
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2017 р. Справа № 805/3565/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бахмутського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
до Приватного акціонерного товариства «Завод по обробці кольорових металів»
про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 в сумі 2146778 грн. 96 коп.
ВСТАНОВИВ:
Бахмутським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області заявлено позов до Приватного акціонерного товариства «Завод по обробці кольорових металів» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 в сумі 2146778 грн. 96 коп.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що в строки, передбачені законодавством України, відповідач не сплатив суму коштів позивачу, у звязку з цим позивач вимушений стягувати заборгованість у судовому порядку. Зазначає, що станом на дату подання адміністративного позову до суду сума заборгованості складала 2146778 грн. 96 коп. Під час судового засідання 11 грудня 2017 року представник позивача до суду надав клопотання про перехід розгляду справи в порядку письмового провадження. Суд усною ухвалою задовольнив клопотання представника позивача та перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідач проти адміністративного позову заперечує в повному обсязі, зазначає, що на дату набрання чинності Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», чинне законодавство України не передбачено покриття підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах. Крім того, відповідач посилається на підпункт 38. пункту 38 підрозділу 10 розділу 20 «Перехідні положення» Податкового кодексу України, де зазначено, що якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції. Також зазначає на те, що потребує уточнення нарахування доплат по пенсіонеру ОСОБА_1 за період січень-квітень 2017 року на підставі розрахунку від 10 січня 2017 року та подальші вплати цій особі пенсій з пенсій з травня по серпень 2017 року на підставі попереднього розрахунку за 2016 рік від 4 травня 2016 року № 505. Відповідач у судове засідання 11 грудня 2017 року не зявився, жодних заяв, клопотань, тощо до суду не надав, був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Завод по обробці кольорових металів» зареєстроване як юридична особа, включено до ЄДРПОУ за номером 00195452, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на обліку в Бахмутському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
Як встановлено судом, у відповідача працювали ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, Булгаков О.Д., ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55, ОСОБА_56, ОСОБА_57, ОСОБА_58, ОСОБА_59, ОСОБА_60, ОСОБА_61, ОСОБА_62, ОСОБА_63, ОСОБА_64, ОСОБА_65, ОСОБА_66, ОСОБА_67, ОСОБА_68, ОСОБА_69, ОСОБА_70, ОСОБА_71, ОСОБА_72, ОСОБА_73, ОСОБА_74, ОСОБА_75, ОСОБА_76, ОСОБА_77, ОСОБА_78, ОСОБА_79, ОСОБА_80, ОСОБА_81, ОСОБА_82, ОСОБА_83, ОСОБА_84, ОСОБА_85, ОСОБА_86, ОСОБА_87, ОСОБА_88, ОСОБА_89, ОСОБА_90, ОСОБА_91, ОСОБА_92, ОСОБА_93, ОСОБА_94, ОСОБА_95, ОСОБА_96, ОСОБА_97, ОСОБА_98, Герасименко Д.А., ОСОБА_99, ОСОБА_100, ОСОБА_101, ОСОБА_102, ОСОБА_103, ОСОБА_104, ОСОБА_105, ОСОБА_106, ОСОБА_107, ОСОБА_108, ОСОБА_109, ОСОБА_110, ОСОБА_111, ОСОБА_112, ОСОБА_113, ОСОБА_114, ОСОБА_115, ОСОБА_116, ОСОБА_117, ОСОБА_118, ОСОБА_119, ОСОБА_120, ОСОБА_121, ОСОБА_122, ОСОБА_123, ОСОБА_124, ОСОБА_125, ОСОБА_126, ОСОБА_127, ОСОБА_128, ОСОБА_1, ОСОБА_129, ОСОБА_127, ОСОБА_130, ОСОБА_131, ОСОБА_132, ОСОБА_133, ОСОБА_134, ОСОБА_135, ОСОБА_136, ОСОБА_137, ОСОБА_138, ОСОБА_139, ОСОБА_140, ОСОБА_141, ОСОБА_142, ОСОБА_143, ОСОБА_144, ОСОБА_145, ОСОБА_135 А.О., ОСОБА_146, ОСОБА_147, ОСОБА_148, ОСОБА_149, ОСОБА_150, ОСОБА_151, ОСОБА_152, ОСОБА_153, ОСОБА_154, ОСОБА_155, ОСОБА_156, ОСОБА_157, ОСОБА_158, які були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, і яким призначено пенсію на пільгових умовах за Списком № 1.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 (36-2003-п) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам. Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Відповідно до пункту 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - ОСОБА_44 № 1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно з абзацом 5 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Позивачем на адресу відповідача були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 1 квітня 2017 року по 31 серпня 2017 року, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме по Списку № 1.
