
Справа №295/12996/17
Категорія 87
2-а/295/1018/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.08.2017 року врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія три матеріальних допомоги, три винагороди за участь в АТО, разову премію, надбавку за роботу в нічний час. В обгрунтування вимог позивач зазначив, що дії відповідача про у відмові у перерахунку не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та є протиправними.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідачем надано до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких проситьвідмовити в його задоволенні за безпідставністю і необґрунтованістю.
Суд, за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19.07.2017 року представник позивача звернувся до головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 При цьому для перерахунку надано довідку від 13.06.2017 року за №1039/29/01-2017 та довідку від 13.06.2017 року за №1038/29/01-2017.
Листом від 11.08.2017 року головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу, що оскільки матеріальні допомоги, винагороди за участь в АТО, разові премії та надбавка за роботу в нічний час не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія відсутні.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Положення ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Крім того, у постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Додаток 26 до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачає, зокрема, такий додатковий вид грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, як доплату за службу в нічний час, у розмірі 35 % посадового окладу.
З довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 13.06.2017 року за №1039/29/01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.06.2017 року за №1038/29/01-2017 вбачається, що за період з вересня 2014 року по серпень 2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 включало, зокрема, матеріальну допомогу, надбавку за роботу в нічний час, одноразову премію, винагороду за участь в АТО.
У вказаних довідках також зазначено, що на вказані види грошового забезпечення нараховано страхові внески.
З наведеного можна зробити висновок, що матеріальна допомога, надбавка за роботу в нічний час, одноразова премія, винагорода за участь в АТО повинні бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку є неправомірною та такою, що порушує права позивача на соціальний захист.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. ст. 8, 9, 11 ч. 2, 17, 71, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, з урахуванням сум матеріальної допомоги, винагороди за участь в АТО, разової премії та надбавки за роботи в нічний час, відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 13.06.2017 року за №1039/29/01-2017 та довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 13.06.2017 року за №1038/29/01-2017, починаючи з 01.08.2017 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Чішман