
Справа № 428/12181/17
Провадження №3/428/2353/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Олійник В.М., при секретарі Колядінцевій П.В., за участю прокурора Онофрейчука М.С., особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2,
розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ЕК 459241, виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області 03.07.2002 року, ІПН не зазначено, не працюючого, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 Ш.Будівельників, 21/20,
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення № 175 слідує, що ОСОБА_1, будучи особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», всупереч в порушення десятиденного терміну встановленого ч. 2 ст. 52 Закону «Про запобігання корупції», після отримання доходу, розмір якого перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, письмово не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування, чим вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до наказу Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі Держгеокадастр) ОСОБА_3 від 14.07.2015 № 676 «Про призначення ОСОБА_1Г.», ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області в порядку переведення з Головного управління Держземагенства у Луганській області, у наказі взято до уваги, що ОСОБА_1 присвоєно 9 (девятий) ранг державного службовця.
На підставі укладеного в регіональному сервісному центрі МВС в Луганській області, в присутності адміністратора сервісного центру, договору купівлі-продажу транспортного засобу від 01.04.2017 року №4442/2017/398854, ОСОБА_1 продав належний йому на праві власності транспортний засіб марки VOLVO S40, 1998 року випуску, номерний знак 13АТ8288 громадянці ОСОБА_4. За домовленістю сторін ціна транспортного засобу склала 152 438.72 грн.
На підставі вказаного договору купівлі-продажу від 01.04.2017 №4442/2017/398854 транспортний засіб марки VOLVO S40, номерний знак 13АТ828, було перереєстровано на нового власника ОСОБА_4 та виданий номерний знак НОМЕР_1 на вищевказаний автомобіль.
Згідно з відомостями, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 02.08.2017 року у 08:58 подав декларацію перед звільненням, в якій ОСОБА_1 у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» зазначено отримання доходу від відчуження рухомого майна у розмірі 152438 грн., «Джерело доходу» - громадянин України ОСОБА_5.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 року № 1801-VIII, у 2017 році прожитковий мінімум встановлений для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, тобто 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб складає 80000 грн.
За таких умов, у субєкта декларування ОСОБА_1 виник обовязок, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу письмово повідомити про це НАЗК.
Тобто, упродовж періоду часу з 01.04.2017 року по 23:59 год. 10.04.2017 року у ОСОБА_1 після отримання доходу виник обовязок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування.
Таким чином ОСОБА_1, будучи субєктом на якого поширюються вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення встановленого законом десятиденного строку, не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування, після отримання доходу в сумі 152 438.72 грн. за договором купівлі-продажу від 01.04.2017 № 4442/2017/398854 транспортного засобу марки VOLVO S40, номерний знак 13АТ8288, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017, чим вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні підтримав доводи викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а також у висновку, вважав за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн., а також стягнути судовий збір.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину не визнав бо вважає, що не повинен був повідомляти НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, оскільки був відсторонений від посади, у звязку з притягненням до кримінальної відповідальності та не мав технічної можливості. Також в той час перебував на лікарняному.
Представник ОСОБА_1 адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що це не був договір купівлі-продажу, оскільки ОСОБА_4 є цивільною дружиною ОСОБА_1 та вносила за ОСОБА_1 залог, це фактично було погашенням боргових зобовязань.
Вислухавши учасників судового процесу, всебічно та обєктивно дослідивши матеріали провадження, суд відповідно до вимог ст.280 КУпАП, дійшов наступних висновків.
Санкцією ч.2 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
У відповідності до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є субєктами, на яких поширюється дія Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» у разі суттєвої зміни у майновому стані субєкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений субєкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобовязаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 року № 1801-VIII, у 2017 році прожитковий мінімум встановлений для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень,тобто 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб складає 80000 грн.
Пунктом 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089), субєкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті субєкта декларування після реєстрації в Реєстрі.
З наданих матеріалів вбачається, що відповідно до наказу Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі Держгеокадастр) ОСОБА_3 від 14.07.2015 № 676 «Про призначення ОСОБА_1Г.», ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника Головного управління Держгеокадастру у Луганській області в порядку переведення з Головного управління Держземагенства у Луганській області, у наказі взято до уваги, що ОСОБА_1 присвоєно 9 (девятий) ранг державного службовця.
