Постанова № 70896542, 01.11.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
911/1852/14
Номер документу
70896542
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2017 р. Справа№ 911/1852/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Корсакової Г.В.

суддів: Чорної Л.В.

Власова Ю.Л.

при секретарі судового засідання Матюхіні І.В.

за участю представників:

від позивача: Мокосій А.Є. - за довіреністю;

від відповідача: Огіренко Т.В. - за довіреністю;

від третьої особи: не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" на рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 (дата підписання 18.08.2015)

у справі №911/1852/14 (суддя Черногуз А.Ф.)

за позовом Броварської міської ради Київської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Броварська міська рада Київської області звернулася до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.07.2014 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відділ Держземагентства у м. Броварах Київської області.

Рішенням господарського суду Київської області від 12.08.2015 у справі № 911/1852/14 позов задоволено повністю; внесено зміни до п. 2.3 та п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006, укладеного між Броварською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари", зареєстрованого 13.04.2006 у Київській регіональній філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам" за №040633800199 виклавши їх у такій редакції:

- п.2.3. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Держземагенства у м. Броварах Київської області від 17.06.2013 №04-3/13-3/292 становить 35489469 грн. 00 коп. (тридцять п'ять мільйонів чотириста вісімдесят дев'ять тисяч чотириста дев'ять гривень 00 копійок)".

- п.4.1. "Річна орендна плата становить 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (35489469 грн. 00 коп.) і складає 3548946 грн. 90 коп. (три мільйони п'ятсот сорок вісім тисяч дев'ятсот сорок шість гривень дев'яносто копійок)".

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" на користь Броварської міської ради 1 218 грн. судового збору.

Не погоджуючись із винесеним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 по справі № 911/1852/14, винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки викладені в оскаржуваному рішенні не відповідають обставинам справи, порушено вимоги норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2015 у справі №911/1852/14 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Корсакова Г.В., судді: Станік С.Р., Власов Ю.Л. та призначено до розгляду на 29.09.2015.

21.09.2015 через відділ документального забезпечення суду від третьої особи надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому третя особа просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та здійснити розгляд справи без участі представника Відділу Держземагентства у м. Броварах Київської області.

29.09.2015 через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд відмовити в задоволенні вимог апеляційної скарги в повному обсязі.

29.09.2015 судове засідання по справі №911/1852/14 не відбулось, у зв'язку з перебуванням головуючого судді Корсакової Г.В. на лікарняному.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 26.10.2015 розгляд справи №911/1852/14 призначено на 04.11.2015.

04.11.2015 через відділ документального забезпечення суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

04.11.2015 через відділ документального забезпечення суду від позивача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи копій документів.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 04.11.2015 продовжено строк розгляду спору у справі № 911/1852/14 на п'ятнадцять днів, розгляд справи № 911/1852/14 відкладено на 17.11.2015.

17.11.2015 через канцелярію суду від позивача надійшов лист, в якому він повідомляє, що не заперечує проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 17.11.2015 зупинено апеляційне провадження у справі № 911/1852/14 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 911/2462/14 за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" про перегляд рішення господарського суду Київської області від 15.08.2014 у справі №911/2462/14 за нововиявленими обставинами; зобов'язано сторони повідомити апеляційний господарський суд про результати розгляду справи № 911/2462/14 та надати копію відповідного процесуального документу.

Розпорядженням начальника управління Київського апеляційного господарського суду № 09-53/3700/17 від 14.09.2017 у зв'язку з перебуванням судді Станіка С.Р., який не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 911/1852/14.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 14.09.2017 для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючого судді Корсакової Г.В., суддів: Чорної Л.В., Власова Ю.Л.

Колегією суддів встановлено, що згідно даних програми "Діловодство спеціалізованого суду" ухвалою господарського суду Київської області від 16.12.2015, залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.02.2016 та постановою Вищого господарського суду України від 06.07.2016, у задоволенні заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Київської області від 15.08.2014 у справі №911/2462/14 відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.09.2017 прийнято справу № 911/1852/14 за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" на рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 до провадження у складі колегії суддів: головуючого судді Корсакової Г.В., суддів: Чорної Л.В., Власова Ю.Л., поновлено апеляційне провадження у справі № 911/1852/14, розгляд справи призначено на 18.10.2017.

18.10.2017 через канцелярію суду від позивача надійшла заява про затвердження мирової угоди від 23.06.2017.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2017 розгляд справи відкладено на 01.11.2017.