Факт призначення та виплати вищезазначеним пенсіонерам пільгової пенсії за Списком № 1 підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками стажу, довідками про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, довідками про знаходження на обліку в ПФУ, розпорядженнями, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відомостями про нарахування пенсій.
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (надалі Інструкція № 21) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Пунктом 6.8 Інструкції № 21 закріплено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Згідно з пунктом 6.9 Інструкції № 21 відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом встановлено, що відповідач у порушення зазначених вимог законодавства, не вносив до органу Пенсійного фонду (позивача у справі) фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списками № 1 у встановлені строки відносно зазначених пенсіонерів. Судом також встановлено, що заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 за період з 1 квітня 2017 року по 31 серпня 2017 року складає 2146778 грн. 96 коп.
Крім того, щодо письмових заперечень відповідача з урахуванням письмових пояснень позивача щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно частини 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663(далі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у визначених п.6.1 розмірах. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (п.6.4 Інструкції). Розрахунки складаються на підставі відомостей Відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї частини для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства. Пунктом 6.6. Інструкції передбачено, що додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Згідно статті 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - ОСОБА_44 № 1058) пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 72 Закону № 1058 джерелами формування коштів Пенсійного фонду є надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування, інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах, кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення, благодійні внески юридичних та фізичних осіб, добровільні внески, інші надходження відповідно до законодавства. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Як зазначено у статті 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
З урахуванням зазначеного, кошти Державного бюджету України, спрямовані Пенсійному фонду України як дотацію на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, стають коштами Пенсійного фонду України. Доплати, надбавки та підвищення пенсій, що виплачуються вказаним у розрахунках Управління пенсіонерам, врегульовані статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є складовими частинами пенсії та виплачуються за рахунок коштів саме Пенсійного фонду України. Звідси, дані доплати, надбавки та підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Підвищення розміру пенсій за понаднормативний стаж врегульовано статтею 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Оскільки така доплата встановлена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, то підприємства мають обовязок відшкодувати такі витрати разом з основним розміром пенсії. Крім того, пенсії, призначені згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до підпункту 4 пункту 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексація, зокрема, пенсій провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, а отже підлягає відшкодуванню підприємством на загальних підставах.
Також суд зазначає, що держава гарантує підвищення грошових доходів населення у зв'язку зі зростанням цін. Якщо величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, то розміри пенсій індексуються. Пенсії, призначені згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Відповідно до підпункту 4 пункту 6 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексація, зокрема, пенсій провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, а отже підлягає відшкодуванню підприємством на загальних підставах. Діючим законодавством не передбачено документальне оформлення нарахування сум індексації пенсійних виплат, що здійснюється автоматизованим способом засобами програмно-технологічного комплексу АСОПД/КОМТЕХ. При роздрукуванні документів з електронної пенсійної справи, сума індексації включається в основний розмір пенсії, а тому її розмір відокремити неможливо.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25 жовтня 2016 року по справі № К/800/'52368/15 визначено, що відповідно до пункту 6 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Окрім цього, постановою Верховного Суду України від 29 травня 2012 року по справі № 21-68а12 встановлено, що вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні підпункту 6.6 Інструкції та пункту 6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV щодо встановлення додаткових доплат, надбавок, підвищень та здійснення їх виплат, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із того, що «надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону № 1788-Х1І, відрізняється від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом № 1058-IV, адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788-ХІІ, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058-IV), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058-1V становить її основний розмір. Тобто підприємствами відшкодовуються витрати, які повязані також із збільшення основного розміру пенсії внаслідок її перерахунку, а також індексацією пенсійних виплат.
Щодо витрат на виплату пенсій особам, які працювали в Донецькій філії «Вторкольормет» суд зазначає, що згідно довідки від 27 листопада 2017 року № 03-10/331 Головного управління статистики у Донецькій області Донецька філія «Вторкольормет» ПАТ «Завод по обробці кольорових металів» створена без права юридичної особи. Правовий статус відокремлених підрозділів юридичних осіб (філій, представництв, інших відокремлених підрозділів господарських організацій (структурних одиниць), утворених ними для здійснення господарської діяльності, визначений статтею 95 Цивільного кодексу України (далі ЦК України). За змістом частини 3 статті 95 ЦК України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Діяльність структурного підрозділу не є самостійною та ініціативною, оскільки здійснюється від імені юридичної особи та на визначених нею напрямах, ознака діяльності на власний ризик, що характерна для підприємництва, не застосовується до відокремлених підрозділів, оскільки усі ризики як майнового, так і немайнового характеру покладаються на юридичну особу, що наділяє підрозділ майном. Юридична особа несе повну юридичну відповідальність по зобов'язанням, що виникають з діяльності її відокремленого підрозділу. Виходячи із положень статті 95 ЦК України, належним відповідачем у справі є саме ПрАТ «Завод по обробці кольорових металів» як юридична особа, структурним підрозділом якої була Донецька філія «Вторкольормет». Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на осіб, які працювали у Донецькій філії «Вторкольормет» передані підприємству.
