Постанова № 70891045, 11.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
815/5335/17
Номер документу
70891045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м. Одеса Справа № 815/5335/17

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванова Е.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ»» до Чорноморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, за участі третьої особи Приватного підприємства «Контейнерний термінал Іллічівськ» про визнання протиправними дії,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Морський торговельний порт «Чорноморськ»» (далі - ДП МТП «Чорноморськ», позивач) звернулось до суду з позовом до Чорноморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (далі - Чорноморська ОДПІ, відповідач) в якому просить суд визнати протиправними дії Іллічівської ОДПІ щодо прийняття уточненого розрахунку ПП «КТІ» з податку на додану вартість від 04.01.2017 року за березень 2015 року від імені платника податків «Договір від 22 червня 2005 року №435-о про спільну діяльність» в якості податкової декларації.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що 22.06.2005 року між ДП МТП «Чорноморськ» та ПП «Укртрансконтейнер», правонаступником якого є ПП «Контейнерний Термінал «Іллічівськ», укладений договір про спільну діяльність в Іллічівському морському торговельному порту (договір простого товариства) № 435-0 (далі - Договір від 22.06.2005). Рішенням господарського суду Одеської області від 27.01.2015 у справі №916/4545/14, яке було залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 та постановою Вищого господарського суду України від 22.04.2015, було розірвано Договір про спільну діяльність №435-0 від 22.06.2005 (далі - СД), сторонами якого були Порт та ПП «Контейнерний Термінал Іллічівськ» (далі - ПП «КТІ»). Таким чином, Договір від 22.06.2005 року було розірвано з 04.03.2015 року. Враховуючи викладене, починаючи з 04.03.2015 року ПП «КТІ» не мало права здійснювати будь-які дії від імені учасників спільної діяльності без окремого на те уповноваження з боку ДП «ІМТП», у тому числі подавати податкову звітність до органів ДФС.

Представник позивача в судове засідання з'явився.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, та надав до суду заперечення у письмовому вигляді, які мотивовані тим, що 22.06.2005 року між ДП МТП «Чорноморськ» та ПП «Укртрансконтейнер», правонаступником якого є ПП «Контейнерний Термінал «Іллічівськ», укладений договір про спільну діяльність в Іллічівському морському торговельному порту (договір простого товариства) № 435-0 (далі - Договір від 22.06.2005 року). 04.01.2017 року уповноваженою особою Приватним підприємством «Контейнерний термінал Іллічівськ», діючим згідно договору про спільну діяльність від 22.06.2005 року №435-0 було подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку виправленням самостійно виявлених помилок. Згідно даного уточнюючого розрахунку підприємством визначено у графі 18 «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» суму, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 31389368 грн. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником ПДВ, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника ПДВ. При цьому індивідуальний податковий номер для такого платника ПДВ відповідає його податковому номеру. Зазначений номер зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ. Враховуючи визначені вимоги, платник податку - Договір про спільну діяльність від 22.06.2005 року - уповноважена особа ПП «КТІ», повинна була подати декларації із відображенням сум податкових зобов'язань з податку додану вартість за останній звітний період не пізніше дати анулювання реєстрації як платника ПДВ. Будь-яких інформаційних повідомлень щодо зміни уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 року до Чорноморської ОДШ ГУ ДФС в Одеській області або Головного управління ДФС в Одеській області - не надходило.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що 22.06.2005 року між ДП МТП «Чорноморськ» та ПП «Укртрансконтейнер», правонаступником якого є ПП «Контейнерний Термінал «Іллічівськ», укладений договір про спільну діяльність в Іллічівському морському торговельному порту (договір простого товариства) № 435-0 (далі - Договір від 22.06.2005 року).

Відповідно до п. 2.1, 3.1, Договору від 22.06.2005 року його сторони, Державне підприємство „Іллічівській морський торговельний порт" та Приватне підприємство „Укртрансконтейнер", зобов'язались об'єднати свої вклади і без створення юридичної особи спільно діяти з метою отримання прибутку. На весь час строку дії договору ведення спільних справ учасників покладається на Приватне підприємство „Укртрансконтейнер" і здійснюється ним як уповноваженою учасниками особою відповідно положень договору та чинного законодавства України.

Відповідно до п. 3.2 зазначеного Договору у відносинах з третіми особами повноваження ПП «КІТ» вчиняти правочини від імені обох учасників підтверджуються даним Договором, а також можуть бути підтверджені виданою Портом довіреністю.

Таким чином, протягом дії Договору від 22.06.2005 ПП «Укртрансконтейнер» (правонаступником якого є ПП «КТІ») було уповноваженою особою на ведення спільних справ.

Абзацом 4 п.п. 180.1 ст. 180 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платником податку є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи.

