Постанова № 70890048, 11.12.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
806/3204/17
Номер документу
70890048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року Житомир справа № 806/3204/17

категорія 3.7.2

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Приватного акціонерного товариства "Мар'янівський склозавод" про стягнення 10978,58 грн.,-

встановив:

Заступник керівника Тернопільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на автомобільному транспорті звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Мар'янівський склозавод" плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 378,51 євро, що еквівалентно 10978,58 грн. відповідно до офіційного курсу встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26 квітня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки МАЗ, модель 6501Е9, реєстраційний № НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016921 та причіпу марки МАЗ, модель 856100-014, реєстраційний номер НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016923, що належать відповідачу. За результатами проведеного контролю складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт № 190065 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 26.04.2017, на підставі яких проведено Розрахунок №1 від 26.04.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого нараховано 378,51 євро. Незважаючи на те, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, відповідач дані кошти добровільно не сплатив.

Прокурор в судове засідання з'явився. Подав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник Державної служби України з безпеки на транспорті в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, суд, у відповідності до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав можливим проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26 квітня 2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області у пункті габаритно-вагового контролю а/д М-19 347 км. + 200 м. (смт. Дружба) проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки МАЗ, модель 6501Е9, реєстраційний № НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016921 та причіпу марки МАЗ, модель 856100-014, реєстраційний номер НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016923 під керуванням водія ОСОБА_1

За результатами проведеної перевірки складено довідку від 26 квітня 2017 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт № 190065 від 26 квітня 2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, де вказано суб'єктом, що перевіряється Приватне акціонерне товариство "Мар'янівський склозавод" та ОСОБА_1 (водій) (а.с.22, 23).

На підставі вказаних документів проведено розрахунок №1 від 26.04.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та відповідачу нарахована плата в сумі 378,51 євро (а.с. 24).

Однак, нарахована контролюючим органом сума платежу у добровільному порядку не сплачена, що стало підставою звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до абз. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті та Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Згідно п.1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до п.п. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедуру здійснення державного контролю визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" (далі - Порядок №1567).

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною четвертою статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Пунктом 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил №30).

У свою чергу згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах до 46 т), навантаження на одиночну вісь 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі 16 т, строєні 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі 18 т, строєні 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Згідно чеку зважування №6084 від 26.04.2017 навантаження автомобіля марки МАЗ, модель 6501Е9, реєстраційний номер НОМЕР_1, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016921 та причіпа МАЗ, модель 856100-014, реєстраційний номер НОМЕР_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію СХМ 016923 становило : навантаження на одиничну вісь - першу 5,9 т., другу - 8,8 т., третю - 8,555 т. (при нормативно допустимій 11 т.), на здвоєну вісь - 18,55 т. (при нормативно допустимій 16 т.), повна маса ТЗ становила 41,75 т. (при нормативно допустимій 40,0 т.)

Пунктом 4 Правил №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок №879).

Згідно п. 31-1 Порядку №879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення перевірки, водієм автомобіля не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Більш того, в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 190769 від 26.04.2017 водієм в поясненнях вказано, що про факт перевантаження йому не було відомо, оскільки відповідно до накладної №00088 загальна маса не перевищувала 40,0 т. (а.с.26).

Внаслідок виявлених порушень посадовою особою сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 1 від 26.04.2017 в розмірі 378,51 євро.

Суд звертає увагу, що Приватне акціонерне товариство "Мар'янівський склозавод" зверталось до суду із позовом про визнання недійсним та скасування розрахунку №1 від 26.04.2017.

Проте, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 15.06.2017, яка залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017, відмовлено в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Мар'янівський склозавод" до Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про визнання недійснима та скасування розрахунку № 1 від 26.04.2017 в розмірі 378,51 євро.

На час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 378,51 євро, що еквівалентно 10978,58 грн. відповідно до офіційного курсу встановленого Національним банком України на день проведення розрахунків.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч. 4 ст. 94 КАС України).

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Мар'янівський склозавод" на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 10978 (десять тисяч дев'ятсот сімдесят вісім) грн. 58 коп. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в дохід Державного бюджету України (отримувач: Головне управління Державного казначейства у Тернопільській області р/р 31311309700468 в УК у Теребовлянському районі, код ЄДРПОУ 37625079, МФО 838012).

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.А.Шуляк