
Справа № 712/11290/17
Провадження № 2-а/712/782/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді – ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі – ТИМОШЕНКО Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії непрацюючого державного службовця,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії непрацюючого державного службовця, посилаючись на те, що вона з 30 вересня 2011 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності – довічно, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про заробітну плату, до якої не були включені на момент її видачі матеріальна допомога та інші виплати, отримувані позивачем в період роботи, а саме - матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Позивач 08.08.2017 року звернувся до УПФ в м. Черкаси про здійснення перерахунку пенсійної виплати в розмірі 87% від заробітної плати з урахуванням вказаних сум матеріальної допомоги та інших виплат, однак відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку з мотивів, що вказані суми виплат не відносяться до заробітної плати, також зазначав, що після призначення пенсії згідно внесених змін до Закону «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 87% від заробітної плати.
Просить визнати відмову проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язати УПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії за попередні шість місяців, відповідно до довідки від 31 липня 2017р. №102/23-01-05- 013 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 87 відсотків сум заробітної плати, без зміни визначення індексації пенсії (базового місяця для проведення індексації пенсії) в результаті перерахунку, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати (інші виплати) з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 87 відсотків сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати (інші виплати) з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 87 відсотків сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без обмеження її максимального розміру, а також провести нарахування та виплатити різницю пенсії за минулий час.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнила та просила суд здійснити перерахунок та виплату пенсії за попередні шість місяців відповідно до довідки від 321.07.2017 № 102/23-01-05-013 про складові заробітної плати та додатку до довідки від 19.10.2017 № 112/23-01-05-013 в розмірі 87% від сум заробітної плати. Решту позовних вимог підтримала.
Представник відповідача УПФ в м. Черкаси Черкаської області в судове засідання не з’явилась, скерувала до суду заяву в якій просила справу розглядати в її відсутність, позовні вимоги не визнала надала письмові заперечення та просила у задоволенні позову відмовити
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер та отримує пенсію по віку згідно Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача був призначений у розмірі 87% від заробітної плати, на які нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, однак при обчисленні розміру пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, які на думку відповідача не входять до структури заробітної плати, тому відповідачем відмовлено у перерахунку пенсійної суми з урахуванням вказаних виплат.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 87 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, індексація, яка є частиною заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданими позивачем для перерахунку довідок про заробітну плату від 31.07.2017 року та від 19.10.2017 року, на вказані виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідками про зарплату, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обґрунтованою на законі.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на соціально-побутові потреби та допомога на оздоровлення, відповідач діяв усупереч вимогам законів України та ряду підзаконних актів.
Не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобов'язання відповідача негайного виконання судового рішення.
Так, що стосується негайного виконання рішення суду, то вказане питання не є позовною вимогою, а є процесуальним питанням, пов'язаним з виконанням судового рішення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 256 КАС України встановлено, що негайно виконується постанови постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць. Одночасно в п.1 ч.2 вказаної статті зазначається, що суд, який прийняв постанову, може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Загальна сума заборгованості, що належить до виплати позивачу не обраховувалась, а лише визначено період з якого необхідно здійснити даний перерахунок та виплату пенсії.
Отже, у суду відсутні підстави для покладення на відповідача обов'язку негайної виплати певних сум.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає що вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.
Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи та відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 37 статті 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94, 183-2, 256 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси щодо відмови перерахунку пенсії з урахуванням виплат матеріальної допомоги та інших виплат, з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії за попередні шість місяців ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 87% з урахуванням та на підставі довідок управління Державної податкової інспекції у м. Черкаси від 321.07.2017 № 102/23-01-05-013 та додатку до довідки від 19.10.2017 № 112/23-01-05-013 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії до моменту здійснення перерахунку.
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
ГОЛОВУЮЧИЙ: