Ухвала суду № 70895022, 06.12.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
816/1518/17
Номер документу
70895022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 р.Справа № 816/1518/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді Бартош Н.С.,

Суддів: Курило Л.В., Присяжнюк О.В.

при секретарі Дудка О.А.

представника позивача – ОСОБА_1

представників відповідача – ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Держпраці у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17

за позовом Полтавського міського центру зайнятості

до Управління Держпраці у Полтавській області

про скасування припису,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Полтавський міський центр зайнятості, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати припис головного державного інспектора Управління Держпраці у Полтавській області №16-01-258/558-443 від 26.07.2017 р. щодо забезпечення вимог абз. 2 п. 2 п. 37 Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198, як такого, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17 та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав письмові заперечення на апеляційну скаргу, де наполягає на законності судового рішення та просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, заперечення на неї та заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Полтавський міський центр зайнятості (ідентифікаційний код 22534038) зареєстрований як юридична особа 04.11.2005 р., з 25.11.2016 р. перебуває у стані припинення, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 84-89).

У період з 19.07.2017 р. по 26.07.2017 р. головним державним інспектором Гускою Н.М. та головним державним інспектором Маковій А.С. на підставі наказу Управління Держпраці у Полтавській області від 18.07.2017 р. № 40 (а.с. 63) та направлення на перевірку від 18.07.2017 р. № 1028 (а.с. 64) проведено планову перевірку додержання Полтавським міським центром зайнятості законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, за результатами якої складено акт перевірки № 16-01-258/558 (а.с. 65-69).

В акті перевірки зафіксовано, що громадянину ОСОБА_4 наказом від 29.05.2017 р. № НП 70529 надано статус безробітного з 24.05.2017 р. (заява про надання статусу безробітного від 24.05.2017 р.).

Згідно наказу від 31.05.2017 р. № НТ170531 безробітному призначено допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу (до 2 років - 50 % середньої з/п (доходу) залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру) з 31.05.2017 р. по 25.05.2018 р.

Наказом від 31.05.2017 р. № НТІ70531 безробітному ОСОБА_4 скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку зі звільненням з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин на строк 90 к.д. з 31.05.2017 р. по 28.08.2017 р.

Наказом від 09.06.2017 р. № НТ170609 безробітному скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з недотриманням рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до пп. 5 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на 15 к.д. з 29.08.2017 р. по 12.09.2017 р. (в додатку 1 до «Персональної карт» з 09.06.2017 р. в наявності напис «не з'явився на семінар»).

Відповідно до даних, внесених до графи «заплановані дата та час відвідування» до додатку 1 до «Персональної картки» зазначена дата прийняття рішення – « 31.05.17» (останнє відвідування безробітного) про наступне відвідування – « 09.06.17» (семінар із загальних питань) та « 20.06.17» (наступне відвідування до ЦЗ), при цьому 09.06.2017 р. значиться напис «не відвідав семінар», 20.06.2017 – «не з'явився на прийом».

Наказом від 20.06.2017 р. № HT 170620 безробітному скорочено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з недотриманням рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до пп. 5 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» на 30 к.д. з 13.09.2017 р. по 12.10.2017 р.

Наказом від 17.07.2017 р. № НТ170717 безробітному з 01.06.2017 р. припинено виплату допомоги по безробіттю за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості 30 і більше календарних днів відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

У зв'язку з невідвідуванням безробітним без поважних причин територіального органу протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (31.05.2017) центр зайнятості припинив реєстрацію безробітного з 17.07.2017 р. (наказ від 17.07.2017 р. № HT 170717).

При цьому контролюючий орган зазначив, що всупереч абз. 2 п. 2 п. 37 Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198, центром зайнятості порушено термін припинення реєстрації (протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про відвідування (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (на 31-й день)), припинено на 32-й день.

У зв'язку із встановленим перевіркою порушенням Управлінням Держпраці у Полтавській області винесено припис від 26.07.2017 р. № 16-01-258/558-443, яким зобов'язано позивача забезпечити виконання вимог абз. 2 п. 2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення облік осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 198, в частині терміну припинення реєстрації протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (на 31-й день) (а.с. 20-22).

