Ухвала суду № 70895050, 06.12.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
802/1924/17-а
Номер документу
70895050
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/1924/17-а

Головуючий у 1-й інстанції:Крапівницька Н. Л.

Суддя-доповідач: Драчук Т. О.

06 грудня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П.

за участю:

секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,

позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора прав на нерухоме майно-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кобелєвої Алли Михайлівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора,

В С Т А Н О В И В :

30 жовтня 2017 року позивач, ОСОБА_2, звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно -приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кобелєвої Алли Михайлівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" про визнання протиправними та скасування рішення держаного реєстратора.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року у відкритті провадження відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Позивач в судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги та просила суд апеляційної інстанції задовольнити її з підстав, викладених в ній.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись вчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

06 грудня 2017 року до суду надійшло клопотання представника ТОВ "Кей-Колект" про перенесення судового засідання, у зв'язку у зв'язку з занятістю представника в іншому судовому засіданні.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 7 ст. 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

При цьому, законодавчо не обмежено кількість представників органу, що дає можливість надати право представляти інтереси іншому представнику за необхідності.

Таким чином, суд вважає, що підстави для задоволення клопотання про відкладення розгляду справи відсутні.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджуються матеріалами справи, 11.06.2008 року між ОСОБА_4 та акціонерним комерційним інвестиційним банком "УкрСиббанк" (далі- АКІБ "УкрСиббанк") укладено договір про надання споживчого кредиту № 11358289000, згідно з яким позичальнику надано грошові кошти у вигляді кредиту у розмірі 52000 доларів США та сплатити проценти, комісії в порядку і на умовах, визначених договором.

Для забезпечення виконання цього зобов'язання, між ОСОБА_5 (матір'ю позивача), ОСОБА_2 (позивач) та АКІБ "УкрСиббанк" укладено договір іпотеки від 11.06.2008 року, відповідно до якого, в іпотеку передано нерухоме майно - а саме квартира АДРЕСА_1.

В подальшому, між АКІБ "УкрСиббанк" та ТОВ "Кей-Колект" укладено договір про відступлення права вимоги за кредитним договором. 28.08.2015 року, державним реєстратором -приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кобелєвою Аллою Михайлівною, прийнято рішення № 24001646, згідно з яким проведено державну реєстрацію прав та їх обтяжень на предмет іпотеки, а саме: квартири АДРЕСА_1, за ТОВ "Кей-Колект", податковий номер 37825968.

Позивач вважає рішення відповідача № 24001646, згідно з яким проведено державну реєстрацію прав та їх обтяжень на предмет іпотеки, протиправним, у зв'язку з чим звернулась з позовом до суду.

Відмовляючи у відкритті провадження, суд першої інстанції виходив з того, що спір не носить публічно-правового характеру, оскільки випливає з договірних відносин і має вирішуватись судом за правилами ЦПК України. При цьому, приймаючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції зазначив про аналогічну правову позицію, викладену в постанові Верховного суду України від 14.06.16р. у справі по справі №826/4858/15.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих суб'єктів, відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Колегія суддів вважає передчасними висновки суду першої інстанції щодо застосування до спірних правовідносин правової позиції Верховного Суду України (надалі - ВСУ), висловленої в постанові від 14 червня 2016 року у справі № 826/4858/15, згідно якої, аналізуючи ст. 17 КАС України та ст. 15 ЦПК України зазначено про те, що спірні правовідносини пов'язані із невиконанням умов цивільно-правової угоди, тому ВСУ прийшов до висновку, що спори по суті заявлених позовних вимог не є публічно-правовими, випливають з договірних відносин і мають вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 1 статі 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Згідно п. 2 ч. 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що нотаріус є державним реєстратором.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: 1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та ведення реєстраційних справ; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Отже, з урахуванням вказаного, колегія суддів приходить до висновку, що у правовідносинах, пов'язаних з реєстрацією, нотаріус здійснює функції щодо визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на виконання владних управлінських повноважень.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України суб'єктом владних повноважень є, зокрема, будь-який суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій, а отже нотаріус є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України.

При цьому, згідно з пунктом першим частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд першої інстанції прийшов до передчасного висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки судом не досліджено питання спірних правовідносин та не встановлено відсутності ознак публічно-правового спору, який виник та пов'язаний зі здійсненням відповідачем владних управлінських функцій у зв'язку з виконанням повноважень та завдань, покладених на нього Законом, до відкриття провадження по справі.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 199 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 204 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є невідповідність висновків суду обставинам справи.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення процесуального питання, а відтак, ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року необхідно скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до державного реєстратора прав на нерухоме майно-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Кобелєвої Алли Михайлівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора скасувати.

Справу направити до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Ухвала суду складена в повному обсязі 12 грудня 2017 року.

Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.