
№522/10152/17, 1-кс/522/23403/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2017 року слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В., за участю секретаря Говорової А.М.,
за участю старшого слідчого Дімчева Р.Ф., розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів,
ВСТАНОВИЛА:
Старший слідчий СУ ГУНП в Одеській області майор поліції ОСОБА_1 звернувся до слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Доводи клопотання слідчий обґрунтував наступним.
Так, в клопотанні зазначено, що слідчим управлінням ГУ НП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017160000000111, яке розпочато 06.02.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, за фактом службової недбалості.
В клопотанні указано, що в ході проведення досудового розслідування по зазначеному кримінальному провадженню встановлено, що 10.07.2012 року між КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» (в подальшому - Комунальна установа) та ТОВ «Ілатанмед» (в подальшому - Товариство) укладено договір про закупівлю №140/7, відповідно до якого Товариство зобовязується у 2012 році поставити замовникові товар, зазначений в специфікації, а Комунальна установа прийняти і оплати товар, а саме: устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне. Відповідно до договору його укладено на суму 9 933 000 грн.
Із клопотання вбачається, що 10.07.2012 року між Комунальною установою та Товариством укладено договір про закупівлю №141/7, відповідно до якого Товариство зобовязується у 2012 році поставити Замовникові товар, зазначений в специфікації, а Комунальна установа прийняти і оплати товар, а саме: устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне. Відповідно до договору його укладено на суму 25 226 000 грн.
Як вбачається, із клопотання, відповідно до видаткових накладних та актів здавання-приймання медичного обладнання протягом часу з вересня по кінець 2012 року вказане обладнання було поставлено до Комунальної установи, але не в повному обсязі оплачено.
В клопотанні указано, що відповідно до пунктів 4.1 вищевказаних договорів розрахунки проводяться шляхом, поетапної оплати Замовником поставленої продукції, на підставі ст. 49 Бюджетного кодексу України, згідно рахунків та накладних, на умовах відстрочки платежу до 10 банківських днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється на протязі 10 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетних коштів на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Із клопотання вбачається, що відповідно до пункту 7.1 вищевказаних договорів у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобовязань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором.
В клопотанні вказано, що у звязку з наявністю заборгованості по сплаті за отримане обладнання, Товариством до Господарського суду Одеської області в 2014 році подано позовну заяву про стягнення 12 028 248,78 грн., з яких: 10155 900 грн. основназаборгованість; 1 317 788 грн. втрат від інфляції; 554 560 грн. - 3% річних від простроченої суми відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України.
Як зазначено, у клопотанні, рішенням суду, яке не оскаржувалось та набрало чинності, від 29.09.2014 року по справі №916/2796/14, стягнуто з Комунальної установи на користь Товариства 12 028 248,78 грн.
Із клопотання вбачається, що відповідно до тексту рішення суд відхилив посилання Комунальної установи на відсутність вини у Комунальної установи у виникненні заборгованості, оскільки вступаючи у договірні правовідносини з Товариством, Комунальна установа прийняла на себе певний обсяг зобовязань, які зобовязалась виконати у відповідності до положень договорів та закону. Крім цього, наявні у матеріалах справи докази свідчать про те, що обумовлені договорами кошти були виділені з бюджету, та надійшли на спеціальні рахунки у казначействі, однак кошти не були своєчасно освоєні Комунальною установою, як розпорядником коштів та у подальшому по завершенню 2012 року були повернуті до бюджету. Цей факт встановлений судом поясненнями Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області.
В клопотанні вказано, що враховуючи вищевикладене, діями посадових осіб Комунальної установи, у вигляді службової недбалості, спричинено шкоду державі у вигляді сплати коштів у розмірі 1 872 348 грн., у вигляді: 1 317 788 грн. втрат від інфляції; 554 560 грн. - 3% річних від простроченої, суми відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, які сплачені Товариству.
Як зазначено, у клопотанні, крім цього, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.11.2016 року по справі №916/102/16 задоволено нову позовну заяву Товариства, щодо стягнення з Комунальної установи 5 099 321,72 грн. втрат від інфляції за період з вересня 2014 року по січень 2016 року та 240 402,67 грн. 3% річних за період з 23.09.2014 року по 31.01.2016 року, що в свою чергу спричиняє також шкоду державі у вигляді необхідності сплати грошових коштів Товариству у розмірі 5 339 724,39 грн.
Із клопотання вбачається, щона даний час, під час проведення досудового розслідування зазначеного кримінального провадження, з метою надання відповідної кримінально-правової кваліфікації незаконним діям осіб, виникла необхідність у встановленні обставин, що мають значення для кримінального провадження, у звязку з чим, є необхідність у проведенні заходу забезпечення кримінального провадження-тимчасового доступу до речей і документів, а саме отримання доступу до звітів з відображенням кредиторської заборгованості (за відповідними формами) КУ «ООКЛ» (ЄДРПОУ: 01998526) перед ТОВ «Ілатанмед» (ЄДРПОУ: 34494612), в період часу з 01.07.2012 року по теперішній час, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завірених належним чином копій книг, журналів, тощо реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завірені належним чином копії реєстрів фінансових та юридичних зобов`язань в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; інформації щодо руху та залишку коштів на єдиному казначейському рахунку Одеської області, а також аналітичні данні (виписки) у розрізі кожного дня, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; (звітів, рапортів, пояснювальних записок, тощо) про те, який контроль при закупівлі товару за державні кошти за договорами № 140/7 та 141/7 між КУ «ООКЛ» (ЄДРПОУ: 01998526) та ТОВ «Ілантанмед» (ЄДРПОУ: 34494612), які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, яка знаходиться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками Департаменту охорони здоров`я Одеської обласної державної адміністрації, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; розпоряджень, наказів про призначення та функціональні обовязки начальника, заступників та начальників відділів (секторів) Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Слідчий в клопотанні вважає, що враховуючи викладене, та з урахуванням того, що вищезазначені документи, як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення події кримінального правопорушення; обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні; для належної кваліфікації скоєного кримінального правопорушення та містять відомості про осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінального правопорушення, можуть бути використані як докази, за неможливості іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, так як зазначені документи перебувають у володінні Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Слідчий Дімчев Р.Ф. у судовому засіданні підтримав клопотання з підстав, вказаних у клопотанні.
