Постанова № 70880175, 11.12.2017, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
707/2296/17
Номер документу
70880175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

707/2296/17

2-а/707/85/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2017 року м. Черкаси

Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати пенсію,

встановив:

До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016 року, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 53 % грошового забезпечення 6107,18 грн. згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № НОМЕР_1 від 18.05.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII). Відповідно до ч. 3 ст. 63 цього Закону, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

26 жовтня 2017 року Головне управління ПФУ в Черкаській області, розглянувши його звернення, листом від 06.11.2017 № 912/В-10 повідомило, що відповідно до частини 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 щодо необхідності підготовки та подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Черкаській області підготувало та подало списки до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області списки для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.

Також, Головним управлінням ПФУ в Черкаській області у даному листі зазначено, що на їх адресу від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області надійшла довідка від 19.05.2017 про грошове забезпечення ОСОБА_1В (вх. № 922/07). Перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), зокрема й позивачу буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Дану відмову вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки Головне управління ПФУ в Черкаській області не дотримано зобов’язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2016 року, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 53 % грошового забезпечення 6107,18 грн. згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № НОМЕР_1 від 18.05.2017 року.

На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п’яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Відповідачем подано до суду заперечення проти адміністративного позову у строк, передбачений ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, які мотивовані тим, що Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, головне управління підготувало та 31.03.2017 направило до ліквідаційної УМВС в Черкаській області. Проте, дані списки були повернуті та 10.04.2017 головним управлінням повторно направлено списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі стосовно ОСОБА_1

Крім того, відповідач зазначив, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

На підставі вимог ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію, призначену йому відповідно до Закону № 2262-XII.

11 жовтня 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області із заявою про видачу довідки для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 45 від 12.02.2008.

ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № В-136 від 24.10.2017 повідомлено позивача про те, що у відповідності до наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 “Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що прирівнюються посадам поліцейських”, посаду оперуповноваженого КР відділення міліції Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області прирівняно до посади оперуповноваженого відділу поліції.

В довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, яку подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 18.05.2017 враховано: посадовий оклад – 2400 грн; оклад за спеціальним званням капітана поліції – 1800 грн.; надбавку за 18 років вислугу 35 % - 1470 грн.; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн.; премію 1,28% - 77 грн. 18 коп.; усього 6107 грн. 18 коп.

26 жовтня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії із грошового забезпечення працівників поліції, додавши лист ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № В-136 від 24.10.2017.

Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 06.11.2017 № 912/В-10 у задоволенні зазначеної заяви ОСОБА_3 було відмовлено.

Даний лист мотивований тим, що відповідно до частини 3 ст. 63 Закону № 2262-XII, листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 щодо необхідності підготовки та подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Черкаській області підготувало та подало списки до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області списки для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення.

Також, Головним управлінням ПФУ в Черкаській області у даному листі зазначено, що на їх адресу від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області надійшла довідка від 19.05.2017 про грошове забезпечення ОСОБА_1В (вх. № 922/07).

Перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, зокрема й ОСОБА_1, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції Закону від 07.11.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” (згідно з Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України “Про Національну поліцію” пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п’ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Оскільки, реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України”).

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).

У рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відповідно до абзацу другого розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 02.07.2015 року №580-VIII “Про Національну поліцію” (згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту позивача, як пенсіонера органів внутрішніх справ України, у зв’язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі наведеного, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, керуючись ст. ст. 8-10, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати пенсію - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (19630, Черкаська область, Черкаський район, смт. Ірдинь, вул. Мошногірська, 27, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 (19630, Черкаська область, Черкаський район, смт. Ірдинь, вул. Мошногірська, 27, ідентифікаційний номер НОМЕР_2), з 01 січня 2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області № НОМЕР_1 від 18.05.2017 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 19.05.2017 за вх. № 922/07.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (19630, Черкаська область, Черкаський район, смт. Ірдинь, вул. Мошногірська, 27, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: ОСОБА_4