Постанова № 70878667, 07.12.2017, Городнянський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
732/1545/17
Номер документу
70878667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 732/1545/17

провадження № 2-а/732/46/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2017 р. м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :

головуючої судді - Лиманської М.В.,

за участі секретаря - Бруй І.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Коваленка С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

09 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною відмови у здійсненні виплати та зобов'язання здійснити виплату одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати.

05.12.2017 року позивач збільшив позовні вимоги та просив визнати незаконною виплату йому одноразової компенсації в сумі 284 грн. 40 коп., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захаист громадян, які постраждли внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні. Пояснив, що відповідач при виплаті йому у 2008 та 2012 році одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не роз'яснив діюче на момент проведення виплати положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачала визначення суми компенсації, виходячи з розміру 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати. Виплату відповідач здійснив у загальній сумі 284 грн. 40 коп. Вказав, що працівники відповідача ніколи не надавали інформації про вид, встановлений законом розмір та підставу виплат, що проводились йому як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС. Вказане позивач вважає підставою для поновлення строку на оскарження виплати компенсації. Наголосив на тому, що на момент проведення йому у 2008 та 2012 роках виплати компенсації стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачала розмір компенсації - 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати. Проте відповідач здійснив виплату в порушення вказаної норми закону. Просив зобов'язати відповідача здійснити йому виплату одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати.

Представник відповідача в судовому засіданні наголосив на пропуску позивачем строків позовної давності при зверненні до суду із уточненими вимогами, оскільки позивач отримав виплату вказаної компенсації у 2007 році за встановлення третьої групи інвалідності у сумі 189 грн. 60 коп. та у 2012 році різницю за встановлення другої групи інвалідності у сумі 94 грн. 80 коп.

Вважав, що позивач звернувся до суду з пропуском шестимісячного строку звернення, встановленого положеннями КАС України. Відмову відповідача від 05.10.2017 року у здійсненні виплати компенсації вважає законною, оскільки позивач вже отримав вказану виплату у розмірі, встановленому законом. Підтримав надані до справи письмові заперечення та просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Городнянського районного суду Чернігівської області від 07.12.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконною виплати йому одноразової компенсації в сумі 284 грн. 40 коп., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», залишені без розгляду згідно ст. 100 КАС України, як такі, що заявлені поза межами строків, встановлених ч. 1,2 ст. 99 КАС України.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови у здійсненні виплати та зобов'язання здійснити виплату одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено і сторонами визнаються ті обставини, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 23.03.2006 року йому була встановлена ІІІ група інвалідності, а 01.11.2012 року йому була встановлена ІІ група інвалідності, яка пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідками МСЕК.

У 2017 році позивач звернувся до відповідача із заявою щодо виплати йому одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, який став інвалідом, в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати.

Відповідач своїм листом від 05.10.2017 року № 5463 відмовив позивачу у проведенні виплати та роз'яснив, що розмір одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлений Постановою КМУ № 760 від 26.10.2016 року в сумі 284,4 грн.

Вказану письмову відмову відповідача позивач оскаржує до суду.

Законодавче регулювання відносин у сфері реалізації прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначається Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 48 вказаного Закону України в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014 року, чинній на момент судового розгляду, одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Компенсація, передбачена цією статтею, виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (частина 3 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року № 285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» встановлений розмір одноразової компенсації інвалідам ІІ групи в сумі 284,4 гривні.

Постановою Кабінету Міністрів України № 760 від 26.10.2016 року затверджений Порядок виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян.

Даний Порядок регулює питання здійснення виплати передбачених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян. Відповідно до п.2 вказаного Порядку одноразова компенсація виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем фактичного проживання (перебування) громадян. Пунктом 3 Порядку передбачено, що виплата одноразової компенсації здійснюється за єдиною заявою, передбаченою Постановою КМУ від 17 серпня 2002 року № 1146 «Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги», поданою заінтересованою особою протягом шести місяців з дати встановлення інвалідності або смерті годувальника.

Як встановлено судом, інвалідність позивачу внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, встановлена 23.03.2006 року - третя група. 01.11.2012 року позивачу була встановлена друга група інвалідності, яка пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідками МСЕК.

Письмовими доказами справи, а саме матеріалами наданої відповідачем копії особової справи ОСОБА_1, підтверджується, що виплата позивачу одноразової компенсації у загальній сумі 284 грн. 40 коп., як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проведена за 2 рази. 02.04.2008 року проведена виплата за встановлення третьої групи інвалідності у сумі 189 грн. 60 коп. 02.11.2012 року виплачена різниця за встановлення другої групи інвалідності у сумі 94 грн. 80 коп. Вказані виплати проведені відповідачем після звернення позивача з відповідними заявами встановленого зразка відповідно від 02.04.2008 року та від 02.11.2012 року /а.с.36-39, 52-56/.

Вказані виплати позивачем не оскаржувались до 2017 року, та вимоги про визнання виплат компенсації незаконними залишені судом без розгляду у цій справі на підставі ст.100 КАС України.

Суд приймає до уваги доводи сторони відповідача про те, що станом на момент звернення позивача у 2017 році з повторною заявою про виплату компенсації та на момент оскаржуваної відмови у виплаті компенсації діючим законодавством був встановлений такий її розмір, який фактично вже отриманий позивачем.

Оскільки письмовими доказами підтверджено, що позивач отримав одноразову компенсацію за шкоду здоров'ю в сумі 284,40 грн., суд приходить до висновку, що відмова відповідача у виплаті позивачу одноразової компенсації є правомірною, так як виплата цієї компенсації вже відбулась в розмірі, визначеному чинним на момент звернення позивача законодавством.

На підставі викладеного, керуючись ст. 71, 158, 160-163, 167, 186 КАС України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », суд,-

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправною відмови у виплаті та зобов'язання здійснити виплату одноразової компенсації, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду II-ї групи, захворювання якого пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.В.Лиманська