Постанова № 70857159, 04.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2017
Номер справи
344/135553/14-в,2-в/344/4/17
Номер документу
70857159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/4300/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Макарика В.Я., Глушка І.В.,

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Попович В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., Начальника управління торгівлі О.Ганчака, Голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7 про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов'язання надання можливості здійснювати підприємницьку діяльність,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, ОСОБА_3 09.09.2014 року звернулися до суду з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі О.Ганчака, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка та 08.09.2016 року позивачі уточнили позовні вимоги та просили визнати незаконними дії відповідачів - міського голови Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради О.Ганчак, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка пов'язані із перешкоджанням здійсненню господарської діяльності та прийняттям рішень про відмову щодо погодження та облаштування лотка з торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2, визнати протокол від 09.07.2014 року засідання комісії з організації сезонної торгівлі в частині відхилення надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_2 незаконним та скасувати, зобов'язати відповідачів - міського голову Івано-Франківська, начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не чинити перешкод у здійсненні дрібнороздрібної торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2, а саме вимагати документи дозвільного характеру, дозвіл (погодження), вимагати плату за дозвіл, яка фактично є податком, не передбаченим чинним законодавством та встановлювати графік роботи по вихідних та святкових днях.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10.03.2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції ОСОБА_2, ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу. В якій просять постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов повністю, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_1 від 23.04.2003 року ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем.

Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_2 від 07.03.2002 року ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем.

Як вбачається з угоди про співпрацю від 09.01.2007 року ПП ОСОБА_2 та ПП ОСОБА_3 взяли на себе зобов'язання спільно діяти для задоволення мети, пов'язаної із здійсненням господарської діяльності - дрібнороздрібної виносної торгівлі на території м.Івано-Франківська, а саме лотки з торгівлі поп-корном та солодкою ватою.

Розпорядженням міського голови м. Івано-Франківська №147-р від 28.04.2014 року позивачці ОСОБА_2 як суб'єкту господарювання було погоджено розмістити лоток з поп-корном та солодкою ватою на АДРЕСА_2 згідно погодженої схеми в Департаменті містобудування та архітектури у вихідні та святкові дні - 21 день (травень - червень 2014 року).

Протоколом засідання комісії з організації сезонної торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 09.07.2014 року в зв'язку із проведенням 28.07.2014 року аукціону на право розташування дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на визначеній території м.Івано-Франківська (в центральній частині міста) та скарг, прийнято рішення комісії відхилити надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_2 Про що листом управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №321/18/01-13 від 14.07.2014 року позивачку ОСОБА_2 було повідомлено про прийняте рішення.

Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частиною 1 статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 22.05.1997 №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими Законами, які не повинні суперечити положенням цього ж Закону.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація місцевих ринків, ярмарків, сприяння розвитку всіх форм торгівлі.

Відповідно до пункту 1.4.1. Положення про дрібнороздрібну торгівлю та надання послуг у сфері розваг на території м. Івано-Франківська, затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №189 від 09.04.2014 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин) дрібнороздрібна торгівля - це роздрібна торгівля через торговельну мережу із формою позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів.

Пунктом 2.1 Положення встановлено, що об'єкти дрібнороздрібної торгівлі розміщуються за результатами аукціонів відповідно до схеми розташування дрібнороздрібної торгівлі на визначеній території розробленої Департаментом містобудування і архітектури та затвердженої рішенням виконавчого комітету міської ради. На визначеній території надання послуг у сфері розваг та дрібно роздрібна торгівля здійснюється сувенірами, морозивом, шоколадними виробами, хлібним квасом виключно за результатами проведених аукціонів (пункт 2.2.).

Пунктами 5.2. 5.3. Положення визначено, що після реєстрації документів у Центрі надання адміністративних послуг пакет документів передається в управління торгівлі виконавчого комітету міської ради. Управління торгівлі протягом 30-ти календарних днів забезпечує: - внесення матеріалів на найближче засідання комісії з організації сезонної торгівлі, яка розглядає подану документацію і готує протокол, що має рекомендаційний характер при прийнятті рішення на засіданні виконавчого комітету міської ради; - підготовку відповідного проекту рішення виконавчого комітету міської ради про розміщення об'єктів дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг; - підготовку витягу з рішення виконавчого комітету міської ради або обґрунтованої відмови; - передачу в Центр надання адміністративних послуг витягу з рішення виконавчого комітету міської ради або обґрунтованої відмови.

Згідно пунктів 6.1., 6.2. Положення тимчасова/святкова дрібнороздрібна торгівля здійснюється суб'єктами господарювання з нагоди свят або інших культурно-масових заходів. Проведення тимчасової /святкової дрібнороздрібної торгівлі забезпечується відповідно до розпорядження міського голови на строк, зазначений в розпорядженні.

Пунктами 7.1., 7.2 вказаного Положення передбачено, що виявлення рейдовою групою, уповноваженими Івано-Франківської міською радою органами більше двох порушень вимог чинного законодавства, цього Положення, інших нормативно-правових актів, зафіксованих складанням протоколів про адміністративні правопорушення, є підставою для скасування погодження виданого виконавчим комітетом міської ради. За результатами розгляду комісією з організації сезонної торгівлі фактів допущених порушень, управління торгівлі готує проект рішення виконавчого комітету міської ради про скасування погодження на розміщення дрібнороздрібної торгівлі.

