Ухвала суду № 70893803, 07.12.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
805/1787/17-а
Номер документу
70893803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кочанова П.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 року справа № 805/1787/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Шишова О.О.,суддів Сіваченка І.В.,Чебанова О.О., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника позивача ОСОБА_2, відповідача ОСОБА_3,представника відповідача ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Добропільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 р. у справі № 805/1787/17-а (головуючий І інстанції Кочанова П.В.) за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн,-

В С Т А Н О В И В:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м.Добропіллі звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зобов'язаний провести капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання фізичної особи-підприємця відшкодувати шкоду, заподіяну здоров'ю працівника відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 року № 743 (далі - Прядок). Під час роботи у відповідача зі столяром ОСОБА_5 стався нещасний випадок, в результаті якого останній отримав виробничу травму. Відповідно до ст. 11, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позивачем проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які потерпіли на підприємстві, протягом її життя. З урахуванням даних Держстату України про середню очікувану тривалість життя осіб, позивачем була розрахована сума капіталізованих платежів, яку він і просить стягнути в судовому порядку.

Відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи суду 30 серпня 2017 року надано заперечення та клопотання щодо строків звернення до адміністративного суду, в яких зазначив, що 18.07.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3 за № 22600060006021285. Відповідно до статті 99 КАС України, позивачем, як субєктом владних повноважень, пропущено 6 місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом про стягнення капіталізованих платежів.

Крім того, в своєму запереченні відповідач зазначає, що ним було пройдено всю процедуру припинення підприємницької діяльності, яка була обовязковою на той час. Даний факт підтверджується листом Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 15.08.2017 року за № 5144/10/08, в якому зазначено, що відповідно до розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за № 1562/20300 ( діючого на той час) були проведені заходи по зняттю з податкового обліку фізичної особи підприємця ОСОБА_3, складена довідка про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП від 01.07.2014 року № 1405072200247 та довідка про відсутність зі сплати єдиного внеску за ф. № 3-ЄСВ від 01.07.2014 року № 1405078100096. В звязку з чим, у задоволенні позовних вимог позивача просив відмовити.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду у задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн. відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що із змісту позовних вимог вбачається, що розрахунок сум капіталізованих платежів позивачем здійснено на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю. Однак приписи вищевказаного Порядку після втрати чинності вищезазначеною Інструкцією поширюються лише на правовідносини, пов'язані із процедурою банкрутства боржника а не припинення підприємницької діяльності за власним рішенням фізичної особи-підприємця.

Суд першої інстанції розглядаючи заяву про залишення позову без розгляду дійшов висновку що строк звернення до суду слід відраховувати від дати проведеної перевірки діяльності відділення Виконавчої дирекції Фонду у м.Добропілля за період роботи з 01.08.2015 року по 31.12.2016 року, посадовими особами Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області по завершенню якої складено акт від 24 березня 2017 року, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_3 18.07.2014 року припинила підприємницьку діяльність, але відділенням не заявлені кредиторські вимоги по стягненню капіталізованих платежів та сума також не стягувалась в судовому порядку. Також, зобовязано Фонд вжити вичерпних заходів щодо стягнення капіталізованих платежів з ФОП ОСОБА_3Г.(НОМЕР_1).

З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що із набранням чинності Закону № 1258-VII був запроваджений заявницький принцип державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб підприємців, який не передбачає отримання від контролюючих органів будь-яких довідок. ФОП ОСОБА_3ІГ. була закрита вже за вищезазначеним Законом.

Фізична особа, яка припиняє свою підприємницьку діяльність, на відміну від випадку ліквідації юридичної особи, нікуди не зникає. Отже, фізична особа і після припинення підприємницької діяльності має продовжувати відповідати за своїми зобовязаннями, а обсяг такої відповідальності жодним чином не повинен змінюватися.

Відповідно із набранням чинності Закону № 1258-УІІ передбачаються зміни у Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у визначенні поняття боржника у процедурі банкрутства скасовано привязку до формальної ознаки наявності чи відсутності реєстрації припинення діяльності фізичної особи.

Таким чином, із запровадженням Законом № 1258-VII заявницького принципу, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи не передбачає надання Фондом довідок Пенсійному фонду України або державному реєстратору, але й не припиняє її зобовязань перед Фондом, що виникли під час підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобовязань та застосування санкцій за їх невиконання.

Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» підприємства, установи, організації передають до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України документи, які підтверджують право працівників на страхові виплати, інші соціальні послуги для продовження цих виплат.

ФОП ОСОБА_6 передала до відділення 1 особову справу потерпілого па виробництві (ОСОБА_5В.), який на підставі Закону 1105 -11V продовжує отримувати страхові виплати.

Па підставі ст.ст.11,15 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які потерпіли на підприємстві протягом її життя.

Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача, відповідач зазначили, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просили суд залишити апеляційну скаргу без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом (ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Наказом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 26.05.2017 року № 587 Про припинення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області у відповідності до пунктів 4 та 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування № 1105-VI від 23.09.1999, керуючись статтями 104-107 Цивільного Кодексу України, статтями 15 та 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, припинено юридичну особу - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області ( 85000, Донецька область, місто Добропілля, проспект Шевченка, буд.2, код ЄДРПОУ 25968286) шляхом реорганізації-приєднання до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області ( 84122, Донецька область, місто Словянськ, вул.Свободи, буд.5, код ЄДРПОУ - 41325231).

