КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2017 року № 810/3941/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області до Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області з позовом до Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС", в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за серпень - вересень 2017 року у сумі 15 740 933,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач на порушення вимог п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі - Закон України №1058-IV) та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1, не виконує покладений на нього обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1.
У судове засідання сторони не з'явилися, однак про час місце розгляду справи повідомленні належним чином.
04.12.2017 на адресу суду від сторін надійшли клопотання про розгляд справи у їх відсутності у порядку письмового провадження.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
06.12.2017 від представника позивача засобами електронного зв'язку надійшла заява про зменшення позовних вимог на суму - 545,79 грн. щодо ОСОБА_1
Крім того, від представника відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, у яких він зазначає, що ДСП «Чорнобильська АЕС» згідно з установчими документами є юридичною особою з цільовим бюджетним призначенням, у зв'язку з чим соціальний захист населення здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Крім того, вказує, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1, наданий УПФУ у м. Черкаси за № 11389/07-01 від 06.07.2017 взагалі не може бути прийнятий до відшкодування, оскільки дана особа у списках працюючих та звільнених з підприємства не значиться.
Також відповідач зазначає, що позивачем не надано належних доказів понесення витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Крім цього, відповідач вказує на те, що розрахунок не є вимогою про сплату податку чи збору, не являється документом нормативно-правового характеру та, відповідно, не може бути підтвердженням понесення фактичних витрат.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ДСП "Чорнобильська АЕС" зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Славутицької міської ради Київської області.
УПФ України у м. Славутичі Київської області на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список №1) та ч. 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, за серпень - вересень 2017 року у сумі 15 740 387, 27 грн.
Розрахунки вручено ДСП "Чорнобильської АЕС", що не заперечувалось відповідачем у письмових запеченнях.
На час розгляду справи докази щодо сплати відповідачем заборгованості відсутні.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 (надалі - Інструкція).
Згідно п. 6.1 розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірах - для платників, зазначених у п.п. 2.1.1 п. 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України (надалі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 15 Положення визначено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
Згідно п. 6.4 розділу 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7 Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.10 розділу 6 Інструкції орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення із розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Доказів того, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на підставі яких подано позов, оскаржувались або були скасовані, відповідачем не надано.
У зв'язку з несплатою у встановлені строки внесків на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам за серпень - вересень 2017 року, у відповідача виникла заборгованість перед УПФ України у місті Славутичі Київської області у сумі 15 740 387, 27 грн.
Оскільки заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії УПФ України у місті Славутичі Київської області відповідач у встановлені законом строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доданими до матеріалів справи, розрахунками фактичних виплат на виплату та доставку пенсій, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Доводи відповідача про необґрунтованість позовних вимог з тих підстав, що у УПФ України у м. Славутичі Київської області не надано суду доказів понесення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, суд оцінює критично, оскільки законом обов'язок з відшкодування підприємствами органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку таких пенсій пов'язується з фактом надіслання та отримання страховиком розрахунків відповідно до Інструкції.
У той же час, відповідачем не надано суду будь-яких доказів порушення УПФ України у м. Славутичі Київської області встановленого вказаною Інструкцією порядку визначення розміру фактичних витрат та надіслання відповідних розрахунків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Неналежне виконання відповідачем вимог пенсійного законодавства негативно впливає на фактичну реалізацію положень Конституції України й суттєво зачіпає інтереси позивача, наносить шкоду законним правам та інтересам громадян, які потребують соціального захисту.
Будь-яких пільг щодо відшкодування відповідачем витрат органу Пенсійного фонду втрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, законодавство України не передбачає.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Враховуючи викладене, та з урахуванням заяви від 06.12.2017 про зменшення позовних вимог, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 183-2, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС" на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області (ідентифікаційний код 22203152) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за серпень - вересень 2017 року у сумі 15 740 387, 27 (п'ятнадцять мільйонів сімсот сорок тисяч триста вісімдесят сім) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Головенко О.Д.