Постанова № 70891727, 11.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
826/14464/17
Номер документу
70891727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 грудня 2017 року № 826/14464/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

суддів Пащенка К.С.

Чудак О.М.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт" до Державної фіскальної служби України провизнання протиправним та скасування рішення від 17.10.2017 року, зобов'язання вчинити дії Третя особа без самостійних вимог на предмет спору:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна";

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 17 жовтня 2017 року № 229185/36469551 про відмову у реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2017 року № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 05 жовтня 2017 року № 6, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт", в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що комісія Державної фіскальної служби України, відмовляючи у реєстрації податкової накладної, у рішенні від 17 жовтня 2017 року, не зазначила підставу, на якій така відмова ґрунтується, рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення у відповідності до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов і просив задовольнити його у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника чи відкладення розгляду справи не надходило.

Суд, з урахуванням не прибуття третьої особи, ухвалив розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, на підставі договору № 66/НМ від 22 вересня 2017 року позивач придбав у Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентура" насіння соняшника 3 класу в кількості 194,550 т. Умови поставки за договором № 66/НМ від 22 вересня 2017 року - FCA, місце поставки - Новомиргородський район, с. Крупське. Факт здійснення господарської операції з Товариством з обмеженою відповідальністю "Вентура" підтверджується видатковими накладними постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентура" № 80 від 22 вересня 2017 року та № 81 від 23 вересня 2017 року на загальну суму з ПДВ 2013592,50 грн., виписаними рахунками-фактурами № 48 від 22 вересня 2017 року, № 50 від 23 вересня 2017 року, податковими накладними від 23 вересня 2017 року № 8, від 22 вересня 2017 року № 7 (які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних). Розрахунки здійснювались шляхом безготівкового перерахунку, про що свідчить виписка з банку станом на 22 вересня 2017 року та виписка з банку від 11 жовтня 2017 року.

04 жовтня 2017 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна" був укладений договір купівлі-продажу № 318_003998 від 04 жовтня 2017 року, за яким позивач поставляє Товариству з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна" насіння соняшника 3 класу в кількості 194,430 т. За результатами цієї господарської операції позивачем було виписано податкову накладну № 6 від 05 жовтня 2017 року на загальну суму 2041515,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 340252,50 грн.

Оскільки умовами поставки за договором з Товариством з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна" - EXW, місце поставки - Приватне акціонерне товариство "Новомиргородський елеватор", то позивач здійснив перевезення свого товару на Приватне акціонерне товариство "Новомиргородський елеватор" для зберігання та подальшого продажу Товариству з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна". Перевізником товару виступало Приватне акціонерне товариство "Новомиргородський елеватор" на підставі укладеного договору № 2 від 07 липня 2017 року, про що свідчать товаро-транспортні накладні № 1459 від 22 вересня 2017 року, № 1457 від 22 вересня 2017 року, № 1469 від 22 вересня 2017 року, № 1460 від 22 вересня 2017 року, № 1470 від 22 вересня 2017 року, № 1471 від 22 вересня 2017 року, № 1473 від 22 вересня 2017 року, № 1478 від 22 вересня 2017 року, № 1479 від 22 вересня 2017 року, № 1480 від 22 вересня 2017 року, № 1488 від 23 вересня 2017 року, № 895050 від 23 вересня 2017 року з відміткою Приватного акціонерного товариства "Новомиргородський елеватор" про прийняття насіння соняшника 3 класу та акти про надання послуг з перевезення та приймання товару № Нм 000000077 від 22 вересня 2017 року, № Нм 000000076 від 23 вересня 2017 року, № 303 від 22 вересня 2017 року, № 304 від 23 вересня 2017 року.

Приватне акціонерне товариство "Новомиргородський елеватор" також надавало Товариству з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт" послуги зберігання, переоформлення насіння соняшника, що підтверджується актом про надання послуг № 358 від 05 жовтня 2017 року.

Придбане насіння соняшника 3 класу в кількості 194,550 т позивач продав Товариству з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна" в кількості 194,430 т відповідно до договору № 318_003998 від 04 жовтня 2017 року, про що свідчать складська квитанція № 19185 від 05 жовтня 2017 року, видаткова накладна № ТЕк00000559 від 05 жовтня 2017 року на загальну суму 2041515,00 грн., рахунок-фактура № Тек00000409 від 05 жовтня 2017 року. Розрахунки здійснювались шляхом безготівкового перерахунку, про що свідчить виписка з банку від 11 жовтня 2017 року.