Відповідно до звернення адресоване начальнику управління торгівлі Гунчику О.В. №12/14-1 від 04.06.2014 року ТОВ «Будмакс» просить не надавати дозвіл на розташування виїзної торгівлі по вулиці Вітовського (поруч газетного кіоску), а перенести в інше місце.

Колегія суддів встановила, що відповідачами не виконано правомірних дій відповідно до положення з врахування чинного законодавства України щодо прийняття рішення, а протоколом засідання комісії з організації сезонної торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 09.07.2014 року в зв'язку із проведенням 28.07.2014 року аукціону на право розташування дрібнороздрібної торгівлі та надання послуг у сфері розваг на визначеній території м.Івано-Франківська (в центральній частині міста) та скарг, відхилено надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_2

Згідно вказаних положень дрібно роздрібна торгівля здійснюється сувенірами, морозивом, шоколадними виробами, хлібним квасом виключно за результатами проведених аукціонів, який був чинний на час подання документів, однак позивачка вказувала про розміщення лотка з продажу поп-корну та солодкою ватою на вулиці Вітовського, також матеріали справи не містять попередження ОСОБА_2 чи її виклик телефоном про слухання в комісії та не запропоновано надати пояснення щодо надходження скарги ТОВ «Будмакс» на адресу начальнику управління торгівлі Гунчика О.В. і не встановлено наявність інших скарг на позивачку щодо порушення ведення дрібнороздрібної торгівлі, коли їй надавався попередній дозвіл.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 подала всі передбачені документи, однак їй було відмовлено, однак на думку суду така відмова є необґрунтованою, оскільки посилається на проведення аукціону та скарги, яка не підтверджена будь якими доказами.

Також Львівський апеляційний адміністративний суд направляв запит на адресу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про направлення прийнятого рішення щодо розгляду на комісії з організації сезонної торгівлі від 09.07.2014 року на виконання якого наданий витяг з протоколу.

Колегія суддів дійшла висновку, що є підстави для визнання незаконним та скасування протоколу засідання комісії з організації сезонної торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 09.07.2014 року, який був винесений з порушенням норм даного Положення та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до частини 1 статті 51 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Відповідно до частини 1 статті 137 КАС України позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.

А тому 08.09.2016 року позивачі уточнили позовні вимоги, однак суд першої інстанції в супереч нормам процесуального права не прийняв до розгляду вказані вимоги позивачів.

Також колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Тому для повного захисту в межах задоволеної частини вимог слід зобов'язати міського голову Івано-Франківська, начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 щодо дрібнороздрібної торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2.

Щодо вимоги позивачів зобов'язати відповідачів - міського голову Івано-Франківська, начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не чинити перешкод у здійсненні дрібнороздрібної торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2, а саме вимагати документи дозвільного характеру, дозвіл (погодження), вимагати плату за дозвіл, яка фактично є податком, не передбаченим чинним законодавством та встановлювати графік роботи по вихідних та святкових днях, такі вимоги є передчасними та необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення. Водночас колегія суддів зазначає, що дане питання може вирішуватися судом в подальшому у разі прийняття відповідачами не передбаченого законодавством рішення щодо заборони ведення дрібно роздрібної торгівлі та можливе оскарження такого рішення в судовому порядку.

Як вбачається із розпорядження міського голови м.Івано-Франківська №471-р від 24.11.2014 року, позивачці ОСОБА_2 було погоджено розмістити лоток з торгівлі поп-корном, солодкою ватою на АДРЕСА_2 на час проведення новорічних та різдвяних свят з 19.12.2014 року по 20.01.2015 рік. Також судом встановлено, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 19.05.2016 року №354 ОСОБА_2 погоджено місце на АДРЕСА_2.

Колегія суддів дійшла висновку, що судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, оскільки судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права в частині неналежного з'ясування обставин справи та відповідності представленим доказам та в частині процесуального права, оскільки судом не було здійснено належної перевірки відповідності пред'явлених позивачами заяви про уточнення позовних вимог до одночасної зміни предмету та підстав позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Оскільки, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, то таким чином, на користь позивачів слід стягнути у сумі по 264 грн. 72 коп. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 10.03.2017 року у справі №344/13553/14-а провадження №2-а/344/4/17 - скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Міського голови м. Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., Начальника управління торгівлі О.Ганчака, Голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7 про визнання дій органів державної влади неправомірними та зобов'язання надання можливості здійснювати підприємницьку діяльність - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії міського голови Івано-Франківська Анушкевичуса В.А., начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради О.Ганчака, голови комісії з організації сезонної торгівлі заступника міського голови Р.Панасюка щодо прийняття рішень про відмову в погодженні та облаштування лотка з торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2.

Визнати протиправним та скасувати протокол від 09.07.2014 року засідання комісії з організації сезонної торгівлі в частині відхилення надання погодження на дрібнороздрібну торгівлю СПД ОСОБА_2

Зобов'язати міського голову Івано-Франківська, начальника управління торгівлі виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 щодо дрібнороздрібної торгівлі поп-корном на АДРЕСА_2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 76026) витрати по сплаті судового збору у сумі 264 (двісті шістдесят чотири) грн. 72 коп., та ОСОБА_3 (АДРЕСА_3) витрати по сплаті судового збору у сумі 264 (двісті шістдесят чотири) грн. 72 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004, ЄДРПОУ 04054346).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку частини 3 статті 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді В.Я. Макарик

І.В. Глушко

Повний текст постанови виготовлено 08.12.2017 року