин посилання представника позивача на те, що рішення є передчасним,нічим не обґрунтованим є безпідставним, тому суд їх до уваги не бере.
Разом із тим суд не бере до уваги досліджені в судовому засіданні посилання в актах комісії про обстеження вул. Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка, відсутність тротуарів, пішохідних доріжок та руйнування дорожнього полотна як підставу прийняття рішення про обмеження руху транспортних засобів вагою понад 10 тон, оскільки вказані обставини відповідно до ст. 30Закону України "Про .місцеве самоврядування в Україні" належать до виключної компетенції Скалатської міської ради, які зобов'язані діяти в інтересах громади, а відтак і виділяти кошти, дбати про благоустрій доріг, зокрема сприяти по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані доріг, вулиць, здійснювати заходи щодо профілактики дитячого дорожнього-транспортного травматизму. Встановлені комісією обставини не можуть бути підставою для встановлення обмеження руху великовагових транспортних засобів і відноситься виключно до компетенції органів місцевого самоврядування на балансі яких перебуває дорожнє покриття.
Крім того суд не бере до уваги посилання представників позивача на те, що при прийнятті оспорюваного рішення не враховано їх інтересів та не дотримано вимог ст. 4 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», зокрема те, що прийнятим рішенням відповідач припинив роботу товариства, чим порушив охоронювані законом права та інтереси позивача на здійснення підприємницької діяльності і отримання належної заробітної плати у встановлені законом строки, ст. 4 ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки шлях вулицями Л.Українки та Б.Хмельницького у с. Новосілка це єдиний придатний до користування шлях, по якому товариство має змогу перевозити виготовлену ним продукцію, оскільки вказані посилання не підтверджені належними та допустимими доказами, зокрема відомостями про заборгованість по заробітних платах працівникам, внаслідок використання внутрішньогосподарської дороги, доказів негативного впливу на конкуренцію серед інших товариств, тощо, та спростовані доводами та письмовими доказами представником відповідача по справі. Разом із тим місцевими депутатами, а також компетентними органами вивчалась ситуація на предмет руху вантажного транспорту і було враховано інтереси ТОВ «Кар'єр Новосілка», якому рекомендували використовувати для потреб перевезення вантажу внутрігосподарську дорогу. Доказів того, що внаслідок використання товариство припинить свою роботу, суду не надано. Також суд не може взяти до уваги досліджений у судовому засіданні висновок експерта щодо економічних збитків підприємства, оскільки останній не може свідчити про припинення діяльності товариства, а лише щодо збільшення додаткових видатків (витрат) на паливно-мастильні матеріали, внаслідок використання внутрішньо - господарської дороги в об'їзд населеного пункту с. Новосілка Підволочиського району Тернопільської області.
Також суд не бере до уваги покази свідка ОСОБА_9, оскільки вони не підтверджують та не спростовують мотиви та правильність прийняття Скалатською міською радою рішення щодо обмеження руху транспортних засобів, а стосуються більше діяльності товариства та можливого нанесення збитків у випадку встановлення відповідних знаків про обмеження руху транспортних засобів з фактичною вагою понад 10 тон.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В судовому засіданні представниками позивача не надано, а судом не здобуто належних та допустимих доказів прийняття оспорюваного рішення з порушенням вимог чинного законодавства, а також того що виконавчий комітет Скалатської міської ради вийшов за межі їх компетенції та при прийнятті рішення недостатньо вмотивував його, тобто на ті обставини на які вони посилались як на підставу своїх вимог.
Натомість ч. 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідачем надано достатньо не спростованих представниками позивача доказів та наведено відповідні мотиви прийняття свого рішення, а тому прийнято з дотримання вимог чинного законодавства, є обґрунтованим, законним, справедливим по відношенні до мешканців вулиць з урахування інтересів позивачів, яким запропоновано користуватись альтернативної (внутрігосподарською) дорогою, тобто таким де враховані інтереси обох сторін та дотримано розумного дисбалансу між суспільними та державними інтересами.
За вказаних обставин суд вважає, що у задоволенні позовних вимог позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» до виконавчого комітету Скалатської міської ради, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служби автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради слід відмовити.
Разом із тим у відповідності до вимог ст. 161 КАС України суд вважає, що вжиті заходи для забезпечення адміністративного позову, відповідно до ухвали Підволочиського районного суду Тернопільської області від 19 червня 2017 року, відпали, а тому вони підлягають до скасування.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 2,3, 17, 11, 18, 71, 86, 158, 163, 186 КАС України, ст. ст. 5, 19, 144 Конституції України ст.ст. 10, 11, 24, 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. ст. 7, 16, 17 ЗУ «Про дорожній рух» ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» до виконавчого комітету Скалатської міської ради, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служби автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради - відмовити.
Скасувати вжиті ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 19 червня 2017 року заходи забезпечення позову у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кар'єр Новосілка» до виконавчого комітету Скалатської міської ради, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Служба автомобільних доріг у Тернопільській області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Підволочиський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий - підпис
Копія вірна :
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б. Сташків