Вислухавши думку слідчого Дімчева Р.Ф., а також дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у звязку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно витягу з кримінального провадження №42017160000000111 від 06.02.2017 року, вчинене діяння, за яким відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Відповідно до копії рапорту прокурорів відділу 05/01 ОСОБА_2, ОСОБА_3, та начальника управління 05 ОСОБА_4 від 20.01.2017 року встановлено, що 10.07.2012 року між КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» (в подальшому - Комунальна установа) та ТОВ «Ілатанмед» (в подальшому - Товариство) укладено договір про закупівлю №140/7, відповідно до якого Товариство зобовязується у 2012 році поставити замовникові товар, зазначений в специфікації, а Комунальна установа прийняти і оплати товар, а саме: устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне. Відповідно до договору його укладено на суму 9 933 000 грн.
Крім цього, 10.07.2012 року між Комунальною установою та Товариством укладено договір про закупівлю №141/7, відповідно до якого Товариство зобовязується у 2012 році поставити Замовникові товар, зазначений в специфікації, а Комунальна установа прийняти і оплати товар, а саме: устаткування медичне, хірургічне та ортопедичне. Відповідно до договору його укладено на суму 25 226 000 грн.
Відповідно до видаткових накладних та актів здавання-приймання медичного обладнання протягом часу з вересня по кінець 2012 року вказане обладнання було поставлено до Комунальної установи але не в повному обсязі оплачено.
Так, відповідно до пунктів 4.1 вищевказаних договорів розрахунки проводяться шляхом, поетапної оплати Замовником поставленої продукції, на підставі ст. 49 Бюджетного кодексу України, згідно рахунків та накладних, на умовах відстрочки платежу до 10 банківських днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється на протязі 10 банківських днів з дати отримання Замовником бюджетних коштів на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Відповідно до пункту 7.1 вищевказаних договорів у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобовязань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором.
У звязку з наявністю заборгованості по сплаті за отримане обладнання, Товариством до Господарського суду Одеської області в 2014 році подано позовнузаяву про стягнення 12 028 248,78 грн., з яких: 10155 900 грн. основназаборгованість; 1 317 788 грн. втрат від інфляції; 554 560 грн. - 3% річних від простроченої суми відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України.
Рішенням суду, яке не оскаржувалось та набрало чинності, від 29.09.2014 по справі №916/2796/14, стягнуто з Комунальної установи на користь Товариства 12 028 248,78 грн.
Також, відповідно до тесту рішення суд відхилив посилання Комунальної установи на відсутність вини у Комунальної установи у виникненні заборгованості, оскільки вступаючи у договірні правовідносини з Товариством, Комунальна установа прийняла на себе певний обсяг зобовязань, які зобовязалась виконати у відповідності до положень договорів та закону. Крім цього, наявні у матеріалах справи докази свідчать про те, що обумовлені договорами кошти були виділені з бюджету та надійшли на спеціальні рахунки у казначействі, однак кошти не були своєчасно освоєні Комунальною установою, як розпорядником коштів та у подальшому по завершенню 2012 року були повернуті до бюджету. Цей факт встановлений судом поясненнями Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області.
Враховуючи вище викладене, діями посадових осіб Комунальної установи, у вигляді службової недбалості, спричинено шкоду державі.
Слідчий суддя вважає, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості про них можуть бути використані в якості доказів, які перебувають у володінні Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Садова, 1а, у звязку з чим необхідно отримати тимчасовий доступ до цих документів, а також приймаючи до уваги, що з урахуванням спливу певного часу та тяжкості виявленого злочину існує реальна загроза їх зміни або знищення.
Керуючись ст.ст.131-132, 159-166, 309 КПК України (2012 р.), -
УХВАЛИЛА:
Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Одеській області майору поліції ОСОБА_1 тимчасовий доступ до звітів з відображенням кредиторської заборгованості (за відповідними формами) КУ «ООКЛ» (ЄДРПОУ: 01998526) перед ТОВ «Ілатанмед» (ЄДРПОУ: 34494612), в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завірених належним чином копій книг, журналів, тощо реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завірені належним чином копії реєстрів фінансових та юридичних зобов`язань в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; інформації щодо руху та залишку коштів на єдиному казначейському рахунку Одеської області, а також аналітичні данні (виписки) у розрізі кожного дня, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; (звітів, рапортів, пояснювальних записок, тощо) про те, який контроль при закупівлі товару за державні кошти за договорами № 140/7 та 141/7 між КУ «ООКЛ» (ЄДРПОУ: 01998526) та ТОВ «Ілантанмед» (ЄДРПОУ: 34494612), які знаходяться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року, яка знаходиться в Головному Управлінні Державної казначейської служби України в Одеській області; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками Департаменту охорони здоров`я Одеської обласної державної адміністрації, в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; завіреній належним чином інформації про рух коштів виділених відповідно до Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 339 від 23.04.2012 року, за рахунками КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», в період часу з 01.07.2012 року по 01.02.2013 року; розпоряджень, наказів про призначення та функціональні обовязки начальника, заступників та начальників відділів (секторів) Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, які перебувають у володінні Головного Управління Державної казначейської служби України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Садова, 1а.
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає, і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: Гаєва Л.В.
11.12.2017