Постанова № 70891252, 05.12.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
818/1617/17
Номер документу
70891252
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2017 р. Справа № 818/1617/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М., суддів - О.В. Сопяненка, О.А. Прилипчука,

за участю секретаря судового засідання - Гонтаренко І.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника - відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1617/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Евалон"

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 217761/36325016, № 218082/36325016 і № 223105/36325016 від 11.10.2017, № 223094/36325016, № 223096/36325016, № 223097/36325016, № 223099/36325016, № 223100/36325016, № 223104/36325016, № 223102/36325016 від 12.10.2017 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати відповідача здійснити дії по реєстрації податкових накладних № 1 і № 2 від 04.08.2017, № 4 від 07.08.2017, № 22 від 21.09.2017, № 23, № 24, № 25 і № 26 від 22.09.2017, № 31 від 26.09.2017, № 33 від 28.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкових накладних прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства. Позивач зазначає, що на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкових накладних, платником податків були надані документи, але відповідачем були оцінені надані документи як такі, що складені з порушенням законодавства та/або не є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивач вважає, що такі рішення відповідача суперечать приписам чинного законодавства.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що спірні рішення є законними та обґрунтованими, підстави для їх скасування немає. Позивачем не було надано всіх документів, які передбачені п.п.1 п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: не надано сертифікатів якості, як того вимагає п.3.1 договору поставки № 07/12 від 07.12.2016 укладений між позивачем та ТДВ "Охтирський хлібокомбінат" та п.п.3.1, 3.2 договору поставки № 07/12-Г від 07.12.2017, укладеного між позивачем та ТДВ "Глухівський хлібокомбінат", рахунків 631, 361, наказу на призначення водія.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

07.12.2016 між ТОВ "Евалон" та ТДВ "Охтирський хлібокомбінат" укладено договір поставки № 07/12 (копія договору в т.1, а.с. 23-25), за умовами якого постачальник поставляє та передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

07.12.2016 між ТОВ "Евалон" та ТДВ "Охтирський хлібокомбінат" укладено договір поставки № 07/12 (копія договору в т.1, а.с. 23-25), за умовами якого постачальник поставляє та передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

07.12.2016 між ТОВ "Евалон" та ТДВ "Глухівський хлібокомбінат" укладено договір поставки № 07/12-Г (копія в т.1, а.с. 26-27), за умовами якого постачальник передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - борошно пшеничне вищого ґатунку, першого та другого ґатунку, борошно житнє, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

07.12.2016 між ТОВ "Евалон" та ТДВ "Охтирський хлібокомбінат" укладено договір поставки № 07/12 (копія договору в т.1, а.с.28), за умовами якого постачальник передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - борошно пшеничне вищого ґатунку, першого та другого ґатунку, борошно житнє, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

03.01.2017 між ТОВ "Евалон" та ФОП ОСОБА_3 укладено договір поставки № ХЛВ-3 (копія в т.1, а.с.29-30), за умовами якого постачальник поставляє та передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - у кількості, асортименті, ціною, строками та умовами поставки відповідно до умов договору та на підставі специфікацій або товарно - транспортних накладних.

03.01.2017 між ТОВ "Евалон" та ПФ "Комагросервіс" укладено договір поставки (копія в т. 1, а.с. 31-33), за умовами якого постачальник постачає та передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - цукор ваговий, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

03.01.2017 між ТОВ "Евалон" та ТОВ "Владлен" укладено договір поставки № 29 (копія договору в т. 1, а.с. 34-35), за умовами якого продавець передає у власність покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - продукти для хлібного і кондитерського виробництва та інші продукти харчування, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

03.01.2017 між ТОВ "Евалон" та ТОВ "Птахопродукт - 2007" укладено договір поставки № 29 (копія договору в т. 1, а.с. 36-38), за умовами якого постачальник постачає покупцеві, а покупець приймає та оплачує товар - яйця курячі, кількість, одиниця виміру та загальна вартість якого визначається у специфікаціях.