У приписі також зазначено про необхідність у строк до 01.08.2017 р. письмово інформувати (із наданням підтверджуючих документів) про виконання вимог припису Управління Держпраці у Полтавській області. Вказаний припис отримано директором Полтавського міського центру зайнятості ОСОБА_5, про що свідчить його підпис на примірнику припису.

Не погодившись з винесеним відповідачем приписом, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що припис Управління Держпраці у Полтавській області від 26.07.2017 р. № 16-01-258/558-443, складений на підставі вказаного вище висновку акту перевірки № 16-01-258/558, є необґрунтованим.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

В доводах апеляційної скарги відповідач по справі послався на те, що з аналізу абз. 2 пп. 2 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 189 від 20.03.2013 р. (далі – Порядок № 198) вбачається, що вказана норма конкретно визначає початок строку 30 робочих днів, а саме: «з дати прийняття рішення про таке відвідування (на 31 день). У зв’язку з цим, апелянт по справі зазначив, що, оскільки першим робочим днем було 31.05.2017 р. (дата прийняття рішення про відвідування), то останнім (31 днем) є 14.07.2017 р., а не 17.07.2017 р., так як за твердженням контролюючого органу цей день є 32 днем припинення реєстрації, що є порушенням вимог чинного законодавства. При цьому, апелянт по справі вказав на безпідставність посилання суду першої інстанції на положення ст. 253 ЦК України.

Положеннями ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.

Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 44 зазначеного Закону, зареєстровані безробітні зобов'язані відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів.

Пунктом 29 Порядку № 198, визначено, що дата наступного відвідування безробітним центру зайнятості, в якому він зареєстрований, встановлюється центром зайнятості не рідше ніж один раз на 30 календарних днів за погодженням з безробітним, що зазначається в додатку до персональної картки.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», реєстрація безробітного припиняється у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування, а відповідно до абз. 2 пп. 2 п. 37 Порядку № 198, центр зайнятості припиняє реєстрацію: у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості: протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів) (на 31-й день).

З наведених вище норм права слідує, що, за загальним правилом, у разі невідвідування безробітним без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування центр зайнятості повинен припинити реєстрацію безробітного на 31-й день.

Колегія суддів зазначає, що в межах розгляду цієї справи спірним є питання щодо початку перебігу строку у 30 робочих днів, та як наслідок, правильного визначення 31 дня, після початку цього строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», іншими актами законодавства.

Положеннями ч. 1 ст. 251 ЦК України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Відповідно до ст. 253 ЦК України встановлено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

З приписів Закону України «Про зайнятість населення» та Порядку № 198 вбачається, що початок 30-денного строку пов’язується з датою прийняття рішення про відвідування, а тому, враховуючи приписи ст. 253 ЦК України, початок перебігу цього строку повинен починатися з наступного дня після прийняття рішення про відвідування, а не з дати прийняття цього рішення, як на цьому наполягає відповідач.

Враховуючи те, що рішення про відвідування безробітного ОСОБА_4 прийнято Полтавським міським центром зайнятості 31.05.2017 р., перебіг строку невідвідування безробітним центром зайнятості (30 робочих днів) розпочався 01.06.2017 р. та закінчився 14.07.2017 р., а 31-й робочий день припав на 17.07.2017 р.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку з приводу того, що Полтавським міським центром зайнятості прийнято наказ про припинення реєстрації безробітного ОСОБА_4 № НТ 170717 від 17.07.2017 р. у відповідності до вимог Закону України «Про зайнятість населення» та п. 37 Порядку № 198, а тому припис відповідача є неправомірним.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки доводи апеляційної скарги його не спростовують.

Враховуючи те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17 прийнята з дотриманням норм матеріального права, колегія суддів не виявила підстав для її скасування.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17 – залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2017р. по справі № 816/1518/17 за позовом Полтавського міського центру зайнятості до Управління Держпраці у Полтавській області, про скасування припису – залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_6Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_7 ОСОБА_8

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 11.12.2017 року.