ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
11 грудня 2017 року м. Київ № 826/15812/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративний позов
Товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.В.К.-АГАТ"
до
Генеральної прокуратури України
про
визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідних посадових/службових осіб Генеральної прокуратури України, в частині утримання та не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, документів бухгалтерського обліку, господарської діяльності ТОВ «ЮВК-АГАТ», в яких відображено майнові права та майнові зобов'язання Товариства;
- зобов'язати відповідних посадових/службових осіб Генеральної прокуратури України, повернути ТОВ «ЮВК-АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, документи бухгалтерського обліку, господарської діяльності ТОВ «ЮВК- АГАТ», в яких відображено майнові права та майнові зобов'язання Товариства;
- стягнути з Генеральної прокуратури України, на користь ТОВ «ЮВК- АГАТ», код за ЄДРПОУ 31457782, матеріальну шкоду у розмірі 100 000 (сто тисяч) грн. 00 коп.
Одночасно просив звільнити ТОВ «ЮВК-АГАТ» від сплати судового збору.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави, зокрема, для залишення її без розгляду.
Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з адміністративного позову позивач оскаржує дії посадових/службових осіб Генеральної прокуратури України щодо не повернення ТОВ «ЮВК-АГАТ» документів бухгалтерського обліку та господарської діяльності.
В позовній заяві повідомляє, що 30.07.2010 року за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 102 посадовими особами МВС України було незаконно вилучено документи фінансово-господарської діяльності в яких відображено майнові права та майнові зобов'язання ТОВ «ЮВК-АГАТ».
Також вказує, що на теперішній час, вже більше семи років, документи бухгалтерського обліку, господарської діяльності ТОВ «ЮВК-АГАТ», в яких відображено майнові права та майнові зобов'язання Товариства без визнання речовим доказом та без рішення суду про їх арешт утримуються посадовими/службовими особами Генеральної прокуратури України та не повернуті законному володільцю, не зважаючи на його численні звернення.
Із адміністративним позовом позивач звернувся до суду 04 грудня 2017 року. Як слідує з позову про порушення своїх прав позивач знав з 2010 року.
Отже, позивачем пропущено строк звернення до суду встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Клопотання про поновлення строку звернення до суду позивач не надав, та поважних причин пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом не наводить.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З огляду на викладене, враховуючи те, що позивачем не обґрунтовано поважності причин пропуску строку звернення до суду, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Суд також звертає увагу на те, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов’язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об’єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов’язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини вказує на те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
На підставі вищенаведеного, керуючись статями 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Залишити без розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ю.В.К.-АГАТ" до Генеральної прокуратури України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
2. Роз’яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє його права звернутися до адміністративного суду в загальному порядку з клопотанням про поновлення строку звернення до суду з визначенням поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій
справа №826/15812/17