Даний факт зазначений у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 була зареєстрована як платник страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Добропіллі Донецької області та взята на облік з 05 липня 2003 року (номер особової справи - НОМЕР_2).

17 січня 2005 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 було укладено трудовий договір між працівником і фізичною особою.

Під час виконання своїх обов'язків, передбачених трудовим договором, 11 лютого 2005 року з найманим працівником ОСОБА_5 стався нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, даний факт підтверджується Актом № 1, форми Н- 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 23.03.2005 року, висновком МСЕК від 01 квітня 2005 року серія ДОН 04 № 019093.

На обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Добропіллі особова справа потерпілого знаходиться з 01 квітня 2005 року. За висновком МСЕК від 01 квітня 2005 року, серія ДОН-04 № 019093 потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 10%, безстроково.

Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Донецької області Відділення Фонду у м.Добропілля від 12 квітня 2005 року № 71 було призначено страхові виплати ОСОБА_7 В постанові також зазначено, що виплату потерпілому проводить підприємство-страхувальник на якому працює потерпілий, Фонд відшкодовує виплату за виключенням суми, що виплачена за перші пять днів (а.с.54-56).

В абзаці 2 частини 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Частиною 2 статті 1205 ЦК України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно пункту першому Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000, N 765, капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, здійснюється у разі ліквідації такого СПД - банкрута.

Тобто, в даному випадку право на предявлення вимог щодо сплати капіталізованих платежів виникло у Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Донецької області Відділення Фонду у м.Добропілля під час припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3

При цьому колегія суддів зазначає, що відповідно висновку Верховного суду України висловленому у рішенні від 26 червня 2012, № 21-156а12, право на капіталізацію у Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві виникає незалежно від того, ліквідується субєкт підприємницької діяльності за рішенням або у звязку з банкрутством.

Судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) 18.07.2014 року до Єдиного державного реєстру внесено запис № 22600060006021285 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 за її рішенням. Станом на час розгляду адміністративної справи у суді відповідач є фізичною особою.

При таких обставинах строк звернення до суду за стягненням капіталізованих платежів виникло у Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві з 18 липня 2014 року. Тобто, позивач, звертаючись до суду 28 квітня 2017 року, пропустив шестимісячний строк встановлений ст.99 КАС України.

Колегія суддів також звертає увагу, що в матеріалах справи є довідка про відсутність заборгованості за страхувальником № 1, виданої Добропільською МВД Донецького ОВД ФСС з ТВП на підставі Акту перевірки (звірки заборгованості) від 19.02.2014 року № 24, в якій зазначено, що зобовязання за страхувальником на дату зняття з обліку 0,00 грн., зобовязання за Фондом на дату зняття з обліку 0,00 грн. (а.с.79)

За результатом проведеної перевірки діяльності відділення Виконавчої дирекції Фонду у м.Добропілля за період роботи з 01.08.2015 року по 31.12.2016 року, посадовими особами Управлінням виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області складено акт від 24 березня 2017 року № 09-10/7, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_3 (НОМЕР_1) від 18.07.2014 року припинила підприємницьку діяльність, але відділенням не заявлені кредиторські вимоги по стягненню капіталізованих платежів та сума також не стягувалась в судовому порядку(а.с. 126-129).

Крім цього, попередньою комплексною перевіркою діяльності відділення ВД Фонду у м.Добропілля з 17 вересня 2015 року по 25 вересня 2015 року за період роботи Фонду з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року не були виявлені порушення посадовими особами Фонду щодо звернення до суду за стягненням капіталізованих платежів.

Тобто, з наведених фактів випливає, що позивачу було відомо про факт припинення діяльності ФОП ОСОБА_3

При таких обставинах, колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції який, посилаючись на останню перевірку Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в 2017 році, дійшов до висновку про відсутність підстав для залишення позову без розгляду на підставі ст.99 КАС України.

За таких же підстав, колегія суддів не погоджується з посиланням представника позивача на заявницьку процедуру припинення діяльності ФОП ОСОБА_3, оскільки під час розгляду справи було доведено про обізнаність позивача про припинення діяльності ФОП у 2014 році.

Частиною 1 статті 203 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Пунктом 9 частини 1 статті 155 КАС України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення суд порушив норми процесуального права, та безпідставно не застосував положення ч.2 статті 99 КАС України, тому рішення підлягає скасуванню а позовні вимоги залишенню без розгляду.

Повний текст ухвали складений 11 грудня 2017 року.

Керуючись статтями 24, 155, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 203, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Добропільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 р. у справі № 805/1787/17-а задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 р. у справі № 805/1787/17-а скасувати.

Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн.- залишити без розгляду.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня його складання в повному обсязі.

Головуючий суддя: О.О.Шишов

Судді: І.В.Сіваченко

ОСОБА_8