
Головуючий у 1 інстанції - Мацишин Л.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
.
11 грудня 2017 року справа №227/3554/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 09 листопада 2017 року у справі № 227/3554/17 за позовом ОСОБА_2 до Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень, визнання їх неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 07 листопада 2017 року звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області із адміністративним позовом до Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, в якому просив: визнати незаконними та протиправними дії відповідача про припинення щомісячної страхової виплати йому за весь час починаючи з 26.06.2017 року; визнати незаконною та скасувати постанову відповідача від 26.06.2017 року № 0517/12106/12106/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати»; зобов’язати Добропільське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відновити припинені щомісячні страхові виплати та сплатити заборгованість, яка виникла з моменту припинення виплат, а саме з 01 червня 2017 року на його користь; вирішити питання судових витрат (а.с. 1-5).
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 09 листопада 2017 року відмовлено у відкритті провадження у справі № 227/3554/17 за позовом ОСОБА_2 до Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про оскарження дій суб’єкта владних повноважень, визнання їх неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії (а.с. 7-9).
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу місцевого суду скасувати та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі (а.с. 11-14).
Згідно ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі № 227/3554/17, суд першої інстанції виходив з того, що Добропільське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в даному випадку не здійснює владні управлінські функції, спір виник про право на отримання страхових виплат. Таким чином, спір не належить до публічно-правових спорів, тому повинен вирішуватись в порядку цивільного судочинства.
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно п.п.1, 4 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду із позовом до Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про: визнання незаконними та протиправними дії відповідача про припинення щомісячної страхової виплати йому за весь час починаючи з 26.06.2017 року; визнання незаконною та скасування постанови відповідача від 26.06.2017 року № 0517/12106/12106/36 «Про припинення щомісячної страхової виплати»; зобов’язання Добропільського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області відновити припинені щомісячні страхові виплати та сплатити заборгованість, яка виникла з моменту припинення виплат, а саме з 01 червня 2017 року на його користь (а.с. 1-5).
Згідно п. 6 ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного ОСОБА_1 України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.
Фонд набуває прав юридичної особи з дня державної реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Пунктом 14 постанови № 8 Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» передбачено, що, оскільки Фонд соціального страхування України наділений контролюючими функціями та правом видання обов'язкових для страхувальників актів, спори за його участі та участі його робочих органів розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
Зазначене підтверджується постановою Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року у справі № 21-503а14.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1105-XIV законодавство про страхування від нещасного випадку складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та інших нормативно-правових актів.
Правове регулювання страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання за своїм завданням та сферою дії є дещо відмінним від правового регулювання цивільно-правових відносин у цілому.
Це підтверджується тим, що згідно з частиною другою статті 999 ЦК до відносин, що випливають із обов'язкового страхування, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Аналізуючи вимоги позовної заяви, колегія суддів зазначає, що в даному випадку Добропільське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області здійснює владні управлінські функції, а тому справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції передчасно прийшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ст. 204 КАС України підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є, зокрема, порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
На підставі викладеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану ухвалу з порушенням норм процесуального права, що обумовлює скасування ухвали суду першої інстанції та направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 199, 204, 205, 206, 211, Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – задовольнити.
Ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 09 листопада 2017 року у справі № 227/3554/17 – скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді Т.Г. Арабей
ОСОБА_3