
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1
Справа №521/4996/17
Пр.№2/521/3218/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2017 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси в складі
головуючого - судді Сегеди О.М.,
при секретарі - Малиш О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса, 61/9» в особі голови правління ОСОБА_4 про визнання загальних зборів такими, що не відбулися, про визнання рішень незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
У березні 2017року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса, 61/9» (далі – ОСББ «Бреуса, 61/9») в особі голови правління ОСОБА_4 про визнання загальних зборів такими, що не відбулися, про визнання рішень незаконними та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що вона є власником квартири АДРЕСА_1,61/9 й членом та головою правління ОСББ, проте її, позивачку, не було повідомлено про те, що 05 березня 2017 року відбудуться загальні збори ОСББ.
Позивачка зазначила, що в процесі проведення цих зборів були прийняті рішення про внесення змін до Статуту ОСББ «Бреуса, 61/9» та перевибори правління ОСББ. При цьому в порушення положень об’єднання під час проведення зборів був відсутній кворум, й в порушення положень ст.14 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» її, позивачку, було позбавлено можливості брати участь в управлінні об’єднання у порядку, визначеному цим Законом і Статутом об’єднання, незаконно обрано головою правління іншу особу - ОСОБА_4та ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради на підставі зазначеного рішення були вчинені реєстраційні дії за № 15561070009043061 від 22 березня 2017року, про зміну керівника ОСББ «Бреуса,61/9» з ОСОБА_2на ОСОБА_4
Посилаючись на зазначені обставини, позивачка просила суд ухвалити рішення, яким визнати незаконними не чинними та скасувати рішення прийняті на Загальних зборах ОСББ «Бреуса, 61/9», оформлені протоколом від 05 березня 2017р.; визнати незаконними не чинними та скасувати рішення засідання правління ОСББ «Бреуса, 61/9», оформлене протоколом від 21 березня 2017р., новообраних членів правління ОСББ «Бреуса,61/9» у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, згідно якого головою правління об’єднання обрано ОСОБА_4; визнати Загальні збори ОСББ «Бреуса, 61/9» за адресою: 65017 м. Одеса, вул. Бреуса, буд.61/9, (р/р №26004201011, МФО 328168, код 38017691, ПАТ «МАРФІН БАНК» м. Чорноморськ) від 05 березня 2017р. такими, що не відбулися; зобов’язати ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, скасувати вчинені реєстраційні дії за № 15561070009043061 від 22 березня 2017року, про зміну керівника ОСББ «Бреуса,61/9» на ОСОБА_4 та відновити стан, який існував до вчинення реєстраційних дій станом на 13 лютого 2017 p., поновити реєстрацію керівника ОСББ «Бреуса,61/9» ОСОБА_2, згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 19 жовтня 2012року.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача ОСББ «Бреуса, 61/9», діючий на підставі довіреності від 12 квітня 2017року позов не визнав, проти його задоволення заперечував. Раніше надав письмові заперечення проти позову (т.1,а.с.82,96-99).
Представник відповідача ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, діюча на підставі довіреності від 14 квітня 2017року позов не визнала, проти його задоволення заперечувала. Раніше надала письмові заперечення проти позову (т.1,а.с.87,83-86).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.
При цьому згідно ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 05 березня 2017 року відбулись загальні збори ОСББ «Бреуса, 61/9», рішення якихоформлені протоколом № 05/03 від 05 березня 2017 року(т.1, а.с.100-167).
Так, у зазначеному протоколі дотримана процедура повідомлення співвласників про проведення загальних зборів; набрана необхідна кількість голосів для прийняття рішень; співвласники, що брали участь у загальних зборах, після внесення результату голосування («За» чи «Проти») по кожному із питань, що розглядалися на загальних зборах, ставили свій підпис (т.1, а.с.168,169,170,171).