Таким чином, платником ПДВ за вищенаведеним договором, у розумінні норм Закону, було ПП «Контейнерний термінал Іллічівськ», а не позивач (ДП «Морський торгівельний порт «Чорноморськ»).

Рішенням господарського суду Одеської області від 27.01.2015 у справі №916/4545/14, яке було залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.03.2015 та постановою Вищого господарського суду України від 22.04.2015 року, розірвано Договір про спільну діяльність №435-0 від 22.06.2005 (далі - СД), сторонами якого були Порт та ПП «Контейнерний Термінал Іллічівськ» (далі - ПП «КТІ»).

04.01.2017 року уповноваженою особою Приватним підприємством «Контейнерний термінал Іллічівськ», діючим згідно договору про спільну діяльність від 22.06.2005 року №435-0 подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за березень 2015 року у зв'язку виправленням самостійно виявлених помилок.

Згідно даного уточнюючого розрахунку підприємством визначено у графі 18 «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» суму, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 31389368 грн.

Взаємовідносини, що виникають при здійсненні спільної діяльності, регламентуються главою 77 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-IV зі змінами та доповненнями (далі - ЦКУ).

Відповідно до п. 1 ст. 1130 ЦКУ за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Згідно з п. 1, 2 ст. 1134 ЦКУ, внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом.

Внесене учасниками майно, яким вони володіли на підставах інших, ніж право власності, використовується в інтересах усіх учасників і є їхнім спільним майном.

Ведення бухгалтерського обліку спільного майна учасників може бути доручено ними одному з учасників.

Статями 1137 та 1139 ЦКУ встановлено порядок відшкодування витрат та збитків учасників та розподіл прибутку за договором про спільну діяльність.

Так, порядок відшкодування витрат і збитків, пов'язаних із спільною діяльністю учасників, визначається за домовленістю між ними. У разі відсутності такої домовленості кожний учасник несе витрати та збитки пропорційно вартості його вкладу у спільне майно.

Прибуток, одержаний учасниками договору простого товариства в результаті їх спільної діяльності, розподіляється пропорційно вартості вкладів учасників у спільне майно, якщо інше не встановлено договором або іншою домовленістю учасників.

Відповідно до абз, 8 п. 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.04.2000 № 91, оператор спільної діяльності (учасник спільної діяльності без створення юридичної особи, якому згідно з договором доручено вести справи спільної діяльності, зокрема її бухгалтерський облік) веде бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юридичної особи окремо від результатів власної господарської діяльності і складає окремий баланс та відповідні форми фінансової звітності спільної діяльності без створення юридичної особи.

Відповідно до п. 7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73, для складання окремого балансу дані первинних документів про господарські операції філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів, виділених підприємством на окремий баланс, а також про господарські операції, які відповідно до законодавства підлягають відображенню в окремому балансі, заносяться до окремих (відкритих для цього відокремленого підрозділу або для відображення господарських операцій з певної діяльності підприємства) регістрів бухгалтерського обліку. За даними окремих регістрів бухгалтерського обліку складаються окремий баланс і відповідні форми фінансової звітності щодо зазначених господарських операцій. Показники окремого балансу і відповідних форм фінансової звітності включаються до балансу і відповідних форм фінансової звітності підприємства. Особливості складання окремого балансу спільної діяльності визначаються національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності. При складанні балансу та відповідних форм фінансової звітності підприємств з урахуванням показників окремого балансу та відповідних форм окремої фінансової звітності інформація про внутрішньогосподарські розрахунки (взаємні зобов'язання у рівній сумі) не наводиться.

Тобто, оператор спільної діяльності зобов'язаний складати окремий баланс, звіт про фінансові результати, а також форми, які необхідні учасникам спільної діяльності без створення юридичної особи для складання власної фінансової звітності з урахуванням результатів спільної діяльності, своєї частки в активах і зобов'язаннях.

Відповідно до п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого пп. 5 п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені Податковим кодексом України.

У контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені Податковим кодексом України. Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов'язки платника податків самостійно.

Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.

Заяву про взяття на облік такий платник податків зобов'язаний подати протягом 10 календарних днів після реєстрації договору або угоди або після набрання ним чинності, якщо відповідно до законодавства реєстрація договору не проводиться.

Механізм взяття договору про спільну діяльність на облік в контролюючих органах визначено Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 зі змінами та доповненнями (далі за текстом - Порядок № 1588).

У відповідності до п. 3.5 розділу III Порядку № 1588 на обліку в контролюючих органах перебувають договори управління майном та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, за якими здійснюються операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу України (крім договорів, на які поширюються норми другого речення абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 розділу V Податкового кодексу України).

Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік як платника податків відповідного управителя майна або уповноваженої особи.

Документи, що стосуються угоди або договору, зберігаються в обліковій справі інвестора (оператора), управителя майна або уповноваженої особи.

