Ухвала суду № 70857272, 06.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
813/1801/17
Номер документу
70857272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2017 року № 876/9837/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Довгополова О.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

У травні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області (Бориславське відділення) від 16.11.2016 року №572-13 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості на суму 1528,59 грн..

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Дрогобицької об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області № 572-13 від 16.11.2016 року.

З цією постановою суду першої інстанції від 05.09.2017 року не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що Бориславським відділенням Дрогобицької ОДПІ від Східницької селищної ради отримано лист від 19.05.2016 року № 287, яким Східницька селищна рада просить не надавати пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості для фізичних осіб, об'єкти оподаткування яких використовуються їх власниками з метою одержання доходів, згідно доданого списку. В даному спису значиться житловий будинок з адресою АДРЕСА_1 (загальна площа 125,5 м.кв.), який належить громадянину ОСОБА_2. Відтак, при винесенні податкового повідомлення-рішення №572-13 від 16.11.2016 року пільга в розмірі 250 м.кв., у відповідності до приписів пп.266.4.3 п.266.4 ст.266 Кодексу - не застосована та нараховано податок в розмірі 1528,59 грн.. При цьому, застосування в 2016 році норм, прийнятого більш як за рік до цього Закону від 28.12.2014 року №71-VIII загалом не порушує та не суперечить принципу стабільності, який закріплений у податковому законодавстві України та до якого апелює позивач.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 05.09.2017 р. та прийняти нову постанову суду, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач апеляційної скарги не визнав, у суді апеляційної інстанції подав заперечення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову суду залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 16.11.2016 року відповідачем Дрогобицькою ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області прийнято відносно позивача ОСОБА_2 податкове повідомлення-рішення № 572-13, яким визначено суму податкового зобов'язання на 2015 рік за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості в сумі 1528,59 грн. (а.с. 7).

Також встановлено, що у листі Східницької селищної ради від 19.05.2016 р. №287, Східницька селищна рада просить не надавати пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб, об'єкти оподаткування яких використовуються їх власниками з метою одержання доходів згідно зі списком. У даному списку значиться житловий будинок з адресою АДРЕСА_1 (загальна площа 125,5 м.кв.), який належить громадянину ОСОБА_2 (а.с. 35, 36).

Листом від 14.08.2017 року № 341 Східницька селищна рада повідомила, що комісією встановлено, що позивача ОСОБА_2 помилково було внесено в список фізичних та юридичних осіб, які здають житло в найм з метою одержання доходів. Будинок АДРЕСА_1 використовується тільки для проживання сім'ї гр. ОСОБА_2, у зв'язку з чим селищна рада звернулася до Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ з проханням не брати до уваги лист Східницької селищної ради від 19.05.2016 р. №287 в частині, що стосується інформації по гр. ОСОБА_2 та скасувати нараховані податкові зобов'язання (а.с. 61).

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 266.7.2. п.266.7. ст.266 ПК України встановлено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї ж статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Стаття 70 КАС України, встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч.1 ст.138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Судом першої інстанції вірно враховано, що оскільки рішення органу місцевого самоврядування були прийняті у 2015 році, податковий орган мав право визначити податкові зобов'язання щодо сплати цього виду податку на наступний бюджетний період - 2016 рік, оскільки 2015 рік в контексті норм ПК України є роком, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період), тоді як 2016 рік є бюджетним періодом, за який і повинен був нараховуватись зазначений податок.

Принципи, проголошені у статті 4 ПК України повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку.

Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Як вірно вказано судом першої інстанції, спірне рішення винесено відповідачем 16.11.2016 року, тобто з порушенням строку встановленого п.п.266.7.2. п.266.7. ст.266 ПК України.

Крім цього, як уже зазначалося вище, листом від 14.08.2017 року № 341 Східницька селищна рада повідомила, що комісією встановлено, що позивача помилково було внесено в список фізичних та юридичних осіб, які здають житло в найм з метою одержання доходів. Будинок АДРЕСА_1 використовується тільки для проживання сім'ї гр. ОСОБА_2, у зв'язку з чим селищна рада звернулася до Бориславського відділення Дрогобицької ОДПІ з проханням не брати до уваги лист Східницької селищної ради від 19.05.2016 р. №287 в частині, що стосується інформації по гр. ОСОБА_2 та скасувати нараховані податкові зобов'язання.

Отже, являється обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржена відповідачем постанова суду винесена з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання ухвалою законної сили, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: О.М. Довгополов

Р.Й. Коваль

Повний текст ухвали виготовлено 11.12.2017 року