Відповідно до ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об’єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Відповідно до ч. 4. ст.6 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
За ініціативи членів правління кожному власнику квартири чи нежитлового приміщення під розписку було надано повідомлення про проведення 05 березня 2017 року о 15.00 за адресою: м. Одеса, вул. Бреуса, 61/9 загальних зборів Об’єднання. В повідомленні зазначено проект порядку денного: «1) Про обрання Голови та Секретаря Загальних зборів; 2) Про зміну складу Правління ОСББ; 3) Про прийняття рішення щодо залучення до управління ОСББ зовнішньої керуючої компанії чи керуючого по договору; 4) Про обрання керуючого або керуючої компанії; 5) Про визначення та встановлення розміру внесків та платежів (тарифів). Те, що зазначене повідомлення було вручено співвласникам під розпис, у своїй позовній заяві стверджує також і Позивач. Отже, процедура повідомлення про проведення загальних зборів була повністю дотримана.
Відповідно до абз. 2 п. 8. статуту Об’єднання та ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників житлового будинку» рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників. Абзацом 5 п. 8 статуту Об’єднання встановлено, що рішення загальних зборів викладається письмово та засвідчується особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («ЗА» чи «ПРОТИ»).
Суд вважає, що оскаржувані позивачкою рішення зборів прийняті відповідно до вимог чинного законодавства та статуту Об’єднання, оскільки в загальних зборах взяли участь 215 співвласників із 297 співвласників (загальна кількість співвласників в багатоквартирному будинку). За кожне із питань порядку денного рішень зборів проголосували «ЗА» та засвідчили результат голосування власним підписом більше половини співвласників будинку, в якому створено Об’єднання.
Судом встановлено, що за зміну складу правління Об’єднання проголосувало «ЗА» 179 співвласників із загальної кількості в 279 співвласника, тобто більшість від загальної кількості. По даному питанню вирішено виключити в повному складі діючих членів правління Об’єднання на момент проведення загальних зборів та обрати нових членів Правління у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_13, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 Крім того затверджено кандидатуру ОСОБА_4 на посаду Голови Правління ОСББ «Бреуса, 61/9».
Згодом на засіданні вже нового складу правління об’єднання, рішення якого оформлено Протоколом №1/20.03.2017 від 20 березня 2017 року звільнено з посади голови правління Об’єднання ОСОБА_5 та з 21 березня 2017року призначено ОСОБА_4 головою Правління Об’єднання(т.1, а.с.168-169).
Пунктом 16 статуту ОСББ «Бреуса,61/9» так і типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 року, № 141 встановлено, що правління зі свого складу обирає голову правліннята його заступника. В свою чергу загальні збори формують виключно кількісний склад правління, що підтверджується аб.3 пункту 3 розділу 3 Статуту ОСББ «Бреуса, 61/9», аналогічним абзацом Типового статуту та ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Відповідно до Статуту ОСББ «Бреуса, 61/9» рішення правління приймається більшістю від кількісного складу членів правління та кожен член правління має поставити особистий підпис після результату голосування.
Отже, правління ОСББ «Бреуса, 61/9» правомірно, відповідно до своєї компетенції звільнило ОСОБА_5 та обрало ОСОБА_4 Головою правління ОСББ «Бреуса, 61/9».
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі за текстом - Закон про державну реєстрацію) для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі (такими відомостями, зокрема, є відомості про Голову правління Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру. Підписи на такому рішенні засвідчується нотаріально відповідно до вимог ч.6 ст. 15 Закону про державну реєстрацію; документ про сплату адміністративного збору.
Судом встановлено, що ОСОБА_4, який був обраний Головою Правління ОСББ «Бреуса, 61/9», особисто подав державному реєстратору повний комплект необхідних документів для зміни голови правління ОСББ, а саме: заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу (підписана особисто ОСОБА_4М.), документ про сплату адміністративного збору та примірник оригіналу нотаріально засвідченого рішення Правління ОСББ «Бреуса, 61/9» оформленого Протоколом №1/20.03.2017 від 20 березня 2017 року.
