
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"05" грудня 2017 р. Справа № 817/2357/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
сторін та їх представників: розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" червня 2017 р. у справі за позовом Заступника прокурора Рівненської області до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп", третя особа: Державна екологічна інспекція у Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій, ,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 р. заступник прокурора Рівненської області звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" щодо видачі лісорубного квитка серії НОМЕР_1 від 07.07.2016р. в частині проведення рубки догляду - прорідження в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га та зобов'язання анулювати лісорубний квиток серії НОМЕР_1 від 07.07.2016р. в частині проведення рубки догляду - прорідження в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.06.2017 р. позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" щодо видачі лісорубного квитка серії НОМЕР_1 від 07.07.2016 в частині проведення рубки догляду-прорідження в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що з 24.10.2016р. по 11.11.2016р. посадовими особами Державної екологічної інспекції у Рівненській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп", за наслідками якої складено акт, в якому зафіксовано, серед іншого, виявлене порушення, а саме: "Квартал 21 виділ 14 - лісова площа 23,00 га. На площі 4,7 га лісокористувачем проведено рубку догляду-прорідження. Матеріалами лісовпорядкування вказаний вид рубки на лісовій ділянці в кварталі 21 виділ 14, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено. Насадження на даній лісовій ділянці зріджене та відповідно до матеріалів лісовпорядкування, повнота якого становить 0,5. Однак, посадовими особами ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток серії НОМЕР_1 від 07.07.2016 року на проведення рубки догляду-прорідження в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га. До рубки призначено та зрізано 76 дерев породи сосна, масою деревини 24 куб.м, з них ділової - 7 куб.м, дров'яної - 13 куб.м, хворосту і сучків - 4 куб.м. Проведення рубки догляду (прорідження) в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га суперечить вимогам пп. 2.3 ч. 2 ст. 19 Лісового кодексу України, пп. 4, 11, 13 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою КМ України від 12.05.2007р. №724" (а.с. 11-22).
Листом від 17.11.2016р. за №2593/05-10/16 Державною екологічною інспекцією у Рівненській області направлено вказаний акт перевірки до прокуратури Рівненської області (а.с.10).
Листом від 28.11.2016р. за 05/2-1053 вих16 прокуратура Рівненської області звернулась до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" з проханням надати у строк до 30.11.2016 року інформацію щодо того, чи здійснювалось анулювання лісорубного квитка серії НОМЕР_1 від 07.07.2016 року в частині проведення рубки у кварталі 21 виділ 14 (а.с.24).
У відповідь на зазначений лист листом від 12.12.2016 року за вих.№154 Державне підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" повідомило прокуратуру Рівненської області, що лісорубний квиток серії НОМЕР_1 від 07.07.2016р. анульований не був, так як згідно матеріалів лісовпорядкування у кварталі 21 виділ 14 повнота насадження складає 0,5, але фактично в натурі вона становить 0,85, що зафіксовано в акті про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування від 15.06.2016р., складеному у присутності представника лісовпорядної партії - провідного інженера таксатора ОСОБА_3 (а.с. 25-26).
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що має місце протиправність дій відповідача щодо видачі лісорубного квитка від 07.07.2016 року серії НОМЕР_1 в частині проведення рубки догляду-прорідження в кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами (ст.16 Лісового кодексу України).
Згідно з ч.1 ст. 17 Лісового кодексу України передбачено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Частиною 1 статті 19 Лісового кодексу України передбачено, що постійні лісокористувачі мають:
1)право самостійно господарювати в лісах;
2)виключне право на заготівлю деревини;
3)право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації;
4)право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством;
5)право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення (пункти 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України).
Відповідно до ст. 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування передбачає,у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
Лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства (ст.47 Лісового кодексу України).
Статтею 48 Лісового кодексу України передбачено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
У відповідності до ст.69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно (частина 1). Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами (частина 3). Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 6).
Згідно з п.2, п.3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007р. №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Отже, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватись постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Пунктом 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №724 (далі Правила №724), передбачено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами.
Пунктом 11 Правил №724 визначено, що рубки проріджування створюють умови для формування стовбура і крони кращих дерев (головна увага приділяється якості і структурі деревостану, формується другий ярус у складних деревостанах).
Відбір дерев для рубок освітлення і прочищення провадиться лише на спеціально закладених пробних ділянках, що є еталоном для здійснення догляду на всій площі. Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев. Рубки проріджування при повноті деревостану 0,7, а прохідні рубки - 0,8 і нижче не проектуються (п.13 Правил №724).
Лісорубний квиток від 07.07.2016р. серії НОМЕР_1 виданий Державним підприємством "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємством "Дубровицький держспецлісгосп" з метою здійснення вибіркової вирубки на площі в рахунок прорідження 2016 року на підставі матеріалів лісовпорядкування 2016 року та передбачає вирубку, серед іншого, у кварталі 21 виділ 14 на площі 4,7 га деревини масою 24 куб.м, нормативною вартістю 277,00 грн. (а.с. 23). Однак, матеріалами лісовпорядкування вказаний вид рубки на лісовій ділянці в кварталі 21 виділ 14, обсяги робіт, а також порядку і способів їх проведення не визначено. Насадження на даній лісовій ділянці зріджене, його повнота становить 0,5 (а.с. 67-72).
Відповідачем порушено вимоги пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України, пунктів 4, 11, 13 Правил поліпшення якісного складу лісів, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 р. №724.
За приписами пункту 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №724, у разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Проте, у матеріалах справи відсутні відомості щодо повідомлення Державним підприємством "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємством "Дубровицький держспецлісгосп" Рівненської обласної державної адміністрації про проведення зазначеної вище вирубки, тому посилання відповідача на акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування від 15.06.2016р., складений комісією за участі працівників Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємством "Дубровицький держспецлісгосп", із залученням представника лісовпорядної партії - провідного інженера таксатора ОСОБА_3 у присутності лісника обходу №9 Галушко О.В. є безпідставним.
Разом з тим, відповідно до п.2.6 цих Методичних вказівок, дійсно, передбачено, що у разі, якщо у процесі відведення лісосік встановлено, що деревостани не можуть бути відведені в рубку через виявлені розбіжності з даними лісовпорядкування (невірне визначення віку, переважаючої породи, повноти тощо), складається акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування (додаток 1), який направляється органам Держлісагентства для затвердження.
Відповідно до наявного у матеріалах справи наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 25.09.2013р. №272, визнано таким, що втратив чинність наказ Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013р. №9 "Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджені Наказом Державного агентства лісових ресурсів України" (а.с.78).
Отже, акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування від 15.06.2016 р. складений згідно Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, що затверджені Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013р. №9, на увагу не заслуговують.
Доводи відповідача щодо відновлення у такому разі чинності попередніми наказами Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010р. №403 "Про підвищення якості відведення лісосік" та Державного агентства лісових ресурсів України від 18.07.2011р. №508 "Про внесення змін до наказу Держкомлісгоспу від 22.11.2010р. №403", є суперечливими, оскільки самим наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 25.09.2013р. №272 цього не передбачено, а за загальним правилом, втрата чинності нормативним актом означає, що він припиняє свою дію з моменту винесення відповідного нормативного акту про його скасування, а не взагалі з моменту його прийняття.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Державним підприємством "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп", не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "21" червня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" грудня 2017 р.