Ухвала суду № 70857389, 05.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
809/1203/17
Номер документу
70857389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10673/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Дідик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення в частині,-

В С Т А Н О В И В:

В вересні 2017 року позивач - ФОП ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення від 11.05.2017 року №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 в частині застосованих фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилалася на те, що працівники контролюючого органу під час фактичної перевірки об»єкту, в якому здійснює підприємницьку діяльність позивач, дійшли до помилкових висновків про здійснення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 продажу алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. Позивач вважає вказані твердження відповідача безпідставними, так як на алкогольному напої була акцизна марка попереднього зразка, яка є чинною до повної реалізації вказаного товару. При цьому, строк придатності відповідного алкогольного напою, на думку позивача, не закінчився, а тому не може слугувати підтвердженням відсутності акцизної марки встановленого зразка.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 11.05.2017 року №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 в частині застосованих фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, ГУ ДФС в Івано-Франківській області оскаржило її в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 25.04.2017 року посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області відповідно до наказу Головного управління ДФС в області від 24.04.2017 року №576 «Про проведення фактичної перевірки» (а.с. 24) та направлення на перевірку від 24.04.2017 року №702, проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, а саме магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами вказаної фактичної перевірки складено акт від 25.04.2017 за №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 (а.с. 27-28).

Згідно із пунктом 2.2.15 акта перевірки встановлено наступні порушення:

- незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті з РРО;

- роздрібна торгівля алкогольними напоями вітчизняного виробництва за цінами нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на такі алкогольні напої, а саме: згідно контрольної стрічки №1203 за 03.12.2016 року о 17:15 реалізовано горілку «Первак. Домашня пшенична» 1 л. 40% по ціні 139 грн. Згідно Постанови КМУ №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» із змінами та доповненнями за пляшку горілки 1 л. 40% становить 139,56 грн. В залишку 2 пляшки такого напою;

- зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, зокрема: горілка «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40% по ціні 100 грн., акцизна марка АААМ 021514 03/14, дата розливу 24.06.2014, термін придатності встановлений виробником ОАО Мінськ Кристал Республіки Білорусь становить 12 місяців. Згідно статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового» із змінами та доповненнями визначено, що алкогольний напій маркований марками акцизного податку встановленого зразка знаходиться в обігу до його повної реалізації в межах придатності до споживання.

На підставі акта фактичної перевірки від 25.04.2017 року №317/09/11/РРО/НОМЕР_1, Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області 11.05.2017 року прийнято рішення №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 27 000,00 грн. (а.с. 11), з яких 10 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Вищевказане рішення №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 від 11.05.2017 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 оскаржувала в Державній фіскальній службі України в частині застосування штрафу 17 000,00 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. За результатами розгляду зазначеної скарги Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 24.07.2017 року №9230/Д/99-99-11-03-01-25 про залишення без змін рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №317/09/11/РРО/НОМЕР_1 від 11.05.2017 про застосування штрафних санкцій, а скаргу без задоволення (а.с. 12-14).

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що твердження відповідача про термін придатності горілки «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40%, становить 12 місяців, не відповідає дійсності та суперечить встановленим в судовому засіданні обставинам справи.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров»я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон).

У відповідності до абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону до суб»єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Згідно із 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 ПК України марка акцизного податку спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пункту 226.1 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов»язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

З акта перевірки видно, що контролюючий орган виходив з того, що алкогольний напій горілка «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40% зберігався позивачем після закінчення строку придатності з маркою акцизного податку попереднього зразка, а тому відповідач дійшов висновку, що алкогольний напій реалізовано без марки акцизного податку встановленого зразка.

Законом України "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини" визначено поняття строку придатності як проміжку часу, визначеного виробником харчового продукту, протягом якого, у разі додержання відповідних умов зберігання, транспортування, харчовий продукт зберігає відповідність обов»язковим параметрам безпечності та мінімальним специфікаціям якості.

Так, пункт 4.4 ДСТУ 4256:2003 «Горілки та горілки особливі. Технічні умови», що відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про стандартизацію» є нормативним документом, що встановлює технічні вимоги, яким повинна відповідати продукція, процес або послуга, та визначає процедури, за допомогою яких може бути встановлено, чи дотримані такі вимоги, містить вимоги до маркування вказаних алкогольних напоїв. Згідно пункту 4.4.1 зазначених технічних умов, кожна пляшка з горілкою і горілкою особливою повинна бути художньо оформлена з обов»язковим нанесенням марковання в доступній для споживача формі відповідно до чинного законодавства України державною мовою із зазначенням інформації, зокрема, про дату виготовлення напою і термін придатності до споживання.

В даному випадку, виробник горілки «Немірофф «Острая клубника» самостійно визначив необмежений строк придатності вказаного алкогольного напою, з дотриманням відповідних умов зберігання.

Судом апеляційної інстанції оглянуто пляшку горілки «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40% з акцизною маркою АААМ 021514 03/14, яка була виявлена контролюючим органом під час фактичної перевірки позивача та зафіксована в акті перевірки від 25.04.2017 за №317/09/11/РРО/НОМЕР_1, під час якого встановлено, що згідно змісту етикетки горілки «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40% з акцизною маркою АААМ 021514 03/14, дата розливу вказаного алкогольного напою 24.06.2014, термін зберігання встановлений виробником ОАО Мінськ Кристал Республіки Білорусь становить 12 місяців, термін придатності - необмежений з дотриманням відповідних умов зберігання.

Таким чином висновок контролюючого органу про те, що термін придатності горілки «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40%, становить 12 місяців, не відповідає дійсності та суперечить встановленим в судовому засіданні обставинам справи.

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що твердження відповідача про термін придатності горілки «Немірофф «Острая клубника» 0,7 л. 40%, становить 12 місяців, не відповідає дійсності, відтак позивача неправомірно притягнуто до відповідальності згідно із абз. 13 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн., через що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року у справі №809/1203/17 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.12.2017 року.