Поданий ОСОБА_4 комплект документів для державної реєстрації зміни керівника ОСББ «Бреуса, 61/9» повністю відповідав встановленим статтею 15 Закону України про державну реєстрацію вимогам, оскільки:
1)текст документів викладений розбірливо українською мовою, без підчищень, дописок та виправлень;
2)заява для державної реєстрацію підписана саме заявником, ОСОБА_4М,;
3)рішення про зміну керівника ОСББ прийнято компетентним органом, підписано Головою та Секретарем засідання, підписи яких нотаріально засвідчені приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_14
У зв’язку із запровадженням значних змін законодавства, у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішенням Одеської міської ради від 03.02.2016 № 247-УІІ юридичний департамент Одеської міської ради визначено суб’єктом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та речових прав на нерухоме майно.
Рішенням Одеської міської ради від 03 лютого 2016року №248-VII створено структурний підрозділ юридичного департаменту Одеської міської ради - управління державної реєстрації, на якии покладено діяльність з державної реєстрації.
З 25 квітня 2016 року ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради розпочато державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
В свою чергу функції з державної реєстрації бізнесу та речових прав на нерухоме майно також передані до нотаріусів та акредитованих суб’єктів.
Так, позивачка зазначала що 20 лютого 2017року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером №15561070008043061 яким змінено керівника голову правління ОСББ «Бреуса 61/9» з ОСОБА_2 на ОСОБА_5
З позовної заяви вбачається, що спірну державну реєстрацію здійснено державним реєстратором Одеської філії Державного підприємства «Дісед» ОСОБА_15
Державне підприємство «Дісед» - відокремлений структурний підрозділ Державного інституту судових економіко-правових та технічних експертних досліджень при Міністерстві юстиції України. ДП «Дісед» - це філія, незалежний суб’єкт державної реєстрації.
У розумінні ч. 3 ст. 5 Закону до повноважень інших суб’єктів державної реєстрації належить: забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами; Акредитовані суб’єкти можуть здійснювати усі повноваження, визначені у цій частині, або здійснювати повноваження щодо забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації на підставі договору з іншим суб’єктом державної реєстрації та/або нотаріусом.
Згідно ч. 5 ст. 6 Закону втручання будь-яких органів, їх посадових осіб, громадян, юридичних осіб та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій, крім випадків, передбачених цим Законом, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Враховуючи зазначені обставини, надавати будь-яку оцінку діям та рішенню державного реєстратора ДП «Дісед» ОСОБА_15, що були вчинені ним 20 лютого 2017 року, судом недоцільно та неможливо, оскільки відповідно до чинного законодавства, саме державним реєстратором проводиться перевірка та прийняття необхідних для реєстрації документів.
Частиною 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено вичерпний перелік документів, які необхідні: подати державному реєстратору для державної реєстрації змін до відомостей щодо юридичної особи, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, зокрема:заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до ЄДР; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36Закону.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що 21 березня 2017 року під час здійснення прийому громадян державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради ОСОБА_16 прийняла у ОСОБА_4 наступні документи щодо юридичної особи ОСББ «Бреуса, 61/9» (ЄДРПОУ 38017691); заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ОСББ «Бреуса, 61/9», що містяться в ЄДР від 21 березня 2017року, а саме: зміну керівника; протокол позачергового засідання правління ОСББ «Бреуса,61/9» від 20 березня 2017 року, підписаний обраним головою засідання (голова правління) ОСОБА_5 та секретарем засідання ОСОБА_7 справжність підписів на протоколі нотаріально засвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_14; квитанцію про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу(т.1, а.с.72,73,74,75,76,77,78,79).
Згідно до ч. 6 ст. 15 Закону рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об’єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об’єднання. Правління є виконавчим органом об’єднання який обирається загальними зборами та має право приймати рішення з питань діяльності об’єднання, визначених статутом.