В судовому засіданні 01.11.2017 представник відповідача надав суду клопотання, в якому просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 та припинити провадження у справі.

В судове засідання 01.11.2017 представник третьої особи не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника третьої особи, явка якого обов'язковою в судове засідання не визнавалась.

В судовому засіданні 01.11.2017 представники сторін просили скасувати рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 та припинити провадження у справі.

Статтею 101 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Згідно із ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 13.04.2006 на підставі рішення Броварської міської ради Київської області № 955-46-04 від 23.03.2006 між Броварською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець зобов'язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку площею 9,50 га, для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк, яка знаходиться по Об'їздній дорозі в м. Бровари. Вказаний договір зареєстровано у Київській регіональній філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам", про що у Державному реєстрі вчинено запис від 13 квітня 2006 за № 040633800199.

Згідно п.п. 2.1., 2.2., 2.3. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,50 га. На земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки Броварського міського відділу земельних ресурсів від 05.04.2006 за № 455-04-3/3 з урахуванням коефіцієнтів індексації становить: - 1107700 грн. на період будівництва; - 5540400 грн. з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.

Пунктом 3 договору передбачено, що договір укладено на 5 років, терміном до 23.03.2011. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.

Відповідно до п.п. 4.1., 4.2. договору річна орендна плата на період будівництва складає 55385грн. Річна орендна плата з дати затвердження Акту Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва складає 277020 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного призначення (п.п. 5.1., 5.2. договору).

Так, на виконання п. 1.1. договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 позивач передав, а відповідач прийняв спірну земельну ділянку, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 13.04.2006, підписаним та скріпленим печатками обох сторін договору.

Статтею 792 Цивільного кодексу України визначено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата.

Статтею 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.

Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру земельного податку та визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Згідно з ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Броварської міської ради Київської області "Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари" № 538-29-05 від 29.11.2007 затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки в м. Бровари у вигляді відсоткових показників від грошової оцінки землі, що додаються.

Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" № 774-38-05 від 26.06.2008 внесено зміни до договору оренди, зареєстрованого у Київській регіональній філії Державного підприємства "Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельним ресурсам" за № 040633800199 від 13.04.2006, відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал-Бровари", в п. 3 договору оренди слова "… строком на 5 (п'ять) років…" замінити словами "…строком на 49 (сорок дев'ять) років".

10.07.2008 на підставі рішення Броварської міської ради Київської області № 538-29-05 від 29.11.2007 та № 774-38-05 від 26.06.2008 між Броварською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" (Орендар) укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди земельної ділянки від 13 квітня 2006 року № 040633800199, за умовами якої сторони дійшли згоди внести зміни до наступних пунктів договору: п. 2.3. викласти в наступній редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки відділу земельних ресурсів в м. Броварах від 07.07.2008 за № 04-3/13-3/956 на період будівництва становить: - 654886 грн.; Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки відділу земельних ресурсів в м. Броварах від 07.07.2008 за № 04-3/13-3/955 з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва становить - 3274431грн."; п. 3. викласти в новій редакції: "Договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк"; п. 4.1. викласти в наступній редакції: "Річна орендна плата становить 10 % від нормативної грошової оцінки і складає: - 65488,60 грн. на період будівництва; - 327433,10 грн. - з дати здачі об'єкта в експлуатацію. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди, зареєстрованого за № 040633800199 від 13.04.2008.

10.07.2008 Броварська міська рада передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" прийняло земельну ділянку площею 9,50 га для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк - землі комерційного використання по Об'їздній дорозі в м. Бровари, що підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 10.07.2008.

Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари" № 883-46-05 від 30.09.2008 затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Бровари, згідно додатків №1 та №2.

Рішенням Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" № 928-49-05 від 20.11.2008 вирішено договорами оренди земельних ділянок передбачити право Броварської міської ради змінювати орендну плату за земельні ділянки після зміни грошової оцінки земель м. Бровари, внести зміни в усі діючі договори оренди земельних ділянок, укладені Броварською міською радою з юридичним та фізичними особами, відповідно до рішення Броварської міської ради від 30.09.2008 року № 883-46-05 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари".

Згідно наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки переданої в оренду за спірним договором, складеного відділом Держземагенства у м. Броварах Київської області від 17.06.2013 №04-3/13-3/292, нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 354 89 469 грн.

Позивач неодноразово пропонував відповідачу внести відповідні зміни та доповнення до зазначеного договору оренди земельної ділянки у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що підтверджується листами Броварської міської ради до керівництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" (листування міститься в матеріалах справи).