06 жовтня 2017 року податкову накладну від 05 жовтня 2017 року № 6 позивачем подано на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

06 жовтня 2017 року позивачем отримано квитанцію № 9205289056, де зазначено, що податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена та зазначено підстави зупинення, зокрема вказано, що відповідно до пункту 201.16. статті 201 розділу V Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування зупинена, податкова накладна/розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567. За результатами опрацювання системою моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінювання ступеню ризиків виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 1206 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

На виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.16. статті 201 розділу V Податкового кодексу України позивачем направлено в електронному вигляді до Державної фіскальної служби України пояснення та копії підтверджуючих документів на придбання та продаж товару, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567.

Позивачем вищенаведені документи, щодо придбання, перевезення, зберігання, переоформлення, продажу насіння соняшника 3 класу, були відправлені в електронному вигляді до ДФС, що підтверджується повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація якої зупинена від 11 жовтня 2017 року № 3, квитанцією № 1 про доставлення документа до ДФС та збереження на центральному рівні (дата збереження 11 жовтня 2017 о 17:45:10), документами довільного формату від 11 жовтня 2017 року № 1 (придбання у Товариства з обмеженою відповідальністю "Вентура"), № 2 (товаро-транспортні накладні), № 3 (Продаж Товариству з обмеженою відповідальністю "АДМ Трейдінг Україна"), № 4 (послуги елеватора), № 5 (пояснення), квитанцією № 1 про доставлення документа до ДФС та збереження на центральному рівні (дата збереження 11 жовтня 2017 року о 17:46:10).

Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення № 229185/36469551 від 17 жовтня 2017 року, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 6 від 05 жовтня 2017 року у зв'язку із наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією Державної фіскальної служби України рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою.

Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 31 жовтня 2017 року № 23007/36469551 залишено без задоволення скаргу позивача та рішення комісії Державної фіскальної служби України № 229185/36469551 від 17 жовтня 2017 року без змін.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням контролюючого органу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI.

Згідно абзацу 1 пункту 201.1 розділу V Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно абзацу 5 пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29 грудня 2010 року, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16статті 201 розділу V Податкового кодексу України.

Згідно підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового Кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом міністерства фінансів України № 567 від 13 червня 2017 року.

Згідно підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 1 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 566 від 13 червня 2017 року, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.

Відповідно до пункту 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

В постанові Кабінету Міністрів України № 190 від 29 березня 2017 року «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» зазначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Комісія ДФС не може відмовити платнику податків у розгляді додаткових письмових пояснень та/або копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, якщо такі пояснення та/або копії документів подано платником податку до органу Державної фіскальної служби за основним місцем обліку не пізніше строку, визначеного підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

Аналізуючи вищенаведені положення та наявні документи по справі, вбачається, що подання 06 жовтня 2017 року позивачем на реєстрацію податкової накладної № 6 від 05 жовтня 2017 року на суму 2041515,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 340252,50 грн. в Єдиному державному реєстрі податкових накладних відповідає нормам податкового законодавства.

Натомість квитанція № 9205289056 про зупинення реєстрації, отримана позивачем 06 жовтня 2017 року, не містить чіткого Критерію, як це передбачено підпунктом «б» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13 червня 2017 року, а тому не конкретизує, які саме документи були б достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та які, відповідно, необхідно подати.

Також, рішення комісії ДФС № 229185/36469551 від 17 жовтня 2017 року, про відмову в реєстрації податкової накладної, не містить чіткої підстави такої відмови, оскільки не зазначає, які саме подані платником податку документи:

- складені з порушенням законодавства;

- не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної;

- складені з порушенням законодавства і не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.

Таким чином, виходячи з наведеного, рішення комісії ДФС № 229185/36469551 від 17 жовтня 2017 року, про відмову в реєстрації податкової накладної, є необґрунтованим, оскільки господарські операції за податковою накладною, у реєстрації якої позивачу було відмовлено, підтверджуються відповідними документами, які, зокрема, надавалися Товариством з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт" контролюючому органу.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а відтак задовольняє їх у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон-Експорт» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 17 жовтня 2017 року № 229185/36469551 про відмову у реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2017 року № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації податкової накладної від 05 жовтня 2017 року № 6, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю "Трайгон-Експорт", в Єдиному реєстрі податкових накладних.

4. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон-Експорт» (код ЄДРПОУ: 36469551, 04116, м. Київ, вул. Старокиївська, 10, корпус Г;) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) судові витрати у розмірі 3200,00 (три тисячі двісті) грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку, встановленому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Суддя Т.І. Шейко

Судді К.С. Пащенко

О.М. Чудак