На теперішній час діючим статутом ОСББ «Бреуса, 61/9», який зареєстрований 27 квітня 2016 року вбачається, що правління є уповноваженим органом обирати зі свого складу голову правління та його заступника, таке рішення викладається у протоколі засідання правління.
Крім того, діючим законодавством та статутом ОСББ «Бреуса, 61/9» не передбачено погодження з загальними зборами співвласників обраного голови правління.
Тобто, прийнявши від ОСОБА_4 документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу державний реєстратор ОСОБА_16 перевірила повноту поданих документів, повноту та відповідність відомостей зазначених в реєстраційній картці відомостям, зазначеним в установчих документах, а також перевірила наявність вичерпного переліку підстав для зупинення або відмови в проведенні державної реєстрації, викладених у ст. ст. 27, 28 Закону.
Враховуючи наявність повного переліку документів, не виявивши підстав для зупинення або відмови в проведенні державної реєстрації, державний реєстратор ОСОБА_16 здійснила державну реєстрацію відповідних змін до відомостей про юридичну особу ОСББ «Бреуса, 61/9».
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону особи, винні у внесенні до документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, несуть відповідальність, встановлену законом.
При цьому суд враховує, що до компетенції державного реєстратора не віднесено вивчення документів на предмет їх фальсифікації.
Отже, під час прийому громадян та здійснення відповідних змін до відомостей щодо юридичної особи, що містяться ЄДР державний реєстратор діяла в межах повноважень та у спосіб передбачений Законом.
За положеннями ст.ст.1,4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», в редакції Закону чинній на час виникнення спірних правовідносин, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Майно об'єднання утворюється з майна, переданого йому співвласниками у власність, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ст.10 вищевказаного Закону, органами управління об'єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об'єднання.
Вищим органом управління об'єднання є загальні збори.
Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об’єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.
Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників.
Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання.
Суд вважає, що рішення зборів ОСББ є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання певних відносин і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (членів) об’єднання можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах.
При цьому, суд виходить з того, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень. Під час вирішення питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час їх скликання та проведення, суд має оцінити, як ці порушення вплинули на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
З матеріалів справи вбачається, що повідомлення про проведення загальних зборів членів ОСББ на 05 березня 2017року о 15:00 год. було здійснено шляхом повідомлення позивачки під підпис, про дату та час проведення загальних зборів в будинку, про що мешканцями будинку членами ОСББ було складено відповідне повідомлення (т.1, а.с.171).
Допитані в судому засіданні свідки ОСОБА_17,ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_4, пояснили суду, що вони, як члени ОСББ про дату, час та повістку дня загальних зборів сповіщалися належним чином, їм було відомо, які були питання порядку денного, підписи на протоколі зазначені ними особисто (т.1,а.с.196,197,т.2, а.с.165,166).
Суд вважає, що загальні збори ОСББ є правомочними, так як на них були присутні більше 50 відсотків членів об'єднання, а рішення на цих загальних зборах прийняті 2/3 голосів від загальної кількості голосів членів об’єднання, які були присутні на загальних зборах, що відповідає вимогам Статуту ОСББ.
Крім того з матеріалів справи вбачається, що складені на загальних зборах документи від 05 березня 2017року були надані державному реєстратору й у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено відповідну реєстраційну дію - виключення та включення відомостей про голову правління ОСОБА_4 з 21 березня 2017року.
З огляду на вищевикладені обставини, норми матеріального права, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання загальних зборів ОСББ недійсними та скасування рішення загальних зборів ОСББ «Бреуса, 61/9» від 05 березня 2017 року.
Керуючись ст.ст.4, 15, 16 ЦК України, ст.ст.6,10,12,16 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст.1, 3, 6 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бреуса, 61/9» в особі голови правління ОСОБА_4 про визнання загальних зборів такими, що не відбулися, про визнання рішень незаконними та зобов’язання вчинити певні дії– залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги через Малиновський районний суд м. Одеси до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О.М. Сегеда