17.01.2017 між ТОВ "Мастер Пак" та ТОВ "Евалон" укладено договір про виготовлення та постачання продукції № 4 (копія договору в т. 1, а.с. 39-40), за умовами якого виконавець на замовлення ТОВ "Евалон" виготовляє та передає у власність замовника пакети поліпропіленові з флексографічним друком і без, фотополімерні друкарські форми, а замовник приймає та оплачує товар на умовах даного договору.

На виконання умов вищезазначених договорів, позивачем було складено податкові накладні № 1 і № 2 від 04.08.2017 (покупець - ТДВ "Охтирський хлібокомбінат"), № 4 (покупець -ТДВ "Глухівський хлібокомбінат") від 07.08.2017, № 22 (покупець - ТДВ "Охтирський хлібокомбінат") від 21.09.2017, № 23, № 24, № 25 і № 26 (покупець -ТДВ Глухівський хлібокомбінат) від 22.09.2017, № 31 (покупець - ТДВ "Охтирський хлібокомбінат") від 26.09.2017, № 33 (покупець - ТДВ "Охтирський хлібокомбінат") від 28.09.2017 (копії в т.1, а.с. 59, 88, 131, 154, 170, 197, 231, 246, в т. 2, а.с.13) та направлено для реєстрації в ЕРПН у відповідності до п. 187.1 ст. 187 ПК України.

Відповідно до квитанції від 16.08.2017 "реєстрація податкової накладної № 1 від 04.08.2017" зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0407,1512,1701..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1, а.с. 61).

18.09.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 18/09 (т. 1 а.с. 89) з копіями документів господарської діяльності, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 62-85).

11.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 217761/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 04.08.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1, а.с. 57-58) .

Відповідно до квитанції від 16.08.2017 "реєстрація податкової накладної № 2 від 04.08.2017" зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 0407, 0909, 1207, 1512, 1517, 1701, 1704, 1901, 2007, 2102..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 90).

03.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 03/10 (т. 1, а.с. 60) з копіями документів господарської діяльності, які містяться в матеріалах справи (т. 1, а.с. 91-128) .

11.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 218082/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 04.08.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 86-87).

Відповідно до квитанції від 16.08.2017 "реєстрація податкової накладної № 4 від 07.08.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 0407, 0909, 1207, 1512, 1517, 1701, 1704, 1901, 2007, 2102..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 133).

09.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення №09/10 (т.1 а.с.132) з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 134-152).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223105/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 4 від 07.08.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 129-130).

Відповідно до квитанції від 03.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 22 від 21.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1701..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 156).

04.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 04/10/4 (т.1 а.с. 155) з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 157-167).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223094/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 22 від 21.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 153).

Відповідно до квитанції від 03.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 23 від 22.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 1512, 1704, 1901, 2007..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 173).

04.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 04/10 (т. 1 а.с. 172). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 174- 195).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223096/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 23 від 22.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 169).

Відповідно до квитанції від 03.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 24 від 22.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 1107, 1512, 1517, 1704, 1901, 2007,2102..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 199).

04.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 04/10/1 (т. 1 а.с. 200). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 201-229).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223097/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 24 від 22.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 196).

Відповідно до квитанції від 03.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 25 від 22.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 233).

04.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 04/10/2 (т. 1 а.с. 232). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 234- 244).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223099/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 25 від 22.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 230).

Відповідно до квитанції від 03.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 26 від 22.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1701..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 1 а.с. 173).

04.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 04/10/3 (т. 1 а.с. 247). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 249-250, т. 2 а.с. 1-11).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223100/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 26 від 22.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 1 а.с. 245).

Відповідно до квитанції від 05.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 31 від 26.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1101..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 2 а.с. 14).

09.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 09/10-1 (т. 2 а.с. 16). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 2 а.с. 17- 28).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223104/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 23 від 22.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 2 а.с. 12).

Відповідно до квитанції від 05.10.2017 "реєстрація податкової накладної № 33 від 28.09.2017" зупинена з посиланням на п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна не відповідає критеріям оцінки ступня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1701..". Позивачу було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (т. 2 а.с. 31).

06.10.2017 на підтвердження здійснення господарської операції позивачем було направлено пояснення № 06/10 (т. 2 а.с. 33). з копіями документів, які містяться в матеріалах справи (т. 2 а.с. 34-42).