Згідно з відомостями, які вказані у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 02.08.2017 року у 08:58 подав декларацію перед звільненням, в якій у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» зазначено отримання доходу від відчуження рухомого майна у розмірі 152438 грн., «Джерело доходу» - громадянин України ОСОБА_6.
У відповідності до укладеного в регіональному сервісному центрі МВС в Луганській області, договору купівлі-продажу транспортного засобу від 01.04.2017 року №4442/2017/398854, ОСОБА_1 продав належний йому на праві власності транспортний засіб марки VOLVO S40, 1998 року випуску, номерний знак 13АТ8288 громадянці ОСОБА_4. За домовленістю сторін ціна транспортного засобу склала 152438,72 грн.
На підставі вказаного договору купівлі-продажу від 01.04.2017 №4442/2017/398854 транспортний засіб марки VOLVO S40, номерний знак 13АТ828, було перереєстровано на нового власника ОСОБА_4 та виданий номерний знак НОМЕР_1 на вищевказаний автомобіль.
За таких умов, у субєкта декларування ОСОБА_1 виник обовязок, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу письмово повідомити про це НАЗК, тобто, упродовж періоду часу з 01.04.2017 року по 23:59 год 10.04.2017 року у ОСОБА_1 після отримання доходу повинен був повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування шляхом подання відповідного електронного повідомлення (заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми) до Реєстру через власний персональний електронний кабінет.
Жодних доказів в обґрунтування наданих в судовому засіданні пояснень, щодо перебування на лікарняному, відсутності технічної можливості, погашення боргових обовязків, суду надано не було. Окрім того, оскільки відсторонення від посади є тимчасовим заходом забезпечення кримінального провадження, та не є звільненням від посади, воно само по собі не звільняє від обовязку повідомлення НАЗК про суттєві зміни у майновому стані та виконання інших обовязків та обмежень передбачених Закону України «Про запобігання корупції» та іншими законами України.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1, будучи субєктом на якого поширюються вимоги ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення встановленого законом десятиденного строку, не повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування, після отримання доходу в сумі 152 438.72 грн. за договором купівлі-продажу від 01.04.2017 № 4442/2017/398854 транспортного засобу марки VOLVO S40, номерний знак 13АТ8288, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017, чим вчинив адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності до ч.3 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Датою вчинення правопорушення, повязаного з корупцією є наступний день за граничною датою до закінчення якої ОСОБА_1 повинен був повідомити про суттєві зміни у майновому стані субєкта декларування, тобто 11.04.2017.
Як зазначено в протоколі датою виявлення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією є дата складання протоколу, тобто 09.11.2017.
Однак суд не може погодитись з даним твердженням оскільки в даному випадку датою виявлення правопорушення є дата отримання уповноваженим органом всіх необхідних відомостей щодо скоєного правопорушення, субєкту правопорушення, його статусу та обовязків, необхідних для складання протоколу і в даному випадку вона відмінна від дати складання протоколу та у відповідності до наявних документів останні необхідні відповіді було отримано 03.11.2017 року. Крім того з листа прокуратури Луганської області від 23.102.017 року №32-410вих17 вбачається, що раніше вже складався проект протоколу.
Таким чином на час розгляду справи строки передбачені ст.38 КУпАП не сплинули.
При накладенні стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що помякшують та обтяжують відповідальність.
В даному випадку підстав для застосування ст.22 КУпАП судом не вбачається.
Обставин помякшуючих чи обтяжуючих провину ОСОБА_7 у відповідності до ст.ст.35, 36 КУпАП, судом не встановлено.
Отже, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано як неповідомлення повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, і він підлягає притягненню до відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.
Вирішуючи питання про адміністративне стягнення, яке слід застосувати до особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд враховує особу порушника, його позицію, обставини справи та вважає, що воно має бути визначене у вигляді штрафу у розмірі 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в даному випадку буде занадто мяким.
На підставі ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню на корить держави судовий збір відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у розмірі 320,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 40-1, ч. 2 ст. 172-6, ст.ст. 221, 247, 276, 277, 283, 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста пятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 2550 (дві тисячі пятсот пятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (місцезнаходження: вулиця Липська, 18/5, м.Київ, 01601): отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (судовий збір) у розмірі 320,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Луганської області у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд.
Суддя В. М. Олійник