
Справа № 161/13731/17
Провадження № 2-а/161/986/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючого – судді Пушкарчук В.П.,
при секретарі Якушеву Р.І.,
з участю позивача – ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
Свій позов обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного Фонду України у Волинській області та відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» одержує пенсію за вислугою років. Вказує, що 29.12.2015 року набрав чинності Закон України №900-VIII від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», тобто, з цієї дати пенсіонери МВС (Міліції) набувають право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірі встановлених для поліцейських. Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови «Порядку №45», 03.02.2017 року за вих..№1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції). 28.03.2017 року ПФУ повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області 18.05.2017 року підготувала та відправила до ОСОБА_2 управління ПФУ у Волинській області його довідку №2298 від 18.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45.
Зазначає, що 12 червня 2017 року він звернувся з письмовою заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена йому за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки №1822 від 10.05.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області та направлена до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Однак, рішенням ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області від 26 червня 2017 року №316/С-01 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність бюджетного фінансування. Вважає такі дії відповідача протиправними та безпідставними.
Просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області щодо відмови йому в перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №1822 від 10.05.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, а також зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Волинській області здійснити йому, ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та довідки №1822 від 10.05.2017 року рол розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та заперечувала в його задоволенні.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ й перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
12 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року в зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (а.с.14-15).
Листом за № 316/с-01 від 26 червня 2017 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено про те, що ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області проводиться робота по підготовці довідок про нове грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а також про те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.16).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до чч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 даного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що ліквідаційною комісією УМВС в області оформлена довідка про грошове забезпечення за №1822 від 10 травня 2017 року, яка направлена до ГУ ПФУ у Волинській області.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
Доводи ГУ ПФУ у Волинській області про відсутність між сторонами спору не заслуговують на увагу, так як своїм листом від 26 червня 2017 року відповідач фактично не задовольнив, заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку і виплати його пенсії, пославшись на відсутність додатково виділених коштів з Державного бюджету України, що є протиправною бездіяльністю.
Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд також не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Щодо вимог ОСОБА_1 у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20 травня 2013 року, резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Тому, оскільки на час розгляду судом даної адміністративної справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, вони задоволенню не підлягають.
вимога позивача про встановлення судового контролю не підлягає до задоволення, оскільки заявляється передчасно.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії є неправомірними та істотно звужують конституційні права позивача на пенсійне забезпечення, а тому позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області 640,00 грн. сплаченого позивачем судового збору.
Керуючись ст. ст. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 11, 17-20, 38, 71, 99-103, 158-163, 183-2, 267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №1822 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року , яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та довідки №1822 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року , яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, починаючи з 01 січня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Волинській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі 640,00 (шістсот сорок) грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області В.П. Пушкарчук