12.10.2017 відповідачем прийнято рішення № 223102/36325016 про відмову у реєстрації податкової накладної № 33 від 28.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (т. 2 а.с. 29).

Згідно пункту 74.2. статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (по тексту - ПК України) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку такої податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обовязкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 ПК України.

Відповідно до пп.п.201.16.1. п. 201.16 ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту квитанцій по податковим накладним вбачається, що контролюючим органом сформовано висновки про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом № 567.

Контролюючим органом порушено норми п.п. 201.16.1. п. 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки ним не зазначено у квитанціях конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Так, податковим органом у квитанціях зазначено лише загальне посилання на відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом № 567. Підпункт 201.16.1. пункту 201.16 статті201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Визначення фіскальним органом у вищезазначених квитанціях конкретного критерію ризиків прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься в зазначеному вище наказі Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567. Однак, у квитанціях фіскальним органом, в порушення пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, не вказано ані чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567.

На вимогу відповідача, у порядку визначеному пп. 201.16.2 п. 201.6 ст. 201 ПК України, позивачем було направлено фіскальному органу копії документів та пояснення до вищезгаданих господарських операцій та податкових накладних. Однак, комісією ДФС України після обробки наданих ТОВ "Евалон" документів були прийняті оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, з підстав наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначає, що позивачем не подано усіх, передбачених "Вичерпний переліком..." документів, а тому були підстави для відмови в реєстрації податкової накладної. Однак, суд вважає таке тлумачення нормативного акту хибним, оскільки наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, яким в тому числі затверджено "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" передбачено подання платниками податків, зокрема для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, договорів, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Суд вважає безпідставним позицію відповідача про обов'язкове подання в кожному випадку усіх встановлених Переліком документів, а його назву слід розуміти як неможливість витребування у платника податків не передбачених цим переліком документів. Відповідач, оцінюючи податкові накладні на їх відповідність встановленим критеріям ризику та вимагаючи подання документів, зобов'язаний в кожному випадку приймати до уваги специфіку діяльності платника податку та характер конкретної господарської операції за якою складається податкова накладна.

В момент здійснення господарських операцій позивач та його контрагенти були зареєстровані платниками податку на додану вартість, а отже підставою для виникнення права на податковий кредит є отримання товарів та послуг за видатковою накладною та надання послуг за актом прийняття послуг. Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарських операцій.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд визнає, що відповідачем не доведено правомірності прийняття ним рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, а зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентами, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 1 і № 2 від 04.08.2017, № 4 від 07.08.2017, № 22 від 21.09.2017, № 23, № 24, № 25 і № 26 від 22.09.2017, № 31 від 26.09.2017, № 33 від 28.09.2017, оскаржувані рішення є такими, що не відповідають вимогам ч.3 ст.2 КАС України та підлягає скасуванню.

Згідно пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 ПК України, відповідно до яких, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У першому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, яке ухвалюється саме Комісією ДФС. У другому випадку податкова накладна, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.

Таким чином, нормами ПК України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.

На підставі викладено, суд визнає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При подачі позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 3200 грн. за платіжними дорученнями № 0.0.882327227 від 30.10.2017 (а.с. 4), і ця сума підлягає відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Евалон" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 217761/36325016 від 11.10.2017, № 218082/36325016 від 11.10.2017, № 223105/36325016 від 11.10.2017, № 223094/36325016 від 12.10.2017, № 223096/36325016 від 12.10.2017, № 223097/36325016 від 12.10.2017, № 223099/36325016 від 12.10.2017, № 223100/36325016 від 12.10.2017, № 223104/36325016 від 12.10.2017, № 223102/36325016 від 12.10.2017 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Евалон" в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити дії щодо реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Евалон": № 1 і № 2 від 04.08.2017; № 4 від 07.08.2017; № 22 від 21.09.2017; № 23, № 24, № 25 і № 26 від 22.09.2017; № 31 від 26.09.2017; № 33 від 28.09.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Евалон" в рахунок відшкодування суми сплаченого судового збору 3200 грн. (три тисячі двісті грн.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено та підписано 11.12.2017.

Головуючий суддя М.М. Шаповал

Суддя О.В. Сопяненко

Суддя А.Прилипчук