Натомість, відповідач ухилявся від пропозиції позивача підписати договір про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 13.04.2006, обґрунтовуючи тим, що зміна нормативної грошової оцінки суперечить чинному законодавству (листування міститься в матеріалах справи).

На підставі вищевикладеного Броварська міська рада звернулась з позовом до господарського суду Київської області з вимогою внести зміни до договору оренди земельної ділянки у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки переданої в оренду, а саме до п.п. 2.3. та 4.1. договору.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що після вилучення земельної ділянки площею 9,5 га, яка є об'єктом договору оренди, із земель сільськогосподарського призначення, останню не було віднесено до жодної із категорій земель, які визначені Земельним кодексом України, а відтак зміни до договору оренди землі, які пропонує позивач, не відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, не ґрунтуються на передбачених законодавством України коефіцієнтах, а тому прийняття вказаних змін призведе до порушення Земельного законодавства України.

Як вбачається з матеріалів справи господарським судом Київської області розглядалась справа № 911/2462/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" до Броварської міської ради, за участю третьої особи на стороні відповідача Відділу державного агентства земельних ресурсів у місті Бровари Київської області про визнання недійсними положення додаткової угоди № 1 від 10.07.2008 в частині визначення річної орендної плати у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки; внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 (з урахуванням змін, внесених додатковою угодою № 1 від 10.07.2008), а саме викласти друге речення п. 1.1 договору оренди в наступній редакції: "Згідно Класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) ця земельна ділянка рахується в категорії земель для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (код 12.08)"; п. 2.3 договору оренди викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва становить 7097894 гривні; нормативна грошова оцінка земельної ділянки з дати затвердження Акту Державної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництва становить 14195788 (чотирнадцять мільйонів сто дев'яносто п'ять тисяч сімсот вісімдесят вісім) гривень", п. 4.1 договору оренди викласти у наступній редакції: "Річна орендна плата становить 5 % від нормативної грошової оцінки і складає 354894,70 (триста п'ятдесят чотири тисячі вісімсот дев'яносто чотири) гривні 70 коп. на період будівництва; 709789,40 (сімсот дев'ять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять) гривень 40 коп. - з дати здачі об'єкта в експлуатацію"; п. 5.1 договору оренди викласти у наступній редакції: "Цільове призначення земельної ділянки - землі транспорту (для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк)"; зобов'язання Броварську міську раду Київської області вжити заходів у межах її повноважень для приведення у відповідність до вимог законодавства категорії цільового використання та функціонального призначення земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ТОВ "Термінал Бровари" за договором оренди від 13.04.2006, яка знаходиться по Об'їзній дорозі, 62 в м. Бровари.

Позовні вимоги у справі № 911/2462/14 Товариство з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" обґрунтовувало тим, що у договорі оренди було помилково зазначено, що цільовим призначенням земельної ділянки є землі комерційного призначення, оскільки орендована земельна ділянка повинна бути віднесена до категорії земель транспорту та мати функціональне призначення, визначене відповідно до вимог законодавства у межах цієї категорії.

Рішенням господарського суду Київської області від 15.08.2014, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.06.2015 в задоволенні позовних вимог відмовлено. Постановою Вищого господарського суду України від 29.07.2015 зазначена постанова суду апеляційної інстанції залишена без змін.

У справі № 911/2462/14 встановлено, що орендована Товариством з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" спірна земельна ділянка площею 9,5 га є землями комерційного використання, які надані позивачу для будівництва та обслуговування складського комплексу логістичний парк. При цьому, суд зазначив, що згідно з: технічним завданням від 03.03.2006, яке затверджено директором ТОВ "Термінал Бровари"" та пояснювальної записки, які є невід'ємними складовими проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, цільове призначення земельної ділянки, яка перебуває в оренді позивача, є землі комерційного використання (код цільового використання у відповідності УКЦВЗ: 1.11.6.); листом Державного управління екології та природних ресурсів в Київській області "Про погодження проекту відведення земельної ділянки в оренду ТОВ "Термінал Бровари", м. Бровари, Об'їзна дорога для будівництва складського комплексу "Логістичний парк" №06-13/1785 від 16.03.2006 земельна ділянка площею 9,5 га є землями комерційного використання; листом Відділу Держземагентства у місті Броварах Київської області №05-з/4-з/1131 від 04.07.2014 повідомлено відповідача про те, що відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель в межах Броварської міської ради (форма 6-зем) станом на 2006-2014 роки земельна ділянка площею 9,5 га по вул. Об'їзній дорозі, 62 знаходиться в користуванні на умовах оренди ТОВ "Термінал-Бровари" - землі комерційного використання.

Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

ТОВ «Термінал Бровари» у вересні 2015 року звернулось до господарського суду Київської області із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Київської області від 15.08.2014 у справі № 911/2462/14, яка обґрунтована тим, що 25.08.2015 ним було отримано витяг № НВ-3204947942015 від 20.08.2015 з Державного земельного кадастру на орендовану земельну ділянку, згідно з яким остання обліковується в Державному земельному кадастрі з цільовим призначенням 12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення).

Ухвалою господарського суду Київської області від 16.12.2015, залишеною без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.02.2016 та постановою Вищого господарського суду України від 06.07.2016, у задоволенні заяви ТОВ «Термінал Бровари» про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Київської області від 15.08.2014 у справі №911/2462/14 відмовлено.

З огляду на вищевикладене, посилання ТОВ "Термінал Бровари" на той факт, що спірна земельна ділянка є іншого цільового призначення, і необхідно застосовувати інший коефіцієнт функціонального використання, є необґрунтованими.

При цьому, колегія суддів зазначає, що витяг НВ-3204947942015 від 20.08.2015 з Державного земельного кадастру, на який посилається скаржник та який доданий ним до апеляційної скарги, був складений після винесення оскаржуваного рішення у справі № 911/1852/14, а тому є новим доказом, якого не існувало на момент розгляду справи судом першої інстанції, а тому відповідно до приписів ст. 101 Господарського процесуального кодексу України він не може бути прийнятий судом апеляційної інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи станом на момент судового розгляду справи рішення Броварської міської ради Київської області "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" №955-46-04 від 23.03.2006, "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Бровари" №883-46-05 від 30.09.2008 та "Про припинення права користування земельними ділянками, надання в оренду земельних ділянок, надання дозволів на виготовлення технічної документації по оформленню права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам та внесення змін до рішень Броварської міської ради" №928-49-05 від 20.11.2008 є чинними та не оскаржені у судовому порядку.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

З огляду на наведене, оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і оскільки укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору. Аналогічної правової позиції притримується і Верховний Суд України, зокрема, у постанові від 20.08.2013 у справі №3-21гс13 (№5009/3430/12).

Крім того, додатковою угодою №1 від 10.07.2008 до договору оренди земельної ділянки сторони узгодили можливість перегляду розміру орендної плати у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Змінювати орендну плату за земельні ділянки після затвердження нових ставок та після зміни нормативної грошової оцінки. У випадку відмови орендаря змінити орендну плату, договір оренди земельної ділянки може бути розірваний Броварською міською радою в односторонньому порядку (п.4.5.2 договору).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що вимога позивача про внесення змін до договору є обґрунтованою, доведеною належними та допустимими доказами, відповідачем не спростованою, а відтак такою, що підлягає задоволенню.

Щодо поданої позивачем суду апеляційної інстанції заяви про затвердження мирової угоди від 23.06.2017, укладеної між сторонами, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" апеляційна інстанція не застосовує положення ГПК щодо затвердження господарським судом мирової угоди та відмови позивача від позову.

Також, відповідачем суду апеляційної інстанції 01.11.2017 подане клопотання, в якому він просить скасувати рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 та припинити провадження у справі. Вказане клопотання мотивоване тим, що 28.12.2016 сторони уклали додаткову угоду № 2 «Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 13.04.2006 № 040633800199» ( з урахуванням додаткової угоди № 1 від 10.07.2008) згідно з якою були відновлені права та інтереси позивача, що є предметом даної судової справи.

Колегія суддів залишила вказане клопотання без задоволення, оскільки додаткова угода № 2 була укладена сторонами 28.12.2016, тобто після винесення оскаржуваного рішення, тоді як суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення за наявними у справі та додатково поданими доказами, які існували на час прийняття рішення судом першої інстанції.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 відповідає фактичним обставинам, матеріалам справи та вимогам законодавства. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 у справі №911/1852/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" - без задоволення.

Керуючись статтями 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" на рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 у справі №911/1852/14 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Київської області від 12.08.2015 у справі №911/1852/14 залишити без змін.

3. Матеріали справи №911/1852/14 повернути до господарського суду Київської області.

Головуючий суддя Г.В. Корсакова

Судді Л.В. Чорна

Ю.Л. Власов