Постанова № 70859935, 11.12.2017, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
346/5150/17
Номер документу
70859935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 346/5150/17

Провадження № 2-а/346/175/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд

Івано-Франківської області

у складі: головуючого - судді Веселова В.М.

секретаря Максим`юк М.А.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати пенсію. Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в ОСОБА_1 - Франківській області (далі - ГУГІФ в Івано-Франківській обл.) як одержувач пенсії з травня 2008 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 24.10.2017 року він звернувся до ГУПФ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням в грошовому забезпеченні одноразових видів грошового забезпечення, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Проте, відповідач ГУПФ в Івано-Франківській області відмовило йому у перерахунку пенсії та відмову мотивовано з посиланням на те, що у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 всі перерахунки пенсій буде розглянуто без особистого звернення позивача , але лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Просить суд прийняти постанову, якою поновити строк звернення до суду, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення йому перерахунку призначеної пенсії, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», та довідки № 2361/108/05/8-17 від 15.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією в Івано-Франківській області починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру та стягнути на його користь судовий збір. В судовому засідання позивач свої позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача вимоги позову заперечив, пояснив суду, що з посиланням на те, що у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 буде розглянуто без особистого звернення позивача , але лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таких коштів на разі не виділено, а отже здійснити перерахунок пенсії позивачу не має змоги. Просить в позовних вимогах відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу права позивача як колишнього працівника ОВС на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ№ 988 від 11.11.2015р.

Так, судом встановлено, що 13.05.2008 р. позивач був звільнений з ОВС за ст.64Б п.1 запас, а з 14.05.2008р. ОСОБА_1 була призначена у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія по інвалідності (ІІІ гр. отриманої в період проходження військової служби) (а.с.20).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав те, що розмір пенсії був обчислений виходячи з грошового забезпечення встановленого як колишньому працівнику міліції, а не як поліцейському, тобто без врахування вимог п.ж) ст.1-2, 43 Закону України від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015р. №988, а також п.15 р.11 Закону України №900 від 23.12.2015р.

Дійсно Законом України від 23.12.2015р. №900 було внесено зміни до ст.43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме у ст.43 (остання частина) вказано, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Як слідує з норм ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Також, за вимогами ст.51 цьго ж закону, перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, за вищевказаними нормами на які посилається позивач, усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії, в т.ч. позивача, підлягають перерахунку у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, тільки на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України і такий перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тобто, обов’язковою умовою перерахунку пенсії є зміна розміру грошового забезпечення та наявність таких умов, у порядку та розмірі передбаченого КМУ.

Разом з тим, окрім вищезгаданого закону, постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», було затверджено позивачу проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в останній редакції). Встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12 ) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством (п.1).

На підставі зазначеного в пункті 1 цього рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2).

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п.3). Також даним Законом визначено порядок такого перерахунку і іншими пунктами.

Отже, на підставі відповідного рішення КМ України, відповідні органи а вданому спорі МВС України повідомляє ПФ України, а останній відповідно свої органи на місцях (в області), які складають відповідні списки осіб, що мають право на перерахунок пенсії.

Такі дії між МВС України та ПФ України відбулися у січні 2016р., а останній в свою чергу повідомив обласні управління ПФУ про складання відповідних списків. В подальшому головними управліннями області списки були сформовані та передані в установи та організації для видачі довідок щодо осіб списку.

Звертаючись із розглядуваним позовом, позивач зазначає, що розмір пенсії був обчислений виходячи з грошового забезпечення встановленого як колишньому працівнику міліції, а не як поліцейському, тобто без врахування вимог п. (ж) ст. 1-2, 43 Закону України від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, а також п. 15 р. 11 Закону України №900 від 23.12.2015 року.

При зміні правової позиції МВС України своїм повідомленням від 03.02.2017 року сповістив ПФ України, з дотриманням та на виконання вимог постанови КМУ від 13.02.2008 року №45, про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, з врахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, та готовність формування відповідними органами на місцях необхідних довідок для такого перерахунку у визначеному порядку, відкликавши позицію, що була висловлена МВС України в 24.02.2016 року.

Усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії, в т.ч. позивача, підлягають перерахунку у зв»язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, тільки на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України і такий перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв»язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію»(згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900 статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також Законом України від 23.12.2015 року №900 було внесено зміни до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме у ст. 43 (остання частина) вказано, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивачу, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Відповідно пенсія позивача підлягає перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, через що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, останній виходить із того, що положення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету. Зокрема, в рішенні від 14 жовтня 2003 року у справі «Трух проти України» суд вказав, що положення стосовно сплати державного мита для подачі скарги та про забезпечення сторін у справі копіями цієї скарги слугує меті забезпечення належного адміністрування правосуддя. Сторони, яких це стосується, можуть резонно сподіватися що ці правила будуть реалізовуватись на практиці. Не дивлячись на це, такі правила чи їх застосування не повинно радикально позбавляти сторін у справі можливості скаржитись до суду.

Європейський суд з прав людини також акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. У звязку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо) не є порушенням права на справедливий судовий захист.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди при розгляді справ застосовують практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Тобто, Європейський суд з прав людини вважає обґрунтованими обмеження у праві на подання позовної заяви з метою не допустити судовий процес у безладний рух. Отже, подання позовної заяви через три роки з моменту коли особа дізналась про порушення своїх прав є достатньою підставою для залишення такої заяви без розгляду та застосування статті 99 КАС України.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого він повинен був дізнатися в момент призначення пенсії, поважних причин пропуску строку звернення до суду позивач не навів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням отриманих сум в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 8.05.2017 року та виплатити недоплачену пенсію з врахуванням отриманих сум та виплат, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.

Щодо стягнення судового збору, то дана вимога не підлягає до задоволення, оскільки органи Пенсійного фонду звільнені від сплати судового збору.

Дана постанова, після її набрання чинності, підлягає до виконання в межах задоволених вимог про проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, а тому встановлювати контроль за виконанням рішення суду в місячний термін, суд не вважає за можливе.

На підставі наведеного, та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, (діючого з 01.01.2016 року), ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 13.02.2008р. №45, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, № 947 від 18.11.2015 року, керуючись ст.ст. 6-12, 99,100,158-163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності та протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1, в проведенні перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМ України від 9.03.2006 року №268» починаючи з 8.05.2017 року.

Зобов`язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 8.05.2017 року відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015 року, ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМ України від 9.03.2006 року №268» з врахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з 1.01.2016 року по 7.05.2017 року включно залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з часу її проголошення.

Суддя Веселов В. М.