Підставою для взяття на облік договору (угоди) є:

отримання від інвестора (оператора) документів, визначених пунктом 4.5 розділу IV цього Порядку (для угоди про розподіл продукції);

прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником податку на додану вартість (далі - платник ПДВ) уповноваженої особи та отримання документів, визначених пунктом 4.6 розділу IV цього Порядку (для договору про спільну діяльність);

прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником ПДВ управителя майна та отримання документів, визначених пунктом 4.7 розділу IV цього Порядку (для договору управління майном).

Після взяття на облік договору про спільну діяльність, договору управління майном та угоди про розподіл продукції відомості про них включаються до Реєстру договорів про спільну діяльність, договорів управління майном та угод про розподіл продукції.

При цьому, у відповідності до вимог п. 11.24 розділу XI Порядку № 1588 договори про спільну діяльність, договори управління майном та угоди про розподіл продукції знімаються з обліку у контролюючих органах після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку, а також у разі анулювання реєстрації платником ПДВ за умови відсутності грошових зобов'язань і податкового боргу або після їх погашення (для договорів про спільну діяльність та договорів управління майном).

Відповідно до пп. 4 п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником ПДВ є особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи.

Облік результатів спільної діяльності ведеться платником ПДВ, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника ПДВ. При цьому індивідуальний податковий номер для такого платника ПДВ відповідає його податковому номеру. Зазначений номер зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ.

Враховуючи визначені вимоги, платник податку - Договір про спільну діяльність від 22.06.2005 року - уповноважена особа ПП «КТІ», повинна була подати декларації із відображенням сум податкових зобов'язань з податку додану вартість за останній звітний період не пізніше дати анулювання реєстрації як платника ПДВ.

До того ж, будь-яких інформаційних повідомлень щодо зміни уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 року до Чорноморської ОДШ ГУ ДФС в Одеській області або Головного управління ДФС в Одеській області - не надходило.

Підпунктом «з» п. 184.1 ст. 184 ПК України передбачено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників податку, зазначених у підпунктах 4, 5 і 8 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку.

Пунктом 184.2 ст. 184 ПК України передбачено, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Таким чином, необхідною та достатньою умовою анулювання реєстрації договору про спільну діяльність, як платника ПДВ, є лише факт припинення дії договору про спільну діяльність.

Для вищенаведеного анулювання не потрібна навіть заява платника ПДВ. Таке анулювання податковий орган може провести за власною ініціативою (пункт184.2 ст. 184 ПК України).

Вищенаведений договір припинив свою дію, до податкового органу надійшла заява про вищенаведену ануляцію саме платника податку (ПП «Контейнерний термінал Іллічівськ») у розумінні норм податкового Закону.

Тобто, усі необхідні умови для спірної ануляції були в наявності.

Норми діючих Законів не ставлять можливість анулювання реєстрації платником ПДВ договору про спільну діяльність в залежність від наявності у сторін такого договору боргів чи обов'язків у одного перед іншим; наявності заяви про таке анулювання від іншої сторони договору (не платника ПДВ в розумінні податкового Закону) або уповноваження платника ПДВ на такі дії.

З норм діючого законодавства не вбачається, що анулювання реєстрації особи платником ПДВ скасовує обов'язки, що були узяті ним в межах господарського правочину або перешкоджає будь-яким чином вирішенню спірних правовідносин (між суб'єктами господарської діяльності) в порядку господарського судочинства.

Окрім того, з норм діючого законодавства не вбачається, що умовами договорів про спільну діяльність можливо коригувати норми податкового законодавства, у тому числі щодо анулювання реєстрації платником ПДВ.

Також як вбачається з матеріалів справи та не спростовується сторонами по справі позивачем не було повідомлено Чорноморську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про заміну уповноваженої особи за Договором про спільну діяльність від 22.06.2005 року або наявності довіреності на подальше ведення справ, згідно якої всі дії щодо майна та фінансів спільної діяльності повинні були погоджуватись з позивачем.

Позивачем не надано до суду доказів оскарження сплати третьою особою суми зобов'язання з ПДВ. Окрім того, позивачем не надано доказів щодо реального розірвання договору від 22.06.2005 року № 435-о сумісну діяльність, зокрема щодо закриття або блокування рахунків, поділ майнових та інших прав, тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що позивачем не надано доказів щодо реального розірвання договору від 22.06.2005 року № 435-о сумісну діяльність, зокрема щодо закриття або блокування рахунків, поділ майнових та інших прав, тощо, уточнюючий розрахунок містить всі необхідні реквізити, суд доходить висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

Керуючись, ст. ст. 2, 71, 158, 160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ: У задоволенні позову Державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ»» до Чорноморської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, за участі третьої особи Приватного підприємства «Контейнерний термінал Іллічівськ» про визнання протиправними дії відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського адміністративного апеляційного суду.

Суддя Е.А.Іванов