
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 грудня 2017 р. 804/8247/17
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Боженко Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №10 "Джерельце" про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в:
Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №10 "Джерельце" про застосування заходів реагування.
В позовній заяві позивач просить поновити йому строк звернення до суду, у зв'язку із тим, що строк пропущений з поважних причин, оскільки 10.11.2017 року він звертався до суду з такою ж позовною заявою, однак ухвалою від 27.11.2017 року позовну заяву було повернуто.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
З викладеного вбачається, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо спорів, пов'язаних із застосуванням заходів реагування, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
Як вбачається із матеріалів справи, акт на підставі якого позивач хоче застосувати заходи реагування був складений 02.11.2017 року, тобто позивач звернувся з позовом після закінчення строку звернення до адміністративного суду.
При цьому, як на підставу для поновлення строку звернення до суду посилається на повернення судом позовної заяви від 10.11.2017 року, у зв'язку із несплатою судового збору, при цьому до матеріалів позову не надано таких ухвал та доказів їх отримання позивачем.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення до адміністративного суду.
Зважаючи на викладене, позивачеві необхідно надати належні та допустимі докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Також позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору на підставі того, що останній є бюджетною неприбутковою організацією, яка звернулась до суду за захистом життя та здоров'я людей.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 р. (зі змінами та доповненнями) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 4 ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" № 1801-VIII від 21.12.2016 р. передбачено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2017 року становить - 1600 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI за подання адміністративного позову немайнового характеру судовий збір справляється: якщо подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1 600,00 грн.
Оскільки позивачем заявлено вимогу немайнового характеру, то позивачу необхідно сплатити 1600 грн.
Розглянувши заявлене клопотання, вивчивши надані докази на його підтвердження та наведені у клопотанні обґрунтування, суд не находить підстав для його задоволення та відстрочення сплати судового збору з урахуванням майнового стану сторони з підстав відсутності коштів на сплату судового збору, виходячи з наступного.
Згідно статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, імперативних приписів норми названих статей не містить.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік суб'єктів, які мають пільги щодо сплати судового збору та звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Судом встановлено, що позивач не відноситься до жодної з пільгових категорій, та повинен сплачувати судовий збір за подачу позовної заяви до суду.
Обставини фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення або звільнення від сплати судового збору, встановленого законом.
Водночас, якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи або відсутність (недостатність) коштів для сплати судового збору не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Також слід зазначити, що судом не може бути прийнято до уваги і посилання позивача на ухвалу Верховного Суду України від 25.02.2016 р. у справі № 826/16796/14 якою задоволено клопотання податкового органу про відстрочення сплати судового збору у зв'язку з обмеженим фінансуванням державної установи з огляду на те, що висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладеній у постанові Верховного Суду України, має в обов'язковому порядку враховуватися судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права лише за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу згідно до вимог ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Проте, позивачем суду не надано доказів прийняття вищевказаної ухвали Верховного Суду України з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з чим вказані висновки не можуть вважатися обов'язковими для застосування судами загальної юрисдикції з урахуванням того, що визначення майнового стану є оціночним поняттям та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Таким чином, заявлене клопотання не підлягає задоволенню.
Державне мито має бути сплачено за наступними банківськими реквізитами:
Отримувач: УДКСУ Чечелівському районі м. Дніпра;
Код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253;
Рахунок:31210206784008;
Банк отримувача : ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області;
Код банку отримувача (МФО): 805012;
код бюджетної класифікації доходів: 22030101.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №10 "Джерельце" про застосування заходів реагування - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали виконати вимоги, що в ній викладені, а саме: надати до суду докази поважності причин пропуску строку звернення до суду, сплатити судовий збір та надати до суду оригінал платіжного документа за подання адміністративного позову в розмірі 1600,00 грн.
Роз'яснити позивачу що відповідно до пункту 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається заявнику, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_1