Постанова № 70906211, 06.12.2017, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
333/5267/17
Номер документу
70906211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 333/5267/17

Провадження №2-а/333/300/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м.Запоріжжя в складі:

головуючого судді Круглікової А.В.,

за участю секретаря Михалок О.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії -,

В С Т А Н О В И В:

07.09.2017 року до Комунарського районного суду м. Запоріжжя звернувся ОСОБА_3 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ( далі за текстом - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 04.09.2001 року. Пенсію призначено відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VІІІ, яким унормовано порядок перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України. Вказаний закон набрав чинності з 29.12.2015 року. 28.03.2017 року за вих №9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. 22.05.2017 року на підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Запорізькій області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку ОСОБА_3 №86/13088 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 року, згідно з додатком 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області після отримання довідки не здійснило перерахунок пенсії позивача. З цих підстав, ОСОБА_3 10.07.2017 року звернувся до вищезазначеного органу із заявою, в якій вимагав здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Проте, позивач отримав відмову у здійсненні перерахунку. ОСОБА_3 вважає, що така відмова є незаконною, у звязку з чим останній змушений звернутися до суду за захистом своїх прав. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити. Крім того, заявила клопотання про встановлення контролю за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати в установлений термін звіт про виконання рішення суду. Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог позивача посилаючись на те, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача складена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області з порушенням, у звязку з чим, і була повернута відповідачем останньому на доопрацювання. Відсутність вказаної довідки не дає можливості відповідачу вчиняти будь-які дії щодо перерахунку пенсії. Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не має можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 у звязку з відсутністю бюджетного фінансування.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Відповідно до змісту статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1). У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 3). Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером МВС України, знаходиться на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначено з 04.09.2001 року згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказана обставина підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Запорізькій області від 07.08.2017 року №1677 (а.с.12). 29.03.2017 р. ГУ ПФУ в Запорізькій області отримало лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 р. № 9493/02-23 (а.с. 26) про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. 06.04.2017 р. ГУ ПФУ в Запорізькій області направило до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області за вих. № 3050/03 списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 р., та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. 22.05.2017 р. ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області направлено на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку за № 86/13088 для перерахунку ОСОБА_3 пенсії з грошового забезпечення поліцейських. Листом від 15.09.2017 р. № 1154/03 ГУ ПФУ в Запорізькій області повернуто на адресу ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення на доопрацювання оскільки останні не відповідають вимогам постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 та від 11.11.2015 р. № 988, а також наказу МВС України від 06.04.2016 р. № 260. 23.11.2017 р. ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області повторно складено довідку від 23.11.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3, яка надана до ГУ ПФУ в Запорізькій області для здійснення відповідного перерахунку пенсії. Листом від 08.11.2017 р. ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно повернуто до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення на доопрацювання оскільки останні не відповідають вимогам постанов Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 та від 11.11.2015 р. № 988, а також наказу МВС України від 06.04.2016 р. № 260. Так, за змістом вказаного листу ГУ ПФУ в Запорізькій області, в довідках про розмір грошового забезпечення розмір премії повинен зазначатись в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 р. (а.с. 54). Позивачем заявлені вимоги про визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 01.01.2016 р. та зобовязання відповідача провести перерахунок ОСОБА_3 та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» від 18.11.2015 р. № 947, починаючи з 01.01.2016 р. Згідно з ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1). Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (ч. 4). Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (надалі - Порядок проведення перерахунку пенсій) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій). Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з абзацом 2 п. 15 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною, за змістом якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. За таких обставин, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача (ОСОБА_3І.) права на перерахунок пенсії у відповідності до норм положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» від 18.11.2015 р. № 947. Як встановлено вище матеріалами справи, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області надавались до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_3 Станом на час розгляду цієї справи в суді, жодних доказів на підтвердження здійснення ГУ ПФУ в Запорізькій області перерахунку пенсії позивачу відповідачем до матеріалів справи не надано. При цьому, суд виходить з того, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. В той же час, дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо неодноразового повернення на доопрацювання ліквідаційній комісії ГУМВС України в Запорізькій області вказаних вище довідок є фактичним затягуванням з боку відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3 та позбавляють права останнього на невідкладний перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. Отже, суд виходить з того, що повернення наданих ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області довідок про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_3 є фактичною відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_3, що в свою чергу, порушує конституційне право останнього на пенсійне забезпечення у встановленому чинним законодавством розмірі. Також, суд визнає необґрунтованим посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування оскільки останнє жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у даній справі. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та їх задоволення в повному обсязі. У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд встановити на підставі ч.1 ст. 267 КАС України судовий контроль за виконанням рішення суду. Згідно з ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В даному випадку в спірних правовідносинах суд не вбачає підстав для зобовязання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, а тому у задоволенні заявленого клопотання позивача судом відмовляється. Відповідно до ст. 94 КАС України, судовий збір в сумі 640 грн. покладається судом на відповідача. Керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» від 18.11.2015 р. № 947 та довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області від 22.05.2017 р. № 86/13088 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 р. № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» від 18.11.2015 р. № 947 та 947 та довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області від 22.05.2017 р. № 86/13088, починаючи з 01.01.2016 р.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (69118, м. Запоріжжя, пр. 40-річчя ПеремогиАДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надсиланням її копії до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя А.В. Круглікова