Суд зазначає, що розрахунок суми позову, складений на підставі наданих підприємству розрахунків за квітень - серпень 2017 року, наявних в матеріалах справи, а саме за квітень 2017 року на загальну суму 711477 грн. 74 коп., у тому числі 355085 грн.77 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 2338 від 3 квітня 2017 року, 1130 грн. 53 коп. - Управління ПФУ в Миронівському pайоні Київської області згідно розрахунку № 4840 від 29 рудня 2016 року, 163 грн. 87 коп. - Управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 185 від 10 січня 2017 року, 3 грн. 63 коп. - донараховано відповідно до річної суми відшкодування за 2016 рік управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 185 від 10 січня 2017 року по пенсіонеру ОСОБА_159 у звязку з підвищенням пенсії у грудні 2016 року, (протягом 2016 року для відшкодування надавалась сума пенсії 160 грн. 22 коп., з грудня 2016 року проведено масове підвищення пенсії та склала 163 грн. 87 коп. Річний розрахунок № 185 від 10 січня 2017 року отримано управлінням 23 лютого 2017 року. Різниця 3 грн. 65 коп. за грудень 2016 року не заявлена для відшкодування раніше та підлягає відшкодуванню в поточному періоді), 10 грн. 95 коп. донараховано за період з січня 2017 року - по березень 2017 року відповідно до розрахунку управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 185 від 10 січня 2017 року по пенсіонеру ОСОБА_159 (протягом періоду з січня 2017 року - по березень 2017 року для відшкодування надавалась сума пенсії 160 грн. 22 коп. Річний розрахунок № 185 від 10 січня 2017 року отримано управлінням 23 лютого 2017 року, яким встановлено розмір пенсії для відшкодування з січня 2017 року у сумі 163 коп.78 грн. Різниця 3 грн. 65 коп. помножена на 3 місяці дорівнює 10 грн. 95 коп не заявлена для відшкодування раніше та підлягає відшкодуванню в поточному періоді), 355082 грн. 99 коп. - заборгованість суми відшкодування пенсій за сп.1 філії «Вторкольормет» код ЄДРПОУ 25917641. За травень 2017 року на загальну суму 351349 грн. 44 коп., у тому числі 357165 грн. 70 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 2621 від 5 травня 2017 року, 1130 грн. 53 коп. - Управління ПФУ в Миронівському p-ні Київської, області згідно розрахунку № 4840 від 29 грудня 2016 року, 160 грн. 22 коп. - Управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 505 від 4 травня 2016 року, 1750 грн. 31 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 2620 від 5 травня 2017 року (ОСОБА_127О.), 8857 грн. 41 коп. - відємна сума корегування. За червень 2017 року на загальну суму 360711 грн. 26 коп., у тому числі 357670 грн. 20 коп.- Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 2873 від 1 червня 2017 року, 1130 грн. 53 коп. - Управління ПФУ в Миронівському p-ні Київської області згідно розрахунку № 4840 від 29 грудня 2016 року, 160 грн. 22 коп. - Управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку №505 від 4 травня 2016 року, 1750 грн. 31 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 2942 від 2 червня 2017 року (ОСОБА_127О.). За липень 2017 року на загальну суму 367303 грн. 56 коп. у тому числі 364262 грн. 50 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 3029 від 4 липня 2017 року, 1130 грн. 53 коп. - Управління ПФУ в Миронівському p-ні Київської області згідно розрахунку № 4840 від 29 грудня 2016 року, 160 грн. 22 коп. - Управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 505 від 4 травня 2016 року, 1750 грн. 31 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 3286 від 7 липня 2017 року (ОСОБА_127О.). За серпень 2017 року на загальну суму 355937 грн. 05 коп., у ому числі 352386 грн. 45 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 3567 від 4 серпня 2017 року, 1130 грн. коп. - Управління ПФУ в Миронівському p-ні Київської області згідно розрахунку № 4840 від 29 грудня 2016 року, 160 грн. 22 коп.- Управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області згідно розрахунку № 505 від 4 травня 2016 року, 1750 грн. 31 коп. - Бахмутське обєднане управління ПФУ Донецької області згідно розрахунку № 3559 від 4 серпня 2017 року (ОСОБА_127О.), 254 грн. 77 коп. - Правобережне обєднане управління ПФУ м. Запоріжжя згідно розрахунку № 4152 від 6 липня 2017 року (ОСОБА_129 сума пенсії за серпень 2017 року), 254 грн. 77 коп. - згідно розрахунку № 4152 від 6 липня 2017 року - Правобережного обєднаного управління ПФУ м. Запоріжжя (ОСОБА_129 сума пенсії за липень 2017 року) сума пенсії надана для відшкодування з липня 2017 року. Розрахунок № 4152 від 6 липня 2017 року надійшов до управління 25 липня 2017 року та підлягає відшкодуванню в поточному періоді.
Щодо уточнення нарахування суми пенсії до відшкодування по пенсіонеру ОСОБА_1 за період квітень - серпень 2017 року суд зазначає, що відповідно до розрахунку управління ПФУ в м. Дзержинськ Донецької області № 505 від 4 травня 2016 року сума відшкодування пенсії ОСОБА_159 з травня 2016 року складала 160 грн. 22 коп. З грудня 2017 року розмір пенсії підвищено у звязку з проведенням масового перерахунку пенсії та сума відшкодування з грудня 2016 року складає 163 грн. 87 коп. У травні 2017 року помилково надано розрахунок суми пенсії для відшкодування за травень 2016 року (№ 505 від 4 травня 2016 року). Таким чином, розрахунок суми відшкодування пенсій ОСОБА_159 за грудень 2016 року надано для відшкодування 160 грн. 22 коп., фактична сума для відшкодування 163 грн. 87 коп., різницю 3 грн. 63 коп. надано до відшкодування у квітні 2017 року по акту звірення розрахунків на 1 січня 2017 року № 654, за січень березень 2017 року надано для відшкодування по 160 грн. 22 коп. щомісячно, фактична сума для відшкодування по 163 грн. 87 коп., різницю у розмірі 10 грн. 95 коп. за три місяці донараховано у квітня 2017 року згідно розрахунку від 10 січня 2017 року № 185, за травня серпень 2017 року надано для відшкодування по 160 грн. 22 коп. за кожний місяць, фактична сума для відшкодування по 5 грн. 68 коп., різниця у сумі 22 грн. 72 коп. за чотири місяці буде проведено донарахування згідно розрахунку від 3 травня 2017 року № 642.
Суд звертає увагу, що складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за формою додатків 6 та 7 провадиться відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України автоматизованим способом засобами програмно-технологічного комплексу АСОПД/КОМТЕХ, в тому числі і в частині розрахунку частки сплати даного підприємства та підсумків складання сум в розрахунках. Для реалізації основних завдань системи соціального захисту населення України держаним підприємством «Інформаційно-обчислювальний центр» Міністерства праці та соціальної політики України створена автоматизована система обробки пенсійної документації на базі компютерної технології (АСОПД/КОМТЕХ) - уніфікована система програмно-технологічних комплексів. За допомогою даної автоматизованої системи здійснюється нарахування пенсій по особовим рахункам пенсіонерів в автоматичному режимі щомісячно на наступний місяць з використанням даних, наявних у пенсійній справі. Розрахунки відповідно до Додатку 7 Інструкції сформовані відповідно до даних з особових рахунків пенсіонерів та містять законодавчо обґрунтовані суми. Виходячи з законодавчо встановленого правила та порядку визначення розміру витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, саме складений у відповідності до наведеної вище Інструкції розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є документом, який підтверджує понесення органом Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягає відшкодуванню підприємством. При цьому, відповідач отримуючи щомісячно вищезазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не звертався до Управління із зауваженнями щодо сум, предявлених до відшкодування відносно конкретних осіб чи загалом згідно цілого списку пенсіонерів.
Суд зазначає, що предмет спору в даній адміністративній справі не стосується правомірності призначення органами пенсійного фонду пільгових пенсій пенсіонерів, які працювала у відповідача, так само як правомірність дій позивача по складенню та надісланню розрахунків відповідачу. Доказів оскарження розрахунків відповідачем суду не надано.
Доказів відшкодування заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в загальному розмірі 2146778 грн. 96 коп. відповідач не надав суду. Наявність у відповідача суми боргу на час розгляду справи підтверджена позивачем шляхом надання довідки-розрахунку заборгованості та картки особового рахунку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Бахмутського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Приватного акціонерного товариства «Завод по обробці кольорових металів» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 в сумі 2146778 грн. 96 коп. задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Завод по обробці кольорових металів» (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Героїв праці, буд. 42, код ЄДРПОУ 00195452, р/р 260080411 в ПАТ «Мегабанк» м. Харків) на користь Бахмутського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35, код ЄДРПОУ 37868797, р/р 256003012085 в «Державний ощадний банк України», МФО 335106) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 за період з 1 квітня 2017 року по 31 серпня 2017 року в сумі 2146778 (два мільйона сто сорок шість тисяч сімсот сімдесят вісім гривень) 96 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті 11 грудня 2017 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.