Справа № 2-А-1019/2009
23 вересня 2009 року м. Павлоград
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С.М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості і розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації в якій просила суд:
- визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- стягнути з відповідача на її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007,2008 рік у розмірі – 8322,85 гривен;
- зобов’язати відповідача призначити їй відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01 листопада 2008 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісячно, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як 04 січня 2006 року у неї народилась донька ОСОБА_2. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, було призначено їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримує щомісячно.
Вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою – допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. На момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» яким було встановлено, що у 2007році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.
Суд з’ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про виплати держаної допомоги, по догляду за дитиною до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 11 листопада 2009 року №404253 ), встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації, у зв’язку з народженням доньки. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка була призначена та виплачувалась: за липень 2009 року в розмірі – 99,72 гривні, в період часу з серпня 2007 року по жовтень 2007 року включно у розмірі -104,85 гривні щомісячно, за листопад 2007 року – 107,73 гривні, грудень 2007 року – 110,88 гривень, січень 2008 року – 110,88 гривень, лютий 2008 року – 149,12 гривень, в період часу з березня 2008 року по жовтень 2008 року – 130 гривень щомісячно.
Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов’язком держави.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст.15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 1 січня 2007 року – 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім’ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – визнати такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім’ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», та становити: з 09 липня 2007 року ( дати постановлення рішення Конституційним Судом України ) по жовтень 2007 року - 463 гривні щомісяця, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно – 470грн щомісячно.
Таким чином, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період часу з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно складає:
- за липень 2007 року – 237,11грн ( 463грн / 31 «днів у місяці» = 14,94грн * 22 «днів за час з 09 липня 2007 року по 31 липня 2007 року» = 328,68грн – 70,77грн «99,72 / 31 * 22 = 257,91грн );
- за період часу з серпня 2007 року по вересень 2007 року – 716,30грн ( 463грн – 104,85грн = 358,15грн х 2 «місяці» = 716,30 гривні );
- за жовтень 2007 року – 365,15грн ( 470грн – 104,85грн = 365,15 гривень );
- за листопад 2007 року – 362,27грн ( 470грн – 107,73грн = 362,27 гривень );
- за грудень 2007 року – 359,12грн ( 470грн – 110,88грн = 359,12 гривень ),
Загальна сума недоотриманої зазначеної допомоги, за період з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає: 237,11 + 716,30 + 365,15 + 362,27 + 359,12 = 2039,95 гривень, зазначена сума підлягає стягненню на користь позивача одноразово.
В задоволенні зазначених позовних вимог за час до 09 липня 2007 року необхідно відмовити, оскільки рішення Конституційного Суду України по справі № 1-29/2007 набрало законної чинності саме з 09 липня 2007 року.
Позовна вимога про призначення позивачу, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 01 листопада 2008 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати, - не підлягає задоволенню , так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п.7 розділу ІІ «про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які проводить відповідач на користь позивача починаючи з 01 січня 2008 року, не суперечить вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.
З урахуванням наведеного позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації про перерахунок та стягнення заборгованості і розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Радянська, 53-а ) щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 ( с.Нова Дача, Павлоградського району Дніпропетровської області, вул. Озерна, буд. 9 ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період часу з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року включно, у розмірі - 2039 ( дві тисячі тридцять дев’ять ) гривень 95 копійок.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 20 ( двадцять ) гривень 40 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Сторожук