
Справа №592/11644/17
Провадження №2-а/592/615/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого – судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання – Мазіної К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ОСОБА_2 Фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання проведення перерахунку пенсій, стягнення недоплаченої суми пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом і обґрунтовує його тим, що йому з 20 вересня 2009 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначена пенсія за вислугу років та інвалідності отриманої під час проходження служби в розмірі 3423,79грн., без урахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Обчислення пенсії здійснено на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. На виконання частини 4 статті 63 згаданого Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, 11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (набрала чинності 02.12.2015 року), згідно якої збільшено грошове забезпечення поліцейських. В зв'язку з цим, згідно зі ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у нього з 01 січня 2016 року виникло право на перерахунок пенсії. Головним управлінням МВС України в Сумській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, Головному управлінню ПФУ в Сумській області була надана Довідка №11/148-392 (3541) від 31.05.2017 року за встановленою формою, згідно якої розмір пенсії позивача з 01 січня 2016 року має складати 5495,64грн. без урахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, відповідач, в порушення вказаних норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», станом на вересень 2017 року перерахунок його пенсії не здійснив, пенсію виплачує в розмірі 3423,79грн. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області щодо нездійснення, на виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо перерахунку йому пенсії згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області №11/148-392 (3541) від 31.05.2017 року, зобов'язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області здійснити йому перерахунок пенсії згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області №11/148-392 (3541) від 15.05.2017 року, та стягнути з Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області на його користь недоплачену з 01 січня 2016 року пенсію в сумі 45580грн.70коп.
В суді позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю з зазначених в позові підстав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначивши, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону. Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 року № 45. Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п'ятиденний строк ОСОБА_2 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ОСОБА_2 фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. ОСОБА_2 фонду України від 28.03.2017 за № 9493/02-23 повідомлено головне управління про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону № 2262 з 01 січня 2016. Головне управління листом від 31.03.2017 № 3293/03.2-05 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області до головного управління у червні 2017 року. Вимога позивача стягнути недоплачену суму пенсії за період з 01.01.2016 року не обґрунтована жодним розрахунком та є передчасною. Крім того, вважають, що вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року суперечить вимогам ст.99 КАС України та виходять за межі процесуальних строків. Позивач щомісячно отримував пенсію, а тому кожного разу при отриманні пенсії в неналежному розмірі позивач мав змогу звернутись до суду за захистом на його думку порушеного права. У зв’язку з вищевикладеним, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні ОСОБА_2 фонду України у Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З 20.09.2009 року головним управлінням ОСОБА_2 України в Сумській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років та інвалідності отриманої під час проходження служби відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року.
Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно з п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01. 2007 року №3-1.
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк ОСОБА_2 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним. Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
ОСОБА_1 на свій запит до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області (а.с.9) отримав копію грошового аттестату, копії довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 року та 01.01.2016 року (а.с.10).
З отриманих від Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області документів позивачу ОСОБА_1 стало відомо, що відповідач не здійснив перерахунок його пенсії згідно довідки Головного управління МВС України в Сумській області від 31.05.2017 року.
В запереченнях на позовну заяву (а.с.19-21) Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області зазначило, що листом ОСОБА_2 фонду України від 28.03.2017 року за №9493/02-23 повідомлено Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону України №2262 з 01 січня 2016 року. Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області листом від 31.03.2017 року №3293/03.2-05 на виконання постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На виконання постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області до головного управління надана довідка на ім’я ОСОБА_1 (а.с.12) від 31.05.2017 року №11/148-392 (3541).
Так, згідно з ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, у позивача наявні права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і суд вважає необхідним визнати дії Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до довідки від 31.05.2017 року №11/148-392 (3541) Управління МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, протиправними, та зобов’язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 31.05.2017 року №11/148-392 (3541) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини пенсії з 01.01.2016 року.
Стосовно вимоги позивача про стягнення з Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області на його користь недоплаченої з 01 січня 2016 року пенсії в сумі 45580грн. 70коп., то позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки нарахування пенсій, дії по проведенню перерахунку пенсій та визначенню їх розміру належать до повноважень органів пенсійного фонду. Суд лише зобов'язує відповідний орган пенсійного фонду вчинити дії щодо проведення перерахунку пенсії та здійснити виплату недоплаченої суми пенсії.
Керуючись ст.ст.22, 64 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до довідки від 31.05.2017 року №11/148-392 (3541) Управління МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, протиправними.
Зобов’язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 31.05.2017 року №11/148-392 (3541) та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини пенсії з 01